KREDİ NOTU ÜCRETSİZ SORGULANIR MI?

DENİZBANK İHTİYAÇ KREDİSİ

Endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin bize kazandırdığı birçok yenilik vardır. Hayatımızın rengi, işleyişi, alışkanlıklarımız ve daha birçok temel davranışımız bu etkiler ivmesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. Bu yaşam tarzının bize kazandırdıklarının yanı sıra daha fazla maddi gider ve ekonomik yük olduğu da bir gerçektir. Bununla birlikte bu gelişmelerle paralel olarak düşünülmüş, tasarlanmış ve insanların kullanımına sunulmuş en büyük ürün şüphesiz ki kredi kartları ve kredilerdir. Nitekim bu denli büyük ve pahalı pazarda günlük çalıştığımız işlerden elde ettiğimiz gelirler bizim için yeterli olmamaktadır. Bu yüzden borçlanmalar sayesinde bu pazardan faydalanarak hayatımızı devam ettirmeye çalışırız.

Bahsettiğimiz ürünler olan kredi ve kredi kartlarına sahip olmak da kolay bir iş değildir. Çünkü bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişiler bankaların çeşitli kurallarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunlardan birisi de kredi notu olarak adlandırılan kişilerin finansal hareketlerinin incelendiği ve bankaların ortak olarak oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu adı verilen kurum tarafından kaydedilen sayısal değerlerdir. Bu değerler kapsamında kişiler bankalarda belirli sınıflarda kabul edilir ve o kişilerin bankacılık hizmetlerinden ne denli faydalanabileceği anlamında belirli bir bilgi birikimi elde edilmiş olur. Kredi notunuzu bilmeniz olası bir bankadan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunduğunuzda gelecek cevapla ilgili ön bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden günümüzde birçok vatandaş finansal hareketlerde bulunmadan önce kredi notu hakkında bilgi sahibi olmayı arzulamaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu bu anlamda vatandaşların bu notu öğrenebileceği, internet aracılığı ile kısa sürede güvenilir açıdan sorgulama yapabileceği, Findeks adı verilen alt kurumunu oluşturmuştur. Bu kurumun yanı sıra bankanıza ait herhangi bir şubeden de kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Fakat ne yazık ki iki hizmet için de kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusunun cevabı hayırdır. Kuruma ait siteyi kullanabilmeniz için öncelikle o siteye üye olmanız gerekmektedir. Gerekli üyelik işlemleri sonucunda size ait oluşan güvenlik profilini TC kimlik numaranız ve oluşturduğunuz parolanızla kullanabilirsiniz. Bu profil üzerinden tek seferlik ya da aylık sorgulama gibi birçok hizmet alabilmeniz haricinde not danışmanlığı uyarı takipçi hizmeti gibi daha birçok hizmetten de kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusuna cevaben bankalar bu işlem için ortalama 5-15 TL ücret alırken bazı bankalar da bu hizmeti ücretsiz sunabilmektedir. Findeks kuruluşu kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusuna cevaben tek seferlik sorgulama işlemi için site üyelerinden 4 TL hizmet bedeli almaktadır. Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusuna cevabının devamı olarak diğer paketler ve hizmetler için ücretlendirme farklı şekildedir.

Scroll to Top