Franchising Nedir? Avantajları

Franchising Nedir? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde para kazanmak kolay bir şey değildir. Mevcut piyasa, ekonomik durum gibi faktörler sebebiyle insanlar para kazanmakta zorlanabilmektedir. Para kazanmak için kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bir kişi para kazanmak istediği ve bu yönde hareket etmeye karar verdiğinde izleyeceği yollar bellidir; ya sıfırdan kendi işini kuracaktır ya da kurulu bir işten bayilik alarak hazır olanı devam ettirecektir. Sıfırdan kendi işini kurmak güzel fakat ağırdır ve herkesin kolay kolay üstesinden kalkabileceği bir durum değildir. Maddiyat bir kenara piyasa da yeni – eski olmak önemli bir faktördür. Yeni iş kuran birisi piyasada yeni olacağından bazı işler onun için daha zor olacaktır. İnsanlar veya firmalar işlerini halletmek için ismi duyulmuş iş yerlerine yönelmektedir. Bunun sebebi daha daha güven verici gelmesidir. Bu gibi sebeplerle insanlar sıfırdan kendi işini kurmak yerine hazır ve mevcut bir işi devam ettirmeyi ve bu şekilde kendi işlerinin patronu olmayı tercih edebilmektedir. Bu sistem Franchising sistemidir. Peki ya Franchising Nedir? Avantajları Nelerdir?

Önceden kurulmuş ve belirli bir sistemi olan iş yerleri Franchise verme yöntemi olan, bayilik vermek diye de bilinen yönteme başvurabilmektedir. Bu sayede iş yerlerinin isimlerini daha geniş kitlelere duyurarak daha fazla kazanç elde edebilmektedirler. Aynı şekilde marka isimlerini karşı tarafa kullanma hakkını da vermiş olurlar. Franchising sistemi ile bir iş yerinin bayiliğini alan bir kişi bu sayede piyasaya sanki piyasa da hep varmış gibi girebilmektedir ve yeni olmanın dezavantajlarından kurtulabilmektedir.

Bir kişi Franchising sistemine dahil olarak bir iş yerinin bayiliğini almak istiyorsa dikkat etmesi gereken birçok konu vardır. Franchising sisteminde çoğunlukla iş yerinin belirli şartları olur. Bu şartları iyi analiz etmek gerekmektedir. ileride bir sorun yaşamamak için bu konu üzerinde durulmalıdır. Bayilik açılacak yerde o işin tutup tutmayacağı da iyi belirlenmelidir. İş yeri bayilik verme işlemini onaylayabilir fakat bu işlerin artık güzel gideceği anlamına gelmemektedir. Sonuçta iş yerinden iş yerine bu durum değişse de belirli bir ödeme yapmanız  ve bunun hesabını iyi yapmanız gerekmektedir. Bu gibi konular Franchising sisteminde dikkat edilmesi gereken konulardır.

Franchising Sisteminin Avantajları

Franchising sisteminin birçok avantajı vardır. Burada karşılaştırılan durum genellikle kendi işini sıfırdan kurma durumudur. Bu yazıda Franchising sisteminin belirli avantajlarından bahsedilecektedir.

1. Kurulu Bir Sistemden Devam Etmek

Franchising sistemini tercih eden bir kişi piyasaya sıfırdan girmiş gibi değil de sanki yıllardır piyasada iş yapan konumda olur. Bu iş dünyası için sektörün ne olduğu farketmeksizin çok önemlidir. Bu sayede kurulan bağlantılar yeni olsa dahi kuvvetli olur ve taraflar işlerini hakkıyla yaparlar. Marka isminin duyulmuş olması iş yeri için iyi bir şeydir ve Franchising sisteminin belki de en büyük avantajı budur. Duyulmuş bir marka ismi ile yola devam eden iş yeri sahibi daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Başka bölgelerde de bayilikler varsa ve bu bölgelerdeki bayiliklerin başarıları da size kazanç sağlar. Çünkü marka olmak böyle bir şeydir. İnsanlar genellikle olumlu ya da olumsuz eleştiriler yaparlarken marka ismi için konuşurlar.

2. Piyasaya Donanımlı Bir Giriş Yapmak

Franchise veren firmalar rastgele bayilik vermezler. Belirli şartları ve standartları vardır ve başvuruları buna göre değerlendirirler. Yani bayinin kazanmasını isterler. Çünkü bayinin kazanması demek onların da kazanması anlamına gelmektedir. Bu sebeple kabul edilen kişilere genellikle bir eğitim verilmektedir. Bu eğitim sayesinde markanın işleyiş sistemi gibi konular hakkında bilgi sahibi olunur. Bu hem marka için hem iş yeri sahibi için önemli bir konudur. Marka, bayilik vereceği iş yerinde sistemlerinin tamamıyla aynı şekilde işlemesini istemektedir. Aynı şekilde iş yeri sahibi için de dikkat edilmesi istenen bu konuları iyi kavrayabilmek, dolayısıyla başarılı ve kazançlı bir iş yeri için eğitim alınmalıdır. Sıfırdan iş kuran birisi genellikle bu gibi fırsat ve desteklere sahip olamamaktadır.

3. Kendi İşinin Patronu Olmak

Franchising sistemine dahil olmuş kişiler öyle görünmeseler de kendi işinin patronu olmanın ayrıcalıklarına sahiptirler. Her ne kadar bayilik alınsa da iş yeri sahibi bağlı olduğu bir marka olmasına rağmen kendi işinin patronudur ve kendisine çalışmaktadır. Ne kadar fazla satış yaparsa o kadar fazla kazanmaktadır. Kendi işini yönetmek motivasyon açısından çok büyük bir olaydır.

4. Uzman Desteği

İş yerinizde bir sıkıntı yaşıyor olabilir ve yaşadığınız bu sıkıntı için uzman kişilere danışma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Franchising sisteminde marka sahipleri bayiliklerine her konuda sahip çıkmaktadır. Yaşadıkları bir sıkıntıda uzman kişiler iş yeri sahibi ile görüşürler ve sorunun çözülmesinde destek olurlar. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi bayiliğin kazanması demek markanın kazanması demektedir. Bu sebeple sadece sorun değil bütün konularda bayiliğin yanındadırlar. Her ne kadar olması gereken hali bu olsa da bu durum markalardan markalara göre değişkenlik gösterebilmektedirler. Burada bayilik almak isteyen kişinin bu konuları iyi araştırması gerekmektedir. Çünkü mevcut sistemin hizmetlerinden birisi de destek olmalıdır.

Özet olarak Franchising sistemi karşılıklı, her iki taraf için işlerin aynı doğrultuda gittiği bir sistemdir ve her iki taraf için gereken şartlar sağlandığında başarılı dolayısıyla da kazançlı olmak mümkündür. Franchising sisteminin birçok avantajı olduğu gibi seçim yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Bu konuda aynı markadan daha önce bayilik alan iş yerleri ile irtibata geçilebilir.

Scroll to Top