Güvence Hesabı Nedir ve Sistem Nasıl İşler?

Güvence Hesabı Sistemi Nasıl İşler?

Güvence Hesabı

Her gün hayatımıza belirli rutinler çerçevesinde devam ederiz. Sabah işe veya okula gitmek için evden çıkar, akşam da geri döneriz. Gün içinde yaptıklarımız genel olarak aynıdır. Yani hayat normal bir şekilde devam eder. En azından biz bu şekilde devam etmesini bekleriz. Hatta aksi bir durum olacağı genellikle aklımızın ucundan geçmez. Fakat hayat her seferinde maalesef bu kadar olağan bir şekilde devam etmemektedir. Hiç hesapta olmayan olay veya olaylar serisi ile karşı karşıya kalabilir, sonrasında da mağdur olabiliriz. Bu yüzden önlem almak, tedbirli olmak önemlidir. Bu sayede aslında hayatın bir parçası olan sorunlardan en ufak zararla kurtulabiliriz. İnsanlar genellikle bu gibi durumları yaşamamak için sigorta yaptırır. Fakat bu durum bazen yetersiz kalabilmektedir. Örneğin bir trafik kazasında sigortalının tespit edilemediği bir durumda kaza geçirmiş kişi mağdur olmaktadır. Bu ve daha birçok benzer durumun yaşanmaması için Güvence Hesabı vardır. Güvence Hesabı genellikle trafikle ile ilgili konularda kişinin yaşadığı bedensel sorunlar konusunda mağdur durumdan kurtarıcı nitelikte olabilmektedir. Yaşanan bir kazada sigortalının belirlenememesi, aynı şekilde yaptırılması zorunlu olan sigortaların yaptırılmamış olunması veya sigorta şirketinin iflası gibi durumlarda Güvence Hesabı devreye girmektedir. Eski adı Garanti Fonu olan Güvence Hesabının temel amacı, yaşanan sorunu dahil olan tarafların mağduriyetinin giderilmesi veya en aza indirilmesidir. Peki Güvence Hesabı Nedir ve Sistem Nasıl İşler?

Güvence Hesabı kapsamındaki sigortalar şunlardır:

 • Trafik Sigortası olarak bilinen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
 • Tüpgaz Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası

Daha önceden bu sigortalara ek olarak Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası da Güvence Hesabı’na dahil idi. Fakat bu sigorta 26.04.2016 itibari ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Güvence Hesabının Kapsadığı Durumlar

Yukarıda da değinildiği gibi Güvence Hesabı mağduriyet durumunu engellemek için oluşturulmuş bir sistemdir. Bu sebeple belirli mağduriyet durumları Güvence Hesabı kapsamına girmektedir. Bu durumlar Sigortacılık Kanunu’nun 14. maddesine göre şöyledir:

 • Belki de en önemli durum bedensel zararlar durumudur. Güvence Hesabı, kişinin yaşadığı bedensel zararlar konusundaki mağduriyetini gidermeyi amaçlamaktadır. Örneğin bir trafik kazasında aracın yaşadığı zarar, Güvence Hesabı kapsamına girmemektedir. Yani Güvence Hesabı motorlu taşıtlarda yaşanan maddi zararlar için bir şey yapmamaktadır. Elbette burada Güvence Hesabının çalışma prensiplerinden olan sigortanın tespit edilememe durumu bulunur.
 • Diğer bir durum sigorta şirketinin iflas durumudur. Sigorta şirketi karşılaşması gereken bedensel zararlar ve maddi tutarı karşılayamayacak duruma geldiği ve iflas ettiği, şirketin çeşitli sebeplerden ötürü lisanslarının iptal edildiği durumlarda mağdur olan kişi Güvence Hesabı’na başvuruda bulunabilir.
 • Başka bir durum ise çalınmış veya gasp eden araçları kapsamaktadır. Bahsedildiği gibi çalınmış veya gasp edilmiş araçların karıştığı bir kazada Karayolları Trafik Kanunu’nun işleteni sorumlu tutmadığı durumlarda kazaya karışan kişide oluşan bedensel hasarlar Güvence Hesabı kapsamına girmektedir.
 • Sigortasını yaptırmamış kişilerin sebep olduğu kazalar da Güvence Hesabı kapsamına girmektedir. Burada kaza sonucu oluşan bedensel hasarlarda, ortada bir sigorta olmaması durumunun kişiyi mağdur etmemesi amaçlanmıştır.
 • Son olarak, Güvence Hesabının dahil olduğu konu Yeşil Kart Sigorta Uygulamaları’dır. Yeşil Kart Sigorta Uygulamaları faaliyetleri için Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na yapılacak ödemeler Güvence Hesabı kapsamına girmektedir.

Yukarıda bahsi geçen durumları yaşayan kişiler Güvence Hesabı’na başvuruda bulunabilirler.

Güvence Hesabının Kapsamadığı Durumlar

Güvence Hesabı, yukarıda bahsedilen durumlar dışındaki durumları kapsamamaktadır. Bunlar kısaca şu şekilde açıklanabilir:

 • Güvence Hesabı, motorlu araç zararlarını karşılamamaktadır. Meydana gelen kazalarda taşıtların uğramış olduğu zarar durumu bahsi geçtiği gibi Güvence Hesabı’na dahil olmamaktadır. Örneğin şahsi aracınıza plakasını alamadığınız bir başka araç çarptı ve kaçtı. Güvence Hesabı, araçta meydana gelen hasarları karşılamamaktadır.
 • Manevi durumlar yani maddiyat ile ölçülemeyecek durumlar Güvence Hesabı’na girmemektedir. Güvence Hesabı maddi ve bedensel konular üzerinde çalışan bir sistemdir.
 • Çalıntı bir aracın olduğu bilindiği ve araca dahil olunduğu durumlarda kişiye gelen zararlar Güvence Hesabı kapsamına girmemektedir. Kişi burada bilinçli olması ve bu gibi durumlara karışmaması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.
 • Motorlu bisikletler Güvence Hesabı kapsamına girmemektedir. Yani motorlu bisikletin dahil olduğu herhangi bir durumdan kaynaklı zararları yaşayan kişi Güvence Hesabından yararlanamamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen durumları yaşayan kişiler Güvence Hesabına başvuruda bulunamamaktadır.

Güvence Hesabına Başvuru Yapmak

Güvence hesabının kapsadığı ve kapsamadığı durumlar göz önüne alınırsa, şartlara uyan kişiler Güvence Hesabı’na başvuruda bulunabilirler. Bunun için bazı gerekli belgelere ihtiyaç vardır. Ölüm halinde, sakatlanma halinde, bedensel zararlar dışındaki maddi zararlar için ayrı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin tümüne aşağıdaki Güvence Hesabı’nın resmi web sitesi aracılığı ile ulaşılabilmek mümkündür:

Güvence Hesabı Başvurusunda Gereken Belgeleri Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

İlgili belgelerle başvuruda bulunan kişilerin başvuruları, başvurularında bir sorun olmadığı ve mevcut durumlarının Güvence Hesabı sistemine uyduğu durumlarda incelemeye alınmaktadır. İnceleme sonucu ortaya çıkan tutar için bir itiraz olmaması durumda ilgili banka aracılığı ile ödeme yapılmaktadır.

Scroll to Top