Sanal Pos İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

sanal pos

Her geçen gün tüketimin artması yeni tüketim ihtiyaçlarını doğurmaya başlamış bu durumda daha fazla paraya ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Bireylerin bu ihtiyaçlarını fark eden bankaların her birisi müşterileri için kredi kartları çıkarmış hem birbirleri arasında olan rekabetleri güçlenmiş hem de müşterileri için alışverişleri bu sanal paracıklarla daha eğlenceli hale getirmişlerdir öyle ki zaman zaman harcadıkça puan kazandırmalarıyla kredi kartları oldukça cazip olmaktadır. Bireylerin ceplerinde olmayan paraları kredi kartları vasıtası ile kullanabilmeleri ve bir sonraki ayda belirtilen günde ödeme yapacak olmaları bireylerin kredi kartı kullanımını oldukça yaygınlaştırmış 18 yaşını dolduran herkeste neredeyse kredi kartı bulunmaya başlamıştır.

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması ile birlikte işletmelerin ise bu kartları kullandırabilecek düzeneklere ihtiyaç duymaya başladığını görmekteyiz. Duyulan bu ihtiyaç karşılığında işletmelerin bir çoğunda pos cihazı bulunmaktadır.

Teknolojinin hızla gelişmesinden etkilenen insanlar son zamanlarda işletmelerden gerçekleştirilen direk alışverişlerin dışında internet üzerinden de ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bu durum E Ticaret hacminin her geçen gün daha fazla büyümesine sebebiyet vermektedir. E-Ticaret hacminin her geçen gün büyümesiyle birlikte bankalar da işlemleri kolaylaştırabilmek için sanal pos sistemini kullanmaya başlamışlardır. Sanal pos nedir, sanal pos için gerekli evraklar nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Sanal Pos Nedir?

Bireyler mağazalarda gerçekleştirdikleri alışverişlerde kredi kartlarından yapacakları ödemeleri pos cihazları vasıtası ile gerçekleştirirler internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde  ise POS-VPOS yani sanal pos kullanılır bu duruma denir. Sanal pos aracılığıyla girmiş olduğunuz bilgiler sayesinde ödemeniz güvenli bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Eğer siz de bir web sitesi sahibi iseniz ve bu site üzerinden satış gerçekleştirecekseniz sanal pos kullanmalısınız. Fakat bir şirket kurmadıysanız sanal pos sahibi olma şansınız yoktur.

Sanal Pos Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eğer siz de artık bir sanal posta ihtiyaç duyuyorsanız sanal pos talebinizi gerçekleştireceğiniz banka sizden bazı evraklar isteyecektir. Bu evrakları şöyle sıralayabiliriz;

Şahıs Firmaları İçin

 • vekeletname
 • nüfus cüzdanı fotokopisi
 • vergi levhası
 • imza sirküleri
 • oda kayıt belgesi

Ticari Ortaklığı Bulunan Firmalar İçin

 • ticaret sicil gazetesi
 • ticaret sicili yetki belgesi
 • vergi levhası
 • imza sirküleri
 • diğer özel izin ve belgeler

Yukarıda istenilen evraklar genellikle aynı şekilde istenseler de bankalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca sanal pos almak istediğiniz bankanın resmi sitesi üzerinden de sanal pos başvuru formu temin edebileceğiniz gibi banka şubelerinden de bu formu alabilirsiniz. Sanal pos başvurunuzu gerçekleştirdikten 15 gün sonra olumlu ya da olumsuz sonucuna ulaşmanız mümkün olacaktır.

Sanal Pos Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Sanal pos almak isteyen şirketlerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir bu şartlar şöyle belirtilebilir.

 • Bankalar şirketlerin 128 bit ya da 256 bit SSL sertifikasına sahip olmalarını istemektedirler. Çünkü bu sertifikaya sahip şirketler kredi kartı v ebanka bilgileri arasında bir şifreleme sistemi kullanarak güvenli alışverişi sağlamaktadırlar. Eğer SSL sertifikasına sahip değilseniz bankalara sanal pos başvurusunda bulunmanızın hiçbir anlamı yoktur çünkü başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır.
 • Bankaların gerekli gördüğü müşteriler için sözleşmeler mutlaka sitenizde eklenmiş olmalıdır. Satış sözleşmesi, üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi ve ürün iade iptal sözleşmeleriniz önem arz etmektedir.
 • Sitenizde ürünler bulunmalıdır çünkü banka sattığınız ürünleri görmek isteyecektir.

Yukarıda yazılan maddelerdeki şartları yerine getirdiyseniz sanal pos başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa banka görevlisi size bunun sebebini söyleyecektir.

Ayrıca sanal pos alımı gerçekleştirdikten sonra siteniz ile entegrasyonunu gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.

Sanal Pos Fiyatları Ne Kadardır?

Birçok bankanın sanal pos hizmeti bulunduğu için fiyatları birbirinden farklı olmaktadır. Gerçek fiyatlara ulaşabilmek için bankalar ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır. Genel olarak ise sanal pos yıllık fiyatları 600 TL den başlayıp 2000 dolara kadar çıkmaktadır.

Sanal poslardan alınan komisyon oranları da bankalar arasında farklılık göstermektedir. Tek çekimlerde %2.80 den başlayan komisyon oranları taksit seçeneklerinde %11’e kadar artmaktadır.

Başlıca sanal pos hizmeti veren bankalar ve ürünleri ise şu şekilde sıralanabilir; AKPOS (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal Pos, Ziraat Sanal Postur.

Scroll to Top