Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Kredi kartları ve banka hesap kartları artık hayatımızda olmazsa olmazlar arasında yerini aldı. İnsanlar neredeyse tüm alışverişlerini kartlar veya banka hesapları üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu ödemelere ek olarak artık doğalgaz, su, elektrik ve internet gibi ihtiyaçların ödemeleri de banka hesapları aracılığıyla ödenebiliyor. Bankalar tarafından bu işlem otomatik ödeme talimatı olarak kolayca yapılmaktadır. Otomatik ödeme talimatıyla ilgili “ Otomatik Ödeme Talimatı Nedir, Nasıl İptal Edilir, Ücretleri ve Hesapta Para Yoksa Ne Olur” konularının hepsini detaylı bir şekilde bu yazımızda inceleyeceğiz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik ödeme talimatı, bankalar tarafından sağlanan ve hayatı oldukça kolaylaştıran bir hizmettir. Ödemeler gün geçtikçe artıyor ve bu ödemelerin yapılacağı kurumlar da farklılaşıyor. Günlük iş temposunda bu farklı kurumlara giderek tek tek para yatırmak oldukça zor ve zaman alıcı bir işlem. Hiçbir kuruma gitmeden ödemelerinizin tamamını otomatik ödeme ile yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı bankaların kredi kartı ve vadesiz hesapları ile yapılır. Elektrik, su, doğalgaz, internet, SGK gibi birçok ödemenizi otomatik ödeme talimatı ile yapabilirsiniz.

Bankanızın otomatik ödeme talimatı hizmetine geçiş yaptığınız takdirde ödemeleriniz tarihi geldiği zaman hesabınızdaki paradan otomatik olarak yapılır. Bu sayede siz de hiçbir kuruma gitmeden ödemelerinizi yapmış oluyorsunuz.

Otomatik Ödeme Talimatında Hesapta Para Yoksa Ne Olur?

Herhangi bir bankadan otomatik ödeme talimatı vermiş olabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile belirlediğiniz günlerde vadesiz hesabınızda bulunan paradan ödemeleriniz yapılır. Bu işlemin normal işleyiş şeklidir. Fakat otomatik ödeme talimatı tarihi geldiği zaman hesapta para yoksa ne olur?

Ödemenizin geldiğin gün banka hesabınızda para yoksa belirlediğiniz hiçbir ödeme yapılmaz. Bu kişiler için tehlikeli bir durumdur. Otomatik ödeme talimatının ödeyeceğini düşünüp, ödemeler kontrol edilmez ise ödemelere faiz eklenebilir. Bu durumun önüne geçmek için ödemelerin olacağı zamanlarda hesabınızda para olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer hesap içerisinde para yoksa ödemeleriniz banka tarafından yapılmaz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik ödeme talimatı işlemi her banka tarafından verilen bir hizmettir. Bu sebeple her bankanın otomatik ödeme talimat işlemleri farklılık gösterebilir. Eğer daha önce otomatik ödeme talimatı verdiyseniz. İptal etmek için ilk olarak ödeme talimatını verdiğiniz banka ile irtibata geçmelisiniz. İptal etme işlemlerini talimat verdiğiniz bankanın şubelerinden, internet bankacılığından ve müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz. Banka otomatik ödeme iptal etme işlemi iptali aşamasında bir takım bilgileri sizden isteyecektir. Bu bilgileri verdikten sonra kolaylıkla otomatik ödeme talimatınızı iptal edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücretleri

Otomatik ödeme talimatı ücretlerini her banka almamaktadır. Bankaların kurumlar ile olan anlaşmaları bu ücretlendirmeleri belirler. Bazı ödeme talimatlarında ücret alınmazken bazılarında alınabilir. Genel olarak otomatik ödeme talimatı ücretleri 1 TL – 50 kuruş arasında değişmektedir. Bu ücretlendirmeler ekstrede bankalar tarafından belirtilir. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, ödeme talimatının ücretlendirilip ücretlendirilmediğini, ücretlendirildiyse ücretin ne kadar olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verebileceğiniz 5 Banka Önerisi

Otomatik Ödeme Talimatı Ziraat Bankası

En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, bankanın anlaşmalı olduğu kurumları ve ücretlendirmeleri öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz ödeme talimatını da şubede verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı İş Bankası

İş Bankasından verdiğiniz otomatik ödeme talimatları hesabınızda para olmasa dahi ödeniyor. Mevcut hesapta para yoksa otomatik olarak yatırım hesabınızdaki fonlardan veya ek hesabınızdaki serbest limit kullanılarak otomatik ödemeniz gerçekleştiriliyor. Ödemelerinizi kolaylıkla yapmak için siz de İş Bankasını tercih edebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Yapı Kredi

Yapı Kredi otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz bankalar arasında yer alıyor. Kredi kartınız veya bankadan açacağınız vadesiz hesap üzerinden otomatik ödeme talimatınızı kolaylıkla verebilirsiniz. Yapı Kredi internet bankacılığı ile otomatik ödeme talimatlarınızı yönlendirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Halkbank

Halkbank’ta ödemeleriniz için birçok seçenek bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de otomatik ödeme talimatı elektrik, su, internet, doğalgaz vb. tüm ödemelerinizi Halkbank otomatik ödeme talimatı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Scroll to Top