Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Girme

Borsa tanımında geçmekte olan piyasa kelimesi ticari mallardaki alım satım işlemlerinin gerçekleştiği yer olmasından kaynaklanmaktadır. Menkul kıymetlerin de resmi ortamlarda el değiştirilmesinde mümkün olan borsalar, hisse senetleriyle beraber anılırlar. Borsa kelimesinin tanımına değinecek olursak; ticarete konu olmuş olan mal ve ticari evraklardaki alım satım işlemlerinin yapılmış olduğu kurumsa piyasalara borsa denmektedir. “Borsaya Nasıl Girilir?” sorusunda borsalarda kendilerine özgü olan kurallar ve özellikler bulunmaktadır. Borsayla beraber ekonomiye de bu sayede büyük katkı sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı ise kurumsal bir kimliği de bulunmaktadır.

Borsaların tarihi açıdan eski piyasa olma özellikleri bulunmaktadır. Deniz ticaretinin de yaygınlaşması ile liman kenti olmuş ülkelerde de ilk borsa görülmektedir. Emtia adındaki tarım ürünleri değerli madenlerdeki alım satım işleminin yapılması, panayır ve pazarlardaki borsacılığın başlamasından kaynaklanır. Hisse senetleri benzeri ticari evraklarla beraber anılmasındaki sebep ise ticaretin yaygınlaşmasıyla borsalarında anlamını tamamen kazanmasını sağlamıştır.

Küçük birikimlerde olan değerlendirmeler de bankalara göre en iyi olanak sağlayan borsa piyasasından kazanç sağlamak için deneyime ve tabii ki bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde de internet kullanım oranının artması ile borsalar için geniş bilgilerin edinileceği kaynaklar ortaya çıkmıştır. Borsalar küçük birikimler için yatırımcılara, iyi bankalara oranla daha fazla olanak sağlamaktadır. Orta ve uzun vadeli olarak fon talep eden kuruluşlar ve tasarruf sahipleri arasında iletişim kurulmasını ve fonksiyonların azalmasını sağlar.

Küçük birikimlerin dolaylı ya da doğrudan hızlı olarak yatırımcılara aktarılmasının da mümkün olmasını sağlamaktadır. Yatırımcıların borsada birikimlerini değerlendirmeleri dışında bir şirkete sahipseler ya da şirketlerinin hisse senetlerinde el değişmesini sağlar. Bundaki sebep ise borsalardaki şirketlere öz kaynak sunmasından kaynaklanır. Borsalar da bu şekilde iktisadi kalkınmadaki hızlanma ve sağlıklı finansman kaynaklarına ulaşmada yardımcıdır.

Borsa Yatırımcısı Olmayı Amaçlayan Kişiler

Borsaya nasıl girilir sorusunun ardından borsaya giren kişilerin sahip olması gereken özelliklerden bazıları şunlardır;

  • Borsa hakkında bilgi sahibi olmalı ve nasıl işlem yapacaklarını bilmeli, piyasa özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmalılar.
  • İyi bir analiz bilgisine sahip olması gerekmektedir.
  • Yatırım araçları ve nelerden etkilendiklerini de bilmeleri gerekmektedir.
  • Piyasa takibinin nasıl iyi olarak yapılabileceğini öğrenmeleri de gerekmektedir.
  • Psikolojik olarak piyasada işlem yapmaya hazır olmaları gerekmektedir.

Yatırım yapmayı amaçlayan kişilerin, piyasa fark etmeksizin öncelikli olarak yatırım yapmak istedikleri piyasayı tanımaları gerekmektedir. Yatırım araçları, piyasa özellikleri ve yatırım araçlarının nasıl işlem gördüğü, fiyatların oluşumları ve hangi faktörlerinden etkilendiklerini de bilmeleri gerekmektedir. Borsaların kurumsal kişilikleri ve bu sebeplerinden dolayı da kendilerine has kuralları bulunmaktadır.

Yatırımcı olmayı amaçlayan kişinin öncelikli olarak borsa piyasasını bütünüyle tanıması gerekmektedir. Bunun bilinmesi için de günümüzde birçok eğitim olanakları bulunur. İnternet aracılığıyla borsa hakkında bilgi alınacak çok sayıda kaynak bulunmaktadır. Aracı kurumlardan bazıları da demo hesap adında sanal parayla çalışmakta olan bir platform imkanı sağlamaktadır. Yatırımcılar da bu platformlar ile sermayelerini riske atmadan yatırımlarını nasıl yapmaları gerektiğini uygulamalı bir şekilde öğretebilmektedir.

Borsaya nasıl girilir sorusuna cevap bulduktan sonra yatırımcıların bununla beraber psikolojik olarak kendilerini piyasada işlem için hazırlamaları da gerekir. Diğer yatırımcıların işlem ve stratejilerinden etkilenmeden kendi stratejilerini kullanarak işlem yaparlar. Stresle başa çıkmalı, kazanma ve kaybetmeye her an için hazırlıklı olmaları da gerekmektedir. Borsada işlem yapmak için yapılması gerekenler;

  • Yatırım hesabını açmak,
  • İnternetten yatırım işlemlerini başlatmak,
  • Şirketlerin gelişmeleri ve haberlerini her an takip etmek,
  • Piyasayı sürekli olarak takip etmek gerekmektedir.

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırımcıların vadesiz hesabı bulunmuyorsa bir aracı kurum ya da banka ile yatırım hesabı açtırması gerekmektedir. Seçilecek aracı kurum yasal olmalıdır. Denetim yapılmadan önce kendilerini aracı kurum şeklinde tanıtmakta olan çok sayıda kişi sebebiyle yatırımcı olmayı amaçlayan kişiler büyük kayıp yaşamış olan kişilerdir. Ülkemizde de borsalardaki gelişmelerin önüne geçmişlerdir.

Bir aracı kurum ya da banka, yatırım hesabı açtırmak istendiği zaman görevli kişi çeşitli evrakların imzalanıp doldurulmasını ister. Bu bilgiler eksiksiz olarak yazılıp görevli olan kişiye teslim edilir. Sonrasında da 2-3 iş günü içinde yatırım hesabında aktif olması görülecektir. Böylece yatırımcılar, hesabı aktif olduktan sonra belli miktardaki teminatı hesabına yatırıp, işlem yapabilmektedir.

Şirket Takibi

Hisse senedinde ait olan şirketin gelişme ve haberlerinin takibi, geleceğe yönelik olarak öngörü sahibi olabilmesi için büyük önem taşır. Yatırım işlemleri olarak internetin kullanılması bir kolaylık sağlayacağı gibi şirketlerin takibi sonucunda ortaya çıkmıştır. Şirket takipleri internet aracılığıyla, şirketin internet sitesi ile aracı kurumların sayfaları ve bu hizmeti vermekte olan diğer web sayfaları ile kolayca yapılabilir. Şirketin takibinin yapılmasında, seçilmekte olan hisse senedine dair grafik, fiyat değişikliği, en yüksek ve en düşük seviyedeki fiyatların seviyesi, günlük işlem hacmi, fiyatların yönleri, yıllara oranla hisse senetlerinin istatistiğinin, şirketin piyasa değerleri, sermayesi, yıllık kar oranları, halkla açık olma oranlarının takibinin yapılması gerekmektedir.

Scroll to Top