Borsada Kağıt Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada Kağıt Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Yatırım yapmak isteyen bütün bireylerin akıllarından çeşitli fikirler geçmektedir. Bu fikirlerden birisini uygulayarak yatırımlarını gerçekleştirmek istemektedirler. İşte bu fikirlerini uygulamaya koymak isteyen yatırımcıların akıllarına borsa seçeneği gelmektedir. Böylece borsada gerçekleştirebilecekleri işlemleri ve yatırım aracı yollarını aramaktadırlar. Borsada gerçekleştirilebilecek yöntemleri araştıran yatırımcılar “Borsada Kağıt Analizi Nasıl Yapılır?” gibi soruların cevaplarını da merak etmektedirler. İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Birbirinden farklı yatırım yöntemlerinden borsada bulunan kıymetli evraklara yatırım yapmayı seçen yatırımcıların risklerini en aza indirebilmek ve yatırımları sonucunda elde edecekleri kâr miktarını arttırabilmek adına çeşitli analizlerin yapılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak bir hisse senedinin ya da başka bir kıymetli evrakın ait olduğu şirket veya kurumun mutlaka araştırılması gerekmektedir. Çünkü borsada değer kazanacak kağıtlara yapılan yatırımlarla kâr elde edilmektedir. Bu durumda yatırımcıların kağıtları değer kazanacak kurumlara yatırımlarını yapmaları gereklidir. Aksi takdirde yatırımcılar kâr elde edemeyeceklerdir. Eğer geçmişten günümüze kadar şirket olumlu gelişmelerle ilerlemişse yatırımcılar o şirketin kağıtlarına rahatlıkla yatırımlarını gerçekleştirebilirler.

Yatırımcıların doğru alanda doğru şekilde yatırımlarını gerçekleştirebilmeleri için analizler kaçınılmazdır. Finansal piyasa içerisinde kağıt analizi için iki çeşit analiz yöntemi bulunmaktadır. Bu analiz çeşitlerini temel analiz ve teknik analiz olarak sıralayabiliriz. Temel analiz; piyasa sektör ve şirket takibinin ayrıntılı bir şekilde yapılmasını sağlarken teknik analizler matematiksel veriler içeren analizler olmaktadır.

Temel Analiz Nedir?

Kağıt analizlerini gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların öncelikli olarak temel analiz işlemlerini gerçekleştirmelerinde yarar vardır. Çünkü temel analiz yatırımcının yatırım aracını etkilemiş veya etkileyebilecek olan bütün unsurları inceleyerek bu verilerin tamamı üzerinden yorumlar oluşturabilmenizi ve gelecekteki fiyat tahminlerini de gerçekleştirebilmenizi sağlar.

Temel analiz aracılığı ile çeşitli dönemlerde ekonominin göstermiş olduğu eğilimler belirlenmektedir böylece sektörlerin bu eğilimlerden nasıl etkilenebilecekleri ve gelecekti durumlarının ne olabileceği tahmin edilebilmektedir.

Temel analizler 3 ayrı başlık altında incelenebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Ekonomi analizi,
  • Sektör analizi,
  • Şirket analizi

bu analizlerin gerçekleştirilmesinin ardından kazanç tahmininizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ekonomi Analizi: Bu analiz türü yatırımınızı gerçekleştirmek istediğiniz dönem için yatırım yapacağınız ülkenin genel durumunun incelendiği, piyasa ve ekonomik durumun hareketliliğinin incelendiği bir analiz türüdür. Milli gelir, istihdam, enflasyon, yatırımlar ve faiz oranları ekonomi analizi yapılırken dikkate alınan unsurlar arasındadır.

Sektör Analizi: Yatırımcılar için hangi sektörün daha fazla kazanç sağlayacağı önem taşıdığından ekonomi analizi gerçekleştirildikten sonra sektör analizi mutlaka gerçekleştirilmelidir. Ekonomide gerçekleşen değişiklikler, devletlerin etkileri, teknolojik gelişmelerin, ham madde unsurunun sektör analizini etkileyen unsurlar olduğu unutulmamalıdır.

Şirket Analizi: Şirket analizi aracılığı ile hisse senedine veya herhangi bir değerli kağıdına yatırım yapacak olduğunuz şirketin geçmişteki çalışmaları ve bugünkü çalışmaları araştırılır ve böylece şirketin gelecekte yapacağı çalışmalar ile ilgili tahminler yürütülebilir. Bu durumda yatırımcı şirket ile ilgili daha doğru karar verebilir. Şirketlerin güçlü ve zayıf yanlarının incelenmesi gerektiği gibi fırsatlarının ve tehditlerinin de incelenmesi gerekmektedir.

Yatırımınızı gerçekleştirmiş olduğunuz kağıdın kazanç getirebilmesi veya kazancınızın ne kadar olabileceğini bilebilmeniz için temel analizi gerçekleştirmeniz zorunludur.

Teknik Analiz Nedir?

Yatırımlarınızı ya da yatırımınızı gerçekleştirmeden önce gerçekleştirmiş olduğunuz temel analizi daha reel bir yere koyabilmek için kağıt analizinizi teknik analiz ile sonuçlandırmanız gereklidir. Teknik analizi gerçekleştirebilmek için biraz matematik ve mantık bilmenin yanında grafik okumayı bilmeniz ve okuduğunuz grafiği doğru yorumlayabilmeniz gerekir. Bütün bunları gerçekleştirebildiğiniz takdirde gelecekteki fiyat durumlarını, fiyat değişkenliklerini tahmin edebilmeniz mümkün olacaktır.

Teknik analiz geçmişte meydana gelen fiyat değişkenliklerinin gelecek dönemde de gerçekleşebileceği düşünülerek gelecekteki fiyat tahminlerinin yapılması işlemidir.

Teknik analiz esnasında şirketin yapmış olduklarına değil borsada göstermiş olduğu performansa bakılır ve böylece şirketin değerli kağıtları ile ilgili yorum sağlanır.

Kağıt analizi işlemi yatırımlarınızı duygularınız ile gerçekleştirmenizi önlerken mantığınızı kullanmanızı sağlar. Kağıt analizini gerçekleştirerek ne kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gerekli analizleri gerçekleştirmemeniz sizin için oldukça riskli olacağından kağıt analizlerini mutlaka gerçekleştirmelisiniz.

Scroll to Top