Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi

Şekerbank tarım kredileri

Şekerbank, tarım ve şeker sanayinin finansmanını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dolayısıyla kuruluşu itibariyle bir tarımsal üretimin artması amacıyla çiftçiye en çok finansman destek veren bankalardan biridir. Günümüzde çiftçinin en temel sorunlarından biri maddi imkansızlıklar. Üretimin doğal koşullara bağlı olmasından veya başka dış etkenlerden kaynaklı verimlilikleri bir dönem az bir dönem çok olabiliyor. Dolayısıyla çiftçinin belirli sabit bir geliri olmuyor. Bunun gibi bir çok sebep birleşince çiftçi köyünü ve toprağını bırakıp kente doğru göç ediyor. Bu durum da tarım sektörünün gittikçe yok olmasına neden oluyor. Oysa ülkemizde tarım alanları çok verimli alanlar ve ülke ekonomisinin belirli bir kısmı tarımdan sağlanıyor. Bu yüzden tarım sektörünün yeniden canlanması gerekiyor. Tarım sektörünün canlandırılması için uygulanan belirli politikalar ile çiftçinin olabildiği kadar maddi olarak desteklenmesi sağlanıyor.

Şekerbank da çiftçiye destek olan, çiftçinin zorluklarını elinden geldiğince ortadan kaldırmaya çalışan bir banka. Zaten kuruluşu itibariyle de çiftçiye finanman desteği sağlamayı amaçlamış. Çiftçiyi dinleyen, sorunlarına çözüm üretmeye çalışan ve ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışan bir banka olarak Şekerbank, misyonunu “Anadolu Bankacılığı” olarak tanımlar. Aynı zamanda kredi niteliklerinin büyük bir çoğunluğunu çiftçiye yönelik olarak tasarlayan Şekerbank çiftçinin ihtiyacı olan maddi desteği sağlamak için çeşitli kredi fırsatları sunuyor. Tarla büyütme kredisi de bunlardan bir tanesi. Bu yazımızda Şekerbank’ın kullanılmayan ve atıl duruma düşen tarlaların tekrar kullanıma açılması için geliştirdiği tarla büyütme kredisinden bahsedeceğiz.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi Nedir?

Şekerbank, tarımsal nüfusun azalmasının ve köyden kente göçün artmasının sebebini arazileri yapısından olduğu varsayımından yola çıkarak çiftçinin köyünü, toprağını bırakıp gitmemesi için ve üretimin sürdürülebilir olması için “Sen de bırakıp gitme diye” sloganıyla “Aile çiftçiliği bankacılığını” başlattı. Bu proje kapsamında tarla büyütme kredisini geliştirdi. Tarla büyütme kredisi adı üzerinde bölünmüş tarım alanlarının birleştirilmesi için gerekli finansman desteğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir kredi türüdür. Her bölünmüş arazi için ayrı tarımsal ekipman ve sabit giderler oluştuğu için çiftçinin üretim maliyeti artıyor. Şekerbank çiftçinin bu sorununun çözümü için tarla büyütme kredisini sundu. Tarla büyütme kredisi, sabit faizli, uygun vade fırsatı sunan ve esnek ödemeli bir kredi türü. Tarla büyütme kredisi çiftçinin tarlasını genişletip üretim verimliliğini artırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda yeterli ekonomik boyuta erişemediği için ekilmeyen küçük küçük arazileri yeterli ekonomik boyuta getirip üretime katmayı amaçlıyor.

Tarımsal alanların birleştirilmesi, hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının birleştirilmesi ya da hisseli olsa da olmasa da bitişik olan ya da olmayan tarım arazilerinin satın alınması şeklinde olabilir. Böylece miras veya göç nedeniyle kullanılmayan araziler tekrar kullanılabilir duruma getiriliyor ve üretim alanı artan çiftçinin verimliliği de atmış oluyor.

Şekerbank tarla büyütme kredisi ile Türkiye çapındaki bir çok aileye ulaşıp tarlalarını yeniden değerlendirilmesini sağlayacak gibi gözüküyor. Bu proje dünya çapında bir ilki yansıtıyor ve Türkiye’deki değerlendirilmeyen arazilerin tarım üretimine katılmalarını sağlamak için çok önemli bir proje. Nitekim Şekerbank 2018 yılının sonuna kadar 750.000 çiftçiye ulaşmayı amaçlıyor. Eğer siz de tarla büyütme kredisi alarak değerlendirilmeyen arazilerin yeniden üretime katılmasını sağlamak istiyorsanız ama bunun için yeterli imkanınız yoksa tarla büyütme kredisine başvurabilirsiniz. Tarla büyütme kredisini almak için yapmanız gereken tek şey tamamladığınız belgeleriniz ile birlikte çevrenizdeki en yakın Şekerbank şubesine gitmek olacak.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisinin Özellikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tarla büyütme kredisi çiftçinin köyünü ve toprağını terk etmesini önleyerek toprağından üretim alma amacına yöneliktir. Tarla büyütme kredisi 60 aya kadar vade imkanı sunar ve esnek ödemeli bir kredidir. Yani geri ödemeler ayda, üç ayda, altı ayda ve on iki ayda bir ödeme imkanı sunuyor. Aynı zamanda eğer isterseniz geri ödemelerinizi hasat zamanında da yapabilirsiniz. Eğer tarla büyütme kredisini kullanmak isterseniz satın alınacak tarla veya tarlaların ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Tarla büyütme kredisini hem gerçek kişiler hem de tarım işletmelerini bünyesinde barındıran tüzel kişiler kullanabilir. Aynı zamanda tarla büyütme kredisinin faiz oranı sabittir yani değişen faiz oranlarından etkilenmez.

Ancak bir tarımsal arazinin tarla büyütme kredisine konu edilebilmesi için, tarla üzerinde tarımsal üretim yapılıyor veya yapılacak olması, tarlanın tapuda kayıtlı olması ve tarlanın üzerinde herhangi bir anlaşmazlık veya takyidat bulunmaması gerekir.

Şekerbank Tarla Büyütme Kredisi Başvurusu

Tarla büyütme kredisini kullanmak isterseniz size en yakın Şekerbank şubesine gidebilirsiniz. Tarla büyütme kredisi için gerekli belgeler;  Ziraat odası tarafından verilen çiftçilik belgesi veya çiftçi kayıt sistemi belgesi ve mevcut arazi ile ilgili tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi olarak belirlenmiştir. Başvuru sırasında bu belgelerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

Tarla büyütme kredisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, çevrenizde size en yakın olan Şekerbank şubesine gidebilir ve ya 0850 222 78 78 numaralı Şekerbank çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top