EFT Nasıl İptal Edilir?

borc kapatma kredisi evraklari

Bankacılık sektöründe müşteriye verilen birçok hizmet vardır. Yapılan finansal işlemlerin arasında para transferi birinci sırada gelir. Banka kuruluşları para transferi için iki ayrı sistem oluşturulmuştur. Aynı banka içerisinde yapılan para transferlerinde havale işlemi, bankalar arası yapılan para transferlerinde EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi kullanılır. Aynı banka içindeki hesaplarda sadece havale işlemi yapılır. EFT işleminin yapılabilmesi için hesapların mutlaka farklı bankalarda bulunması gerekiyor. Bu iki para transfer sistemi de vakitten kazanç sağlıyor, şubeye veya ATM’ye gitme derdi ortadan kalkıyor. Böylece sıra bekleme derdi de olmuyor.

Yazımızın bu kısmında EFT işlemi hangi koşullarda yapılır, EFT nasıl iptal edilir, iptal etmek için koşullar nelerdir gibi konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Her banka kurumu havale için 7 gün 24 saat yapılmasına izin veriyorken EFT (Elektronik Fon Transferi) için belirli bir saat dilimi sınırlaması koymuştur. Bu saat dilimlerinin belirlenmesinin sebebi ise gönderilecek olan paranın karşı hesaba hemen ve sorunsuz bir şekilde gitmesi. Eğer EFT bu belirlenen saat dilimleri dışında yapılırsa (hafta sonu, bayram, resmi tatiller) fon/para bir sonra ki iş günü hesaba aktarılır.  EFT işleminin bir diğer önemli özelliği ise iptal edilebilir olmasıdır. EFT iptal edilir mi diye düşünüyorsanız eğer EFT işleminizin karşı hesaba aktarılmadan iptal etmek mümkün ancak iptal etme işlemi için acele etmek gerekiyor. Lakin bu çabukluk mesai saatleri için geçerlidir eğer mesai saati ve EFT saati dışında yapılan bir işlem ise acele etmeye pek de gerek yok çünkü bu ilk iş gününe kadar vaktimiz var demek oluyor. Birçok banka kurumu mobil bankacılık uygulamasını müşterilerinin hizmetine sundu. Bu uygulamada yer alan EFT işlem menüsü ile yaptığınız işlemi iptal edebilirsiniz. Bir diğer seçeneğimiz ise internet bankacılığı olacak. Bilgisayarımız üzerinden de internet bankacılığı şifremizle iptal işlemini yapabiliyoruz tabi her banka internet bankacılığıyla iptal için izin vermiyor. Yazımızın devamında hangi banka nasıl bir sistem uyguluyor bunu inceleyeceğiz.

Ziraat Bankası EFT İptal İşlemi

Banka kurumları arasında devlet destekli en büyük banka olan Ziraat Bankası gerçek kişi EFT işlemlerinde EFT, 3.50, geç EFT için 6 TL ücret alınıyor. Eğer EFT işleminizi Ziraat Bankası üzerinden yapıyorsanız maalesef internet bankacılığı ile iptal olanağı sağlamıyor işleminizi iptal etmek için hesabınızın bağlı olduğu şubeye gitmeniz gerekiyor.

Garanti Bankası EFT İptal İşlemi

Öncelikle Garanti Bankasında para/fon gönderimi nasıl yapılır onu inceleyelim. İşleminize göre HAVALE ya da EFT yazıp bir boşluk bırakın, ilgili hesabın Garanti İnternet’ten tanımladığınız “kayıt ismini”, bir boşluk bırakarak TL cinsinden tutarı yazın tekrar boşluk bırakın, CepBank şifrenizi ekleyerek cep telefonunuzdan 3333’e kısa mesaj (SMS) olarak yollayın.

Havale için örnek mesaj: Havale kira 700 1234
EFT için örnek mesaj: EFT Aidat 300 1234

EFT işleminizi Garanti Bankası’nda 4,00 TL karşılığında gerçekleştirebiliyorsunuz. EFT işleminin onaylanması için müşteri hizmetleri sizi arıyor eğer yanlış yapılan bir işlen ise onay vermeyip iptal edebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası EFT İşlem İptali

Hatalı EFT işlemlerinde telefon bankacılığı şifreniz var ise  444 0 444 / 0850 222 0 444 arayıp 2-3 ve 4’ü tuşlayarak müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. Eğer telefon bankacılığı kullanmıyorsanız isteğinizi şubeye gidip iletmeniz yeterli olacaktır.

Vakıfbank EFT İşlem İptali

0850 222 0 724 arayarak veya en yakın Vakıfbank şubesine giderek yaptığınız işlemi iptal ettirebilirsiniz.

ING Bank EFT İşlem İptali

Diğer bankaların aksine EFT süresini uzatan ING Bank gönderdiğiniz fonun karşı hesaba geçmemesi durumunda müdahale edilebiliyor fakat yanlış bir işlem yapıldığında iptal etme gibi bir olanak sunulmuyor.

Denizbank EFT İşlem İptali

İşlem ücreti olarak 3 lira 75 kuruş ödemeniz yeterli ancak maalesef EFT işlem iptali yapılamıyor.

Akbank EFT İşlem İptali

EFT’yi hesap üzerinden yapabileceğiniz gibi hesabınız olmadan da yapabiliyorsunuz. Kredi kartınızdan veya müşteri numaranızdan IBAN’a ya da isme EFT yapmanız mümkün. EFT işleminizi Akbank Direkt İnternet veya Akbank Direkt Mobilden, telefon şubesinden, şubelerden veya ATM’lerden yapabilirsiniz. Ücreti 4 lira 90 kuruş. Yanlış bir gönderimi iptal etmek için müşteri hizmetlerini arayıp isteğinizi iletmeniz yeterli.

Scroll to Top