Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılmaktadır?

Evlenmek herkesin hayali fakat evlenmek isteyen gençleri evlilik için gereken masraflar korkutuyor. Sıralanması durumunda onlarca maddeyi geçen evlilik masrafları için devlet ve bankaların yapmış olduğu bir uygulama bir nevi kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama çeyiz hesabı olarak adlandırılıyor. Evlenmeden önce birikim yapılmasını ve evlilik için gereken masrafların önceden biriktirilmesini amaçlayan sistem ülkemizde binlerce genç tarafından kullanılıyor. Siz de çeyiz hesabı sahibi olmak için “Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?” sorusunu yanıtladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı sadece T.C. vatandaşlarının ve Mavi kartı olan vatandaşların açabildiği bir banka ürünüdür. Çeyiz hesabı devlet desteği ile ortaya çıkmış bir ürün. Devlet çeyiz hesabı ile birikim yapan kişilere %20’lik bir katkı sağlıyor. Çeyiz hesabı, evlenmeden önce birikim yapmak isteyen kişiler için oldukça avantajlıdır. Bankada 3 yıl vadeli olarak açacağınız hesaba düzenli olarak birikim yapıyorsunuz ve 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda devlet size %20 oranında katkıda bulunuyor. Bu sayede evlenirken gerekli olan maddi imkanın büyük bir kısmını karşılamış oluyorsunuz.

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

 • Çeyiz hesabı açmak için öncelikle hesabı açacak olan kişinin T.C vatandaşı olması gerekiyor.
 • Çeyiz hesabı sadece TL cinsinden açılabilmektedir.
 • Ödeme talimatlar kredi kartı veya mevduat hesabı üzerinden verilebilmektedir.
 • Hesap faiz oranı belirli periyotlar ile banka tarafından belirlenmektedir.
 • Hesap sadece açıldığı bankada devam ettirilebilir.
 • Ödemeler düzenli olmak zorundadır.

Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanabilir?

 • 27 yaşını doldurmamış ve evlilik yapmamış kişiler,
 • Evlenmeden önce minimum 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapanlar,
 • Bankanın belirtilen dönemlerinde düzenli ödeme yapacak kişiler, çeyiz hesabından yararlanabilir.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Oranları

 • 36 ay ve az birikim yapılması durumunda devlet katkı sağlamaz.
 • 36-47 ay arasında yapılan birikimler tutarın 10 ile çarpılır, ödenecek tutar en fazla 4.384,95 TL’dir.
 • 48-59 ay arası yapılan birikimler tutarın 15 ile çarpılır, ödenecek tutar en fazla 4.933,07 TL’dir.
 • 60 ay ve üzeri yapılan birikimler tutar 20 ile çarpılır, ödenecek tutar en fazla 5.481,19 TL’dir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açmak oldukça kolay bir işlemdir. Çeyiz hesabı açmak için öncelikle bankaya gitmeniz gerekmektedir. Çeyiz hesabı açmak için gereken şartları tamamıyla yerine getirip getirmediğinizi öğrenin. Çeyiz hesabı açmak için gereken şartları sağlıyorsanız hesap açmak için hiçbir engeliniz yoktur. Tercih ettiğiniz bankaya gidip, çeyiz hesabı açma talebinde bulunabilirsiniz. Çeyiz hesabınızı açtıktan sonra evlilik için birikimlerinize başlayabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açmak İçin 5 Banka Önerisi

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankasında çeyiz hesabı açtırın, 3 yıl birikim yapıp 27 yaşını doldurmadan evlenin ve toplam birikiminizin %20’si devlet katkısı olarak hesabınıza aktarılsın. Açılış esnasında bir defaya mahsus olarak azami 16.443,56 TL yatırılabiliyor. Devlet katkısı da olan çeyiz hesabınızı Ziraat Bankası’ndan açmak istiyorsanız, bankanın size en yakın şubesini ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Çeyiz Hesabı

İş Bankası da evlilik öncesi birikim yapmak isteyenler için çeyiz hesabı açma fırsatı sunuyor. İş Bankasında çeyiz hesabı 3, 4 veya 5 yıl vadeli olarak açılabiliyor. Çeyiz hesabını sadece T.C. vatandaşları ve Mavi kart sahipleri açıyor. Evlenecek olan kişiler ayrı ayrı hesaplar açıp çeyiz hesabından faydalanabiliyor. Çeyiz hesabı hakkında detaylı bilgi almak için İş Bankası internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz veya danışma hattını arayabilirsiniz.

Akbank Çeyiz Hesabı

Akbank çeyiz hesabı açarak birikim yapmaya hemen başlayabilirsiniz. İster kredi kartınızdan ister mevduat hesabınızdan düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz. Akbank çeyiz hesabında da %20 devlet katkısı bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için en yakın Akbank şubesine gidebilirsiniz.

Denizbank Çeyiz Hesabı

Denizbank’tan ister kendinize ister çocuğunuza çeyiz hesabı açarak, evlilik için birikim yapabilirsiniz. Çeyiz hesabı açmak için hesabı açacak olan kişinin T.C. vatandaşı olması yeterlidir. 3 yıl boyunca kurallara uygun bir şekilde ödemelerinizi yapar ve 27 yaşına gelmeden evlenirseniz devlet katkısı da sizin olur.

VakıfBank Çeyiz Hesabı

Evlilik için yapacağınız birikimlerinizi VakıfBank’ta değerlendirebilirsiniz. Devlet katkısının da olduğu VakıfBank çeyiz hesabı evlenecek çiftler için fırsat niteliğinde görünüyor. Devlet desteğinden de yararlanarak çeyiz hesabı açmak için VakıfBank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top