Fortis Bank İban Sorgulama

TEB İban Sorgulama

Uzun yıllar ülkemizde hizmet veren bankalar daha sonra yabancı ortaklı olarak yollarına devam etmeye başladılar. Bu bankalardan biri de Fortis Bank. 2011 yılında yapılan ” Fortis Bank A.Ş. ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. Birleşme İşlemlerine İlişkin Duyuru” ile Fortis Bank kendi varlığını sona erdirerek tüm hisselerini Türk Ekonomi Bankası A.Ş. devretti. 16.02.2011 tarihinden itibaren de Fortis Bank yoluna Türk Ekonomi Bankası yani TEB olarak devam etmektedir. Şimdi sizlere bu yazıda Fortis Bank İban Sorgulama ya da  TEB iban sorgulama işleminin nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Fortis Bank İban Nedir?

İban ibaresi ”Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamına gelmektedir. IBAN şeklinde yazılmakta olup İngilizce açılımı ise ”International Bank Account Number”dır. IBAN ilk defa Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe konulmuştur. IBAN ile banka hesap numaralarına uluslararası standardizasyon kazandırılması hedeflenmiştir. Şimdilerde ise sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil de tüm dünyada uygulanan bir sistemdir.

IBAN, aslında her müşteriye özel olan ve bu müşterilerin hesaplarını ifade eden bir kod şeklidir. Her müşteriye özel bir IBAN atanır. Bu yüzden her hesabın IBAN’ı da farklıdır. Bir nevi kartların nüfus cüzdanı görevini görmektedir. Her bankaya ayrılan bir IBAN kodu vardır. Bu sayede bankalar da birbirinden ayrılmaktadır. Bizler sahip olduğumuz kart sayısı kadar IBAN’a da sahip oluruz.

Müşteriler bankalardan kart alarak sahip oldukları IBAN bazı kartlar üzerinde yazarken bazı kartlarda yazmamaktadır. Genel olarak bize kart aldığımızda verilen hesap cüzdanında IBAN ve daha ayrıntılı bilgiler yer alır. Fakat her zaman hesap cüzdanını yanımızda taşıyamıyoruz. Bu zamanlarda bir IBAN’a ihtiyacımız olduğunda ise kolayca bulmak istiyoruz. İşte teknolojinin gelişmesi ile artık tüm bilgilere birkaç tık işlemi ile ulaşabiliyoruz. Aşağıda sizler için Fortis Bank IBAN sorgulama işlemini nasıl yapacağınız aktaracağız.

Fortis Bank İban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tanımadığımız veya güvenmediğimiz kişilere banka hesap numaralarımız vermeyiz. Çünkü tespit edilen hesap numaraları ile çeşitli yöntemler ile para çalınması olabilir. Fakat IBAN sayesinde tanımadığımı ya da güvenmediğimiz kişiler ile havale, EFT gibi işlemler yapabiliriz. IBAN sayesinde hiç tanımadığın bir kişiye en güvenli şekilde para gönderebilir ya da diğer kişilerden para alabilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi kötü niyetli olasa bile IBAN aracılığıyla size zarar veremez ve sizi maddi zarara uğratamaz.

Fortis Bank IBAN sorgulama diğer bir değişle Türk Ekonomi Bankası yani TEB IBAN sorgulama işlemleri TEB’in resmi sitesinden yapılmaktadır. Fortis Bank IBAN sorgulama  için ilk olarak aşağıdaki linke tıklamanız gereklidir. Bu link sizi Fortis Bank IBAN sorgulama işlemini yapacağımız sorgulama sayfasına götürecektir. Bu sayfada ekrana aşağıdaki görüntü gelir.

Screenshot 1 2

Bu ekrandan ilk olarak kartınızın hangi şehirden aldığınızı seçmeniz gereklidir. Daha sonra kartı aldığını banka şubesini de doğru bir şekilde seçmelisiniz. Ardından sizin kartınızın var olan hesap numarasını da sisteme girmelisiniz. Tüm bilgilerin ise doğruluğundan emin olmanız önemlidir. Aksi halde IBAN numarasını öğrenmeye bilirsiniz. Daha sonra ise ”hesapla” butonuna basarak işlemi tamamlarsınız.

Bu işlemin ardından kartın sahip olduğu IBAN ekrana gelecektir. Bu numarayı istediniz kişi ile paylaşabilir ve para aktarım işlemlerinde kullanabilirsiniz.

CEPTETEB İle Fortis Bank İban Sorgulama

Fortis Bank IBAN sorgulama işlemi ayrıca Türk Ekonomi Bankası yani TEB ‘in ”CEPTETEB” uygulaması üzerinden de yapılmaktadır. İsterseniz akıllı telefonunuza Cepteteb uygulaması indirerek bu işlemi yapabilirsiniz. Dilerseniz de sizin için en aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak siteye giriş yaparsınız. Bu sayede telefona gerek kalmadan da Fortis Bank IBAN sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Cepteteb üzerinden yapılacak olan Fortis Bank IBAN sorgulama işlemi aynı yukarıda anlatıldığı gibi yapılmaktadır. Bu direktifleri uygulayarak Fortis Bank IBAN sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yapacağınız tüm Fortis Bank IBAN sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir. Bu yüzden dilediğiniz zaman Fortis Bank IBAN sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Fortis Bank İban Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

CEPTETEB İban Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top