Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA

Bankalarda kullanılan ihtiyaç ve konut kredisi, kredi kartı gibi tüm bireysel krediler ile banka hesap hareketlerinin, bir yerde toplanıp analizi ile oluşan puanlama sistemi kredi notu olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde bankaların birleşip kurduğu bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş., tüketicilerin bankalar ile arasındaki kredi geçmişi ile ilgili bütün bilgileri otomatik olarak çekerek bunları analiz eder ve kredi notunu hesaplar. KKB müşterileri için Findeks adlı bir marka oluşturmuştur. Findeks hesaplama sonucu 0 ile 1900 arasında puanlar belirlemektedir.

Findeks’in hesaplamasına göre müşterilerin daha önceki ödeme performanslarına bakılıp ileride olası ödeme performanslarının tahmini elde edilmeye çalışılır. Bu hesaplamalara göre geri ödeme açısından en çok riskli grup düşük not alan kişilerdir. Yüksek not alan kişilerin ise ileride ödeme performansının iyi olacağı tahmin edilmektedir. Bankalar ile hiç çalışması olmayan kişilerin ise notları oluşmamakta ve sıfır olarak kalmaktadır. Ayrıca bazı bankalar da Findeks’in hesapladığı kredi notunun yanında kendi değerlendirmelerine göre de kredi notu oluşturabilmektedir.

Kredi notu 0 – 1900 arasında puanla hesaplanmaktadır. 0 en düşük puan iken 1900 en yüksek puan aralığında yer alır. Ayrıca, daha iyi anlaşılabilmesi bakımından Findeks bu puanları da  renklendirmiştir. Aşağıdaki tabloda bu puan aralıkları, ne ifade ettikleri ve hangi renklere karşılık geldikleri belirtilmektedir.Bu değerler kesin olmamakla beraber ortalama olarak doğru değerleri ifade eder diyebiliriz. Bu değerler ile findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusuna cevap bulabiliriz.

Kredi Notu Güven Renk
0-799 Çok Riskli Kırmızı
800-1299 Orta Riskli Turuncu
1300-1499 Az Riskli Sarı
1500-1699 İyi Açık Yeşil
1700-1900 Çok İyi Koyu Yeşil

Yukarıda yer alan tabloda siz de Findeks kredi notlarınızın hangi puan aralığında olduğunu tespit edebilirsiniz. Görüldüğü üzere kredi notu düştükçe bankaların size karşı oluşan risk tutumlarında da artış gözlenecektir. Findeks kredi notu kaç olmalıdır? İşte bu sorunun cevabını buradan bulabilirsiniz. Kredi notunun ortalama 1500 civarında olması gerekir. 1500’ün altında olur ise tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü riskli görünen kırmızı, sarı ve turuncu renkteki puan aralıkları büyük ihtimal olumsuz cevap alabileceğinizi ifade etmektedir. Buna karşın kredi notu çok iyi ve iyi olan tüketiciler için bir güzel haber de bazı bankalar yüksek kredi notlarına sahip olan müşterilerine eşsiz faiz oranları sunmaktadır. Örneğin sıradan bir tüketici %3 faiz oranında yararlanırken iyi ve çok iyi kredi notu olan tüketiciler ise %1,5 gibi oldukça düşük olan faiz oranlarından yararlanarak kredi kullanabilme hakkına sahip olabilmektedir.

Tabii ki 1900’a en yakın kredi notları Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusuna verilecek en uygun cevaptır.Çünkü işimizi şansa bırakmamamız gerekir. Ne kadar iyi kredi notuna sahip olur isek o kadar çok bankalardan kredi alma ihtimalimiz artar. Findeks kredi notları tabi ki öyle kendiliğinden oluşan puanlar değildir. Bu notların oluşması için etki eden faktörler olmalıdır. İşte bu Findeks kredi notlarının hesaplanmasında bazı kriterler göz önüne alınmaktadır. Aşağıda bu kriterleri size anlatmaya çalıştık.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Kriterleri

Findeks kredi notu kaç olmalıdır sorusu kadar bu kredi notlarının nasıl hesaplandığı sorusu da akılları kurcalayabilir. İşte bu kriterler aşağıda yer almaktadır.

  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu: %25 oranında etki etmektedir. İyi ve kötü olarak kapanan krediler, teminatlı ya da teminatsız mevcut borç bakiyesi ve limitler dikkate alınıp hesaba dahil edilmektedir.
  • Yeni Kredi Arayışları: %20 oranında etki etmektedir. Yakın zamanda alınan krediler kişi için risklilik oranını arttıran unsurlardan biridir. Fakat yine de notları etkileme oranı görece olarak düşüktür.
  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı: %30 oranında etki etmektedir. Bireysel kredi taksitleri ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi gerekir. Böylece Findeks kredi notu yükselecektir. Ödemelerin son ödeme tarihlerinden daha geç yapılması, Findeks kredi notunu olumsuz olarak etkileyen nedenlerin başında gelir.
  • Kredi Kullanım Yoğunlukları: %15 oranında etki etmektedir.Kredi kullanıp olumlu bir ödeme geçmişine sahip tüketicilerin Findeks kredi notu hiç kredi kullanmayan ve ya az kullanan tüketicilere göre daha da yüksek olabilmektedir.
  • Diğer: %10 oranında etki etmektedir.

Bütün kriterlere baktığımız zaman genel olarak şunu diyebiliriz. Kredi kartı borçlarını zamanında ve tam olarak, eksiksiz ödemeye başlarsa Findeks kredi notlarımız da 1900 puana yakın olacaktır.Bu şekilde kredi notunuz 1900 puana yaklaştığı durumda bankaların nezdinde en sevilen ve risksiz müşteri olarak görüneceksiniz. 1900 puana çok yakın olmasa bile 1500 puanın altına inmemeliyiz. 1500-1900 arası kredi notları sizin bankalardan kredi alabilme ihtimalinizin fazla olduğu anlamına gelir der isek yanılmış olmayız.

Scroll to Top