Şekerbank Bireysel Emeklilik

Akbank Bireysel Emeklilik

Bireyler uzun süreli çalışma hayatlarında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı gibi emeklilik sistemlerinin bir parçası olarak yaşlılık hayatlarını güvence altına almak isterler. Zira uzun süreli çalışmanın ve yaşlılığın verdiği yorgunluk ile birlikte bireylerin kendi geçimlerini bir şekilde karşılamaları gerekir. Bu konuda bireyler kendileri için ek bir gelir kaynağı oluşturabilecek olan bir sistemden faydalanabilirler. Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısaltılmış adı ile BES ile birlikte bireyler emekli oldukları dönem içinde daha rahat edebilmek adına çalışma hayatı dahilinde ufak miktarlar ödeyerek kendilerini güvence altına alırlar. Böylelikle çalışma hayatı sırasında sahip olduğunuz yaşam standartlarına emeklilik döneminde de sahip olabilirsiniz. Üstelik bireysel emeklilik sistemi koşulları sayesinde paranızı gerek toplu gerek ise dönemsel aralıklar ile almanız mümkün olacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi ile birlikte yapılacak olan tasarruflar sayesinde tercih edeceğiniz yatırım fonuna göre paranız değerlenecektir. Bugün ise sizlere Şekerbank Bireysel Emeklilik Sistemi şartlarından bahsedeceğiz.

Şekerbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Şekerbank tarafından sunulmuş olan Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde bireyler emeklilik hayatlarında ek bir gelir elde edebilmek için özel bir yatırım ve tasarruf sisteminden faydalanabilecektir. Günümüzde hali hazırda olan kamu sosyal güvenlik sistemlerine bir alternatif olarak değil tamamlayıcı olarak gelmiş olan bu sistem ile birlikte emeklilik hayatınız artık çok daha kolay geçecektir. Bu sisteme fiil ehliyetine sahip olup 18 yaşını geçmiş olan her bir birey katılabilecektir. Üstelik Bağkur, SSK ya da Emekli Sandığı gibi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmanıza ya da çalışıyor olmanıza gerek yoktur. Bu sistemden gönüllü bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu sistem ile birlikte bireyler çalışma hayatları süresince emeklilik dönemlerinde ihtiyaç duyacakları nakdin tasarrufu için özendirilir ve uzun vadeli birikimlere teşvik edilerek aktif çalışma hayatında sahip olduğu gelir düzeyini emeklilik dönemi içinde de devam ettirebilme şansını yakalar.

Şekerbank Bireysel Emeklilik Sistemi ile birlikte tüm birikimleriniz yatırım fonları sayesinde daha da fazla değer kazanabilecektir. Emeklilik şirketleri tarafından düzenlenmiş olan bu fonlar uzman portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilerek sizlere en uygun şekilde sunulur. Bu sayede yapılacak olan düzenli tasarruflarınız için diğer yatırım fonlarında yer almayan fon yönetim şirketleri tarafından sunulmuş olan kurumsal hizmetlerden ya da vergi avantajlarından faydalanma şansını yakalamış olursunuz.

İmzalanacak olan emeklilik sözleşmesi, katkı payı olarak yatırılacak olan ilk ödemenin ardından ilgili şirketin hesaplarına nakit paranın intikal etmesi ile birlikte yürürlüğe girecektir. Bu sisteme dahil olan kişiler teklifin onaylanmasının ya da teklif formunun imzalanmasını ardından 2 ay yani 60 gün içerisinde sözleşmeden cayma hakkını kullanabilecektir. 60 gün içerisinde cayma hakkını kullanmış olan kişiler tarafından bu dönem içinde yapılmış olan ödemeler, fon toplam gider kesintisi hariç olmak üzere herhangi bir kesinti olmaksızın beraberinde olması halinde yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde sizlere geri iade edilir.

Şekerbank Bireysel Emeklilik Şartları

Şekerbank tarafından sunulmuş olan Bireysel Emeklilik Sistemi fırsatlarının çeşitli koşulları bulunuyor. Bu koşullar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • AEGON Emeklilik ve Hayat ile sistemde en az 10 yıl boyunca kalmanız gerekir.
  • Sistemden faydalanabilmek için 56 yaşını doldurmanız gerekecektir.
  • 18 yaşını geçen ve fiili ehliyete sahip olan herkes bu sistemden faydalanabilir.
  • 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren, AEGON Emeklilik ve Hayat tarafından düzenlenmiş olan Emeklilik Planı dahilindeki katkı payı ödemelerinize ilave olarak %25 oranında devlet katkısı eklenecek ve böylelikle yatırımlarınız daha da değerlenecektir.
  • Bununla birlikte kendiniz haricinde eşiniz ya da çocuklarınız için yapabileceğiniz katı payı ödemeleriniz için de devlet tarafından verilecek olan katkı fırsatından faydalanmanız mümkündür.

Devlet tarafından verilecek olan sözleşme süresine göre katkı payı ve hak kazanım oranı aşağıda yer alan tabloda bulunuyor.

devlet

1 Ocak 20113 tarihinden itibaren Şekerbank Bireysel Emeklilik Sistemi hesabına yatırılmış olan her katı payına yatırılmış olan katkı payı tutarına ilave olarak %25 oranında devlet katkısı eklenir. Yatırılacak olan devlet katkısının üst limiti ise aylık brüt asgari ücretin yıllık toplam tutarını geçemez.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Faydalanabilirim?

Şekerbank Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bu sisteme dahil olabilmek için belirlenmiş olan şartların karşılanması gerekir. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız tek yapmanız gereken şey kendinize en yakın Şekerbank şubesine gitmek ve Bireysel Emeklilik Sistemine başvuruda bulunmak olacaktır. Üstelik aynı anda birden fazla Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalanmanız mümkün olacağı için Şekerbank tarafından sunulmuş olan Bireysel Emeklilik Sisteminden faydalanmak için diğer bankalarda olan BES’i iptal etmenize gerek olmayacaktır. Sisteme başvurduktan sonra onay almanız halinde ve sistemin iptalini gerçekleştirmeden en az 10 yıl boyunca ödemelerinizi yaptıysanız 56 yaşına geldiğini zaman bu sistemin faydalarından yararlanabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sisteminde birikmiş olan yatırımlarınızı ister tek seferde alabilir isterseniz ise tercih edeceğiniz dönemler arasında taksitli bir şekilde ödemeler halinde alabilirsiniz.

Şekerbank Bireysel Emeklilik Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

En Yakın Şekerbank Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top