Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Gerçekleştirilir?

Emekli maaşları eskiden belirli bankalardan alınmakta iken artık hemen hemen istediğiniz her bankadan alma imkanınız vardır. Emeklilik türleri 4A, 4B ve 4C olmak üzere bütün emekliler belirlenmiş şartlar doğrultusunda emekli maaşlarını istedikleri bankadan alabilmektedirler. Yani emekli maaşı banka değiştirme işlemlerinizi artık hangi kurumdan emekli olduğunuza bakmadan kolaylıkla gerçekleştirebilir ve bankanızı değiştirebilirsiniz. Emeklilik maaşınızı sadece bankalardan değil PTT’den alma imkanınız bulunmaktadır. Şimdi sizlere “Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Gerçekleştirilir?” konusundan bahsedelim.

Emekli Maaşı Bankası Nasıl Değiştirilir?

Eğer emekli maaşınızı aldığınız bankadan herhangi bir şekilde memnun değilseniz ya da emekli maaşınızı aldığınız bankanın evinize yakın değilse veya istediğiniz zamanda rahatlıkla ulaşabileceğiniz yaygın bir bankamatik ve ya şube dağılımı bulunmuyorsa yani özetle maaşınızı aldığınız bankadan memnun değilseniz kolaylıkla bankanızı değiştirebilirsiniz. Bunun için iki şekilde işlem yapabilmektesiniz. Emekli maaşınızı mevcut bankanızdan diğer bir devlet veya özel bankaya aktarmak isterseniz öncelikle e-devlet şifreniz yoksa bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresi edinmek için en yakın PTT müdürlüklerinden birine; şifreyi alacak olan kişinin şahsen, üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu ve fotoğrafı bulunan bir kimlikle birlikte başvurması gerekmektedir. Başvuru için nüfus cüzdanı dışında; ehliyet, evlilik cüzdanı, pasaport, mavi kart, ikamet tezkeresi, çalışma izin kartı (süresi dolmamış), geçici koruma izin belgesi ile yetkili olan PTT şubelerden de alınabilmektedir. Ayrıca eğer yurt dışında yaşıyorsanız e-devlet şifreniz mevcut değilse bu belgelerden biri ile bulunduğunuz ülkedeki şehirde elçilik ve konsolosluklardan e-devlet şifrenizi alabilmektesiniz.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra:

 • E-devlet resmi sayfasına yazının sonunda yer alan linkten ulaşıp şifrenizle birlikte giriş yapınız.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra EK HİZMETLER yazan bölüme tıklayın ve
 • SOSYAL GÜVENLİK KURUMU kısmına gidiniz. Sonra hangi hizmet koluna bağlıysanız
 1. SSK EMEKLİSİ- 4A BANKA VE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ
 2. BAĞ-KUR EMEKLİSİ – 4B BANKA VE ADRES DEĞİŞİKLİĞİ
 3. EMEKLİ SANDIĞI – 4C BANKA  DEĞİŞİKLİĞİ menülerinden birini seçerek maaşınızı almak istediğiniz bankayı seçerek, maaşınızı o bankaya taşıyınız.

Ancak emekli maaşı aldığınız bankayı değiştirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Eğer şu anda maaşınızı aldığınız bankaya herhangi bir kredi borcunuz varsa ve hesabınızın üzerinde bir hesap blokesi varsa borcunuzu ödemeniz ve blokenizi kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde değişiklik işleminiz gerçekleşmemiş olur.

Emekli maaşı aldığınız bankayı değiştirmenin bir diğer yolu ise bulunduğunuz ildeki SGK İL MÜDÜRLÜKLERİNE giderek şahsen dilekçe ile başvuruda bulunmanızdır. Müdürlüklere gitmeden önce aşağıdaki dilekçe örneğini indirip doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Yine kurumdan başvuru için yanınızda kimlik numaranızın yazılı olduğu yukarıda belirttiğimiz belgelerden bulunması zorunludur.

Emekli maaşı banka değişikliğinizi gerçekleştirmek için her ayın 11 ile 30 arasında başvurunuzu yaparsanız bir sonraki ay beklemeden emekli maaşınızı yeni bankanızdan alabilirsiniz.

Emekli maaşınızı alabileceğiniz başlıca bankalar şöyledir:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Fibabanka
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Yapıkredi Bankası
 • Denizbank
 • Teb
 • Şekerbank

Ayrıca emekli maaşınızı bu bankalaradan alırken bankalar size fiyat avantajı da sunmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı kampanya bilgilerini Bankaların Emekli Promosyonları Nelerdir? yazımızdan okuyabilirsiniz.

Emekli maaşı değişikliğinizi bankalar arası yapabileceğiniz gibi emekli maaşınızı PTT Şubesinden alabilmektesiniz. Bunun için emekli maaşınızı bankaya taşıma işleminde yaptığınız şekilde internet üzerinden e-devlet sayfasına girerek aynı adımları takip edebilir ve istediğiniz PTT şubelerinden emekli maaşınızı alabilirsiniz. Emekli maaşınızı, aynı zamanda PTT şubelerinden başvuracağınız paramatik kartı ile de PTTMatiklerden çekebilirsiniz.

E-Devlet İçin TIKLAYINIZ!

Dilekçe Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

4A Banka ve Adres Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

4A Banka ve Adres Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

4A Banka Değişikliği İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top