Dijital Para Nedir?

Dijital Para

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve tüm alanlarda hızlı bir şekilde yayılmasının önüne geçemiyoruz. Her alan artık teknoloji ile entegre bir şekilde gelişim gösteriyor. En çok da dijital alanda teknolojinin olumlu yansımalarını görüyoruz. Sahip olduğumu teknolojik aletler bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler vs. tüm bunlar uygun teknolojik altyapı ile bizlere kolaylık sağlamak amacı ile kullanılıyor. Öyle ki artık bu teknolojik aletlerden hastane randevusu alma, fatura yatırma, bankacılık işlemleri, alışveriş yapma, türlü türlü bilgi araştırma gibi artık birçok faaliyeti birkaç tıklama ile yapabiliyoruz. Tüm bu işlemleri dijital ortamda yaparken rastlamış olabileceğiniz bir ibare vardır. Özellikle açtığınız her sayfada karşına çıkan bahis siteleri ve bu sitelerin reklamlarında sürekli olarak bir para türünden bahsedilir. Dijital Para Nedir? Birçoğumuz için duyduğumuz fakat ne işe yaradığını bilmediğimiz bu para şeklini sizler için anlatalım.

Dijital Para

Kağıt veya metalik paranın popülerliğini yitirdiği bu dönemde; artık uluslar arası kartlar ve internet üzerinden alımı satımı yapılan teknolojik paralar gündemi meşgul ediyor. Bu teknolojik paralardan biri de ”dijital para” olarak ifade edilir. Birçok dijital para çeşidi bulunmaktadır. Bu dijital paralardan en meşhur olanı ‘Bitcoin’dir. Bitcoin bir çeşit dijital para platformu olarak bilinir. Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir. 2009 yılında ise tüm dünyanın kullanımına açılmıştır. Bu dijital paralar özellikle Bitcoin; özel bir ağ üzerinden aktarımı yapılan bir teknolojiye sahiptir. Bu bir çeşit bankacılık sistemi olarak kabul edilir. Bu sisteme ise Blockchain teknolojisi adı verilmiştir. Blockchain teknolojisi ile, alınan tüm Bitcoinler bu veri tabanına yüklenir ve siz istediğiniz kişiye arada herhangi bir aracı olmadan bu paranın değişimini yapabilirsiniz.

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi sadece bir kişiye ait değildir. Kullanıcılara açık bir sistemdir. Bu sisteme kayıtlı olan kullanıcılar istedikleri gibi teknolojiyi geliştirebilirler. Bu herkese açık bir platform olmasının yanında oldukça korunaklı bir sistemdir. İnternet üzerinde ola bu sistemin yeryüzünde bir yapısal birimi bulunmamaktadır. Hali ile insanların bankaların sistemi ile bu sistemi karşılaştırınca güvenlik konusunda korkuları oluşur. Bu korku tamamen yersizdir. Çünkü Blockchain teknolojisinde yer alan tüm hesaplar ve paralar üst düzey bir güvenlik ağı ile korunmaktadır. Oldukça güçlü bir güvenlik sistemi ile korunduğu için oldukça yüksek meblağlarda paraların aktarımın yapıldığı bilinmektedir.

Dijital Para Birimleri

Birçok dijital para birimi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Litecoin, Namecoin, Feathercoin, Primecoin, Megacoin, Infinitecoin, Quark Coin ve Peercoin’dir. Tüm dünyada ise en çok kullanılan Bitcoin’dir.

Bitcoin veya diğer dijital para birimleri birbirine değişimi yapılabiliyor. Aynı zamanda TL, Dolar, Euro ve daha farklı gerçek para birimlerine de dönüştürülebiliyor.

Dijital Para Borsası

Dijital paralar şu anda dünyada birçok bankacılık sisteminde ve borsa sisteminde kullanılmaktadır. Bazı ülkeler ise bu paraların kullanımına daha izin vermemiştir. Bitcoin en çok kullanılan dijital para olmasının yanı sıra borsada da kullanılan dijital paradır. Öyle ki dünyada artık Bitcoin için dolar para değeri bile belirlenmiştir. 2016 yılının ortasında yapılan hesaplamalarda 1 Bitcoin = 650 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. Daha sonraki aylarda ise bu değer oldukça yükselmiş ve 2017 yılının başında 1000 Amerikan Dolarının üzerine çıkarak kendi rekorunu kırmıştır. Bu yüzden parasını Bitcoin’e dönüştürerek zengin olan kişilerin varlığından yavaş yavaş haberdar oluyoruz.

Dijital Para Nasıl Alınır?

Dijital para alımı internet üzerinden yapılmaktadır. Dijital para alımını yapmak için size Bitcoin üzerinde açıklama yapalım. İki şekilde Bitcoin alınabilir. İlki ‘exchange’ yöntemi ile yani belli bir kur üzerinden mevcut olan paranız ile Bitcoin değiş tokuşu yaparak elde edebilirsiniz. İkinci yöntem ise Bitcoin satan kişilerden satın alabilirsiniz. Bitcoin alabilmek için isterseniz nakit para ödeyerek isterseniz de para transfer etme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Daha sonra aldığınız Bitcoinleri saklamak için bir ”çevrimiçi cüzdan” yani ” wallet” edinmelisiniz. Bitcoin sektöründe wallet adı ile anılan çevrimiçi cüzdanlar bir çeşit banka hesabıdır. Bu hesapta Bitcoin iki şekilde saklayabilirsiniz.

1- ”Software wallet” edinerek bilgisayarınızın hard diskinde Bitcoinlerinizi saklayabilirsiniz.

2- Wallet servisinden faydalanabilirsiniz.

Ülkemizde BTCTurk ve Koinim web sitelerinden, Yurt dışında ise Blockchain ve Coinbase web sitelerinden Bitcoin alabilir ve bu sitelerin çevrimiçi cüzdan hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Dijital Para Nasıl Kazanılır?

Dijital paralarınız varsa, bu alanda ”mining” ve ” faucet mining” yöntemleri ile para kazanabilirsiniz. Mining yöntemi ile kendiniz kendi dijital paranızı tasarlayıp,üretip satabilirsiniz. İlk defa başlayanlar için faucet mining önerilmektedir. Eğer Bitcoin faucet mining konusunda deneyim kazanırsanız ve internette bulunan web sitelerine bunun satımını yaparsanız ayda 700 Dolar civarında bir para elde edebilirsiniz. Bu alanda profesyonelleşerek ve mining yapmaya başlayarak ise ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Scroll to Top