Borsada Kimler İşlem Yapabilir?

Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?

Borsa piyasası denilince bireysel ve kurumsal birikimlerde değerlendirilen kurumsal piyasalar akla gelmektedir. Tasarruf sahibi olan kişiler, ticaretteki kıymetli mal ve evraklardaki alım satım işlerini yapmaktadırlar. Burada en önemli para kazanma mantığı da, düşük fiyatlı olarak satın alarak, fiyatların yükselmesi halinde de satarak, alım satımlarının arasında oluşan paradan belli miktarda kazanç elde etmektir. Borsada bu amaçta işlem yapmakta olan herkes yatırım yapabilir.

Borsalarda birikimler güvenli olarak değerlendirilir. Ticarete konu olarak geçen kıymetli evrak ve malların, alım satımları yapılıp kâr elde edilir. Geleceğe dönük birikimleri değerlendirme amacındaysanız, borsa yatırımı yaparak para kazanabilmeniz mümkündür. Tasarruf sahibi olan kişiler, bilinçli tüketici olarak adlandırılır. Bunlar birikim sahipleri ve bütçeleme yapan kişilerdir. Birikimlerle kendilerini güvenli hissedebilecekleri mali gelecek inşa etmektedirler. Borsa ise buna imkan sunan piyasadır. “Borsada Kimler İşlem Yapabilir?” sorusunun cevabı da böylelikle kısmen verilmiş olur.

Borsada Yatırım Kimler Yapabilir?

Borsada kimler işlem yapabilir sorusu oldukça merak edilen sorudur. 18 yaşını dolduran herkes borsada yatırım yapabilir. İster bireysel, ister kurumsal yatırımcılar birikimlerini borsada farklı şekillerde değerlendirirler. Kurumsal yatırımcı olarak adlandırılan kişiler genelde bankalardır. Bu bankalar, müşterilerden edinmiş oldukları tasarruflardan bir havuz oluşturup değerlendirme yaparlar. Müşterilerden toplanmakta olan bireysel tasarruf fonları ya da mevduatlar, bir araya getirilerek daha büyük yatırımlar yapılır. Böylelikle müşteri paraları değerleri olduğu gibi kalır. Kurumsal yatırımcılar, borsaları tercih ederler. Bundaki sebep ise öncelikli olarak yüksek likiditede düşük riskte kâr ederler. Bireysel yatırımcı olan kişiler ise bilindiği üzere bizleriz. Kendi birikimimizi, borsada istenilen yatırım araçları ile oluşturulan portföylere yapacağımız yatırımlarla para kazanmayı amaçlarız. Bu konuda aracı olan kurumlar da bulunmaktadır. İşlemler de bu kurumlar ile gerçekleşmektedir. Birikimleri uzun vadede güvenli olarak geleceğe taşıyabilmek amacıyla borsa değerlendirmek istenir.

Bütün bunlarla beraber borsada riskten korunabilmek, spekülasyon ve arbitraj amacıyla işlem yapmakta olan yatırımcılar bulunmaktadır. Örnek olarak spekülatörler, yatırımcı tiplerinden bir tanesidir. Dünyada ünlü spekülatör olan kişi George Soros’tur. Spekülatörlerin yaptıkları suç değildir, dolandırıcı olarak nitelendirilmezler. Gelecek fiyatları üstünden yapılan yorumlarla beraber riskleri de tamamen üstlenip, işlemleri yapmaktadırlar. Bununla beraber sıklıkla spekülatör ile karıştırılmakta olan manipülatörler bulunmaktadır. Manipülatörlerin yaptıkları manipülasyonlar ise tamamen suç sayılmaktadır. Karşılığında da hapis, para gibi cezai işlemler de uygulanır.

Borsada Yatırım Neden Yapılmaktadır?

Borsada yatırım yapmadaki birincil neden para kazanma isteğidir. Sonuç olarak yapılmakta olan işlemler birer ticari işlemler olmaktadır ve düşük fiyattan alım yapıp, yüksek fiyattan satabilme temeline dayanmaktadır. Bu sayede de alım satım farkından kazanç elde etmek amaçlanmaktadır. Günümüzde de yaşanmakta olan çalınma ve hırsızlık gibi vakalar düşünüldüğünde borsada yapılmakta olan yatırımların daha güvenli olduklarını görebilmek mümkündür. Belli miktardaki döviz ya da altını, evde saklamak güvenli olarak değerlendirilmeyecek yatırımlardan bir tanesidir. Bununla beraber bu yatırım araçlarının durduğu yerden kazanç getirmemeleri de borsaya yönelmek için bir sebeptir. Bu sebeple borsada yapacağınız başarılı hisse senedi yatırımının sonucu güvenli olarak para kazanabilmek mümkündür. Alıcı ve satıcı kişilerle yüz yüze gelmeye gerek yoktur. Böylece yalnızca aracı kurumla muhatap olur ve işlemlerinizi de fiziki olmayan şekilde gerçekleştirirsiniz.

Normal şartlarda bir şirkette ortak olmanız ve hisse senedi almanız zorlu olan bir işlemdir. Borsada sadece bir hisse senedinin bedelini ödeyip bir şirkete ortak olabilmeniz mümkündür. Örnek olarak değerlendirilecek ve kâr edeceğinizi düşüneceğiniz halka açık olan bir şirketin hisse senedini borsada kolaylıkla alıp satabilirsiniz. Bu sayede de bu şirkete ortak olursunuz. Bu ortaklıkla da şirketin kâr etmesiyle, beraberinde para kazanırsınız. Birikimlerinizi de borsada bu maddelerle değerlendirip güvenli olarak geleceğinize doğru yatırımlar sağlayabilirsiniz. Borsada başarılı olan işlemleri yapıp, para kazanmayı amaçlıyorsanız, mutlak suretle deneyim ve bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Piyasa konusunda bilgi sahibi olup, kendi işlemleriniz için de en uygun olan stratejileri geliştirip işlem yapmanız gerekmektedir. Verilen taktiklere göre işlem yapmamalı, piyasayı iyi takip eden birisi olarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Borsanın Püf Noktaları Nelerdir?

Püf noktalardan bahsedecek olursak, ”Geleceğe odaklanıp yatırım yapmak.” demek en doğru cümle olacaktır. Piyasanın mantığında değer kazanacak olan ürünlere bugünkü düşük seviyesinden yatırım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede değer yükseldiği zaman, beklentiyi karşıladığı zaman satış yapılıp kazanç sağlanmaktadır.

Borsada yaşanmakta olan düşüşlerin süreleri kısadır. Fiyatların yükselmeleri de uzun bir süreci kapsamaktadır. Bu sebeple anlık fiyat değişikliğinden faydalanmak oldukça risklidir. Yükselir diye bakılan pozisyon her an satış dalgasına tutulup düşebilir. Bu sebeple de piyasa analizi ve takiplerini iyi olarak yapmalısınız. Özellikle de portföyleri farklı araçları oluşturup, canlı tutmanız gerekmektedir. Bu sayede hem dinamizmi sağlarsınız hem de elde edeceğiniz verim de yüksek seviyede olacaktır.

Yıllarca borsada işlem yapmakta olan yatırımcılar gibi karlı olarak portföyünüzü  hazırlamayı amaçlıyorsanız, öncelik olarak beklentilerinizi karşılayacak olan araçlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bununla beraber bu araçların analizini yapıp, kâr sağlayıp sağlamayacağına da karar vermeniz gerekmektedir. Bu konuda da aracı olan kurumunuzda görev yapmakta olan uzmanların görüşlerini de almanız faydalı olacaktır. Birçok kurum, yatırım araçlarından günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak göstermesi beklenilen performans ölçümlerini yapmakta ve bunları yatırımcılarla paylaşmaktadır. Bu durumda yanılma paylarının da var olması beklenmekle beraber bütün paranızı bir araca yatırmanız da yanlış olacaktır. Bu durumun tam tersi olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu sebeple de kaybetmeyi göze alacağınız düzeyde risk almalısınız.

Riskleri önlemedeki birinci yol olarak tecrübe en önemli etkendir. Borsa tecrübesinin olması için illa ki gerçek bir hesap açmanıza da gerek yoktur. Demo yani gerçek hesabın kopyası hesapla da borsa deneyimini yaşayabilirsiniz. Deneme hesapları kullanırken gerçek olmayan paralar üzerinden işlem yapıldığından dolayı birikimlerinizin de risk olmadan tecrübe kazanabilmeniz mümkündür. Bu durum da sizler için oldukça önemli bir avantajdır. Bu avantaj da iyi olarak değerlendirildiği zaman iyi bir durumdur. Özellikle de para kaybedildiği zaman, kayıplara sebep olan yaşanılanları araştırıp öğrenmeniz gerekmektedir.

Demo hesapta yapılmakta olan işlemlerin, gerçek hesapta bulunan güncel verileri ile gerçekleştiğini de söylemekte fayda vardır. Bunu da uzmanlara danışarak, hatalarınızın sebebini öğrenebilmeniz mümkündür.

Scroll to Top