Citibank Swift Kodu Sorgulama

Bireylerin gerek yurt içi gerek yurt dışı nakit gönderim işlemlerinde bankalara duydukları ihtiyaçlar her geçen gün artıyor. Yurt içi ve yurt dışı para transferlerini sağlayabilen birçok banka olduğu gibi yurt dışı ile Türkiye’yi adeta birbirine bağlayan Citibank da gelişmiş bankalar arasında gösterilebileceğinden, müşteriler tarafından tercih oranı gün geçtikçe artmaktadır. Yazımızda Citibank hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde Citibank, ticari ve kurumsal müşterilerinin tamamı için kredi, kredi kartı, hazine ürünleri, nakit yönetimi, kurumsal finansaman, dış ticaret finansmanı, menkul kıymetler saklama hizmeti gibi bir çok alanda hizmet veriyor.

Müşterileri için daima en kaliteli hizmeti sağlamayı amaçlayan Citibank, müşterileri ile CitiDirect Online internet bankacılığı, CitiService telefon bankacılığı ile iletişime geçerek hizmetlerini sunduğu gibi şubeleri aracılığı ile de müşterileri daima hizmet sağlıyor.

Bireylere, kurumlara, toplumlara ve ülkelere sürekli hizmet sağlamayı misyonu olarak belirleyen Citibank çalışanlarını da eğitimli bireyler arasından seçerek yetiştirmekte ve onları en üst düzeye çıkarmaktadır. Şeffaflığını her zaman korumaya önem veren Citibank bankacılık alanında ve diğer alanların tamamında güvenilir olma özelliğini devam ettirecektir.

Swift Kodu Nedir?

Bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılan işlemlerden birisi, para transferleridir. Para transferleri, havale ve EFT gibi yöntemler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Bir hesaptan başka bir hesaba para transferinde en fazla tercih edilen yöntemden olan EFT ile yurt dışına para gönderim ya da bireylerin yurt dışından ülkedeki hesabına para gönderimini gerçekleştirebilmeleri için hesap numarası, IBAN numarası dışında swift koduna da ihtiyaç duyulur.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication şeklinde bir açılıma sahip olan Swift kodu, uluslararası para transferi esnasında bankalar arasında kullanılan bir koddur. Bu kod aracılığı ile yurt dışında para göndermek istediğiniz bankayı  kolaylıkla seçebilirsiniz. Swift kodu göndermek istediğiniz paranın bir başka bankaya gönderilmesini engelleyecektir çünkü swift kodları tek bir bankaya aittir, aynı isimle bir başka banka bulunsa bile gönderdiğiniz tutar swift kodunu girdiğiniz şubeye gönderilecektir.

En az 8, en fazla 11 karakterden oluşan Swift kodunun karakter sayısı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Swift kodunun açılımına bakacak olursak; swift kodlarının ilk 4 karekteri banka adını, sonraki 2 karekter ISO kodunu ve son karakterler ise bankanın şube kodunu ifade eder.

Citibank Swift Kodu Nasıl Sorgulanır?

Her bankanın kendisine özel bir swift kodu bulunurken müşterilerini Dünya’ya taşıyan banka olarak da tanınan Citibank’ın da bir swift kodu vardır. Citibank yurt dışı hesabınıza ya da Citibank yurt dışı şubesinde hesabı bulunan bir başka bireye para transferi gerçekleştireceksiniz ya da yurt dışından hesabınıza para transferi gerçekleşecek ise Citibank swift kodu aracılığı ile hem paranızın yanlış bir bankaya gitmesini engelleyebilir hem de para transferinizi hızlıca gerçekleştirerek zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. Döviz transferleri esnasında swift kodu dışında gerekli olacak bilgiler, adınız, soyadınız ve hesap numaranız olacaktır. Ayrıca para transferi yurt dışından sizin hesabınıza gerçekleştirilecekse, bilgileri transferi gerçekleştirecek kişiye vermeniz gerekir. Banka para transferi işlemini gerçekleştirebilmek için başka bilgileri isteme hakkını kendinde saklı tutar. 8 karakterden oluşan Citibank swift kodu “CITITRIX” şeklindedir.

Citibank swift koduna 444 0 500 numaralı müşteri hizmetleri ile ulaşabilirsiniz. Citibank swift işlemlerinizi şubeler aracılığı ile gerçekleştirebileceğiniz gibi internet şubesi aracılığı ile ya da mobil şube aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Scroll to Top