Tc Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notunu Öğrenme

T.C. Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notunuzu Öğrenmeden önce Findeks hakkında bazı detaylardan bahsedeceğiz. Findeks, yerli bankacılık sistemimizde kullanılan kredi risk değerlendirme modelinin ismidir. Bankalar Findeks kredi notu üzerinden kişi ve kurumlara kredi kullandırıp kullandırmayacağına karar vermektedir. Findeks notunuzun yüksek olması burada en dikkat edilmesi gereken durumdur. Aksi takdirde istediğiniz miktarda değil kredi kullanmak kredi kartı bile çıkartamayabilirsiniz. Belli şartları sağladığınız takdirde bu notunuz yükselir ve kredi verilebilir duruma geldiğinizde uygun miktarda kredi kullanabilirsiniz.

Findeks Notunun Önemi Nedir?

Ana hatları ile Findeks’in ne olduğundan bahsettik, neden kullanıldığına da değindik. Peki Findeks kredi notunun bu kadar önemli olmasının en önemli sebebi ne? Bankaların kredi verip vermeyeceğinin bu kredi notuna bağlı olarak karar verilmesidir. Yani bankanın müşterisi ile arasında duygusal bir bağı ve dostluğu yok ise düşük bir findeks puanına sahip kişi asla kredi kullanamaz ve diğer bankacılık ürünlerinden bir tanesi olan kredi kartı çıkarttırma işlemini gerçekleştiremez.

Bir diğer önemli neden de yine biraz önce belirttiğimiz önemli neden ile bağlantılı bir konudur. Findeks kredi notunuz ne kadar yüksek ise yüksek miktarlı kredi kullanım oranınız da yine o denli artacaktır. Findeks Kredi Notunuzda orta halli bir puan seyriniz varsa o zaman da düşük miktarlı bir kredi kullanabilecek olduğunuzu unutmamalısınız. Üzerinde düşünüp ona göre hareket etmeniz gereken bu iki duruma dikkat etmeniz büyük oranda pozitif durum sağlayacaktır.

T.C. Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

  • Öncelikle, T.C. kimlik numarası ile findeks kredi notunuzu öğrenmek istiyor iseniz herhangi bir bankada kaydınızın olması gerekmektedir, çünkü finansal bir geçmişe sahip olmanız şart (Bu, ister öğrenci yıllarınızdan kalma burs aldığınız banka olabilir, ister otomatik fatura talimatı verdiğiniz bir banka olabilir, ister zamanında kredi kullandığınız bir banka olabilir veya şu an çalıştığınız banka veya bankalar olabilir. Tamamen size kalmış bir durum).
  • İkinci olarak, kullandığınız cep telefonunun mesaj kısmına girerek “T.C. Kimlik Numaranız” ve “Doğum Yılınızı” aralarında birer boşluk bırakarak Findeks SMS hattına göndermeniz gerekmektedir (Bu SMS numarası genellikle 1122 olarak belirlenmiştir, bazı operatörlerde değişkenlik gösterebilmektedir).
  • Üçüncü olarak, gönderdiğiniz bu mesajın belirli bir ücreti olduğunu belirtmekte fayda var (Fakat gözünüz korkmasın çünkü son derece makul bir ücret alınmaktadır).
  • Bir sonraki adım beklemektir. Tahmini bir 5 dakika sonra veya içerisinde kredi notunuz sizinle SMS olarak paylaşılacaktır.

Ben SMS’den anlamam veya kullanmayı tercih etmiyorum diyebilirsiniz, bu gayet normal. İşte o zaman da size Findeks İletişim Numarası üzerinden bu bilgi edinme işlemini gerçekleştirebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Findeks İletişim Numarası: 444 4 552

Unutmadan, bilgisayarınız üzerinden de Findeks Kredi Notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks’in internet sayfasını açarak, T.C. Kimlik Numaranızı ve Cep Telefonu Numaranızı girerek de bu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz (Bu yöntemin SMS’ten tek farkı, cep telefonunuzun mesaj kutucuğu yerine bilgisayar ekranı üzerinden gerekli bilgileri doldurarak öğrenme işleminin gerçekleşmesidir, yani ücret yine cep numaranızdan kesilecek ve yanıt olarak cep telefonunuza bildirim alacaksınız).

T.C. Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notunuzu Öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Kredi Kullanabilmek İçin Findeks Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekli?

Findeks Kredi Notu “0” ile “1900” arasında derecelendirilmiştir. Fakat SMS başvuru sonuçlarında size rakamsal yanıttan ziyade not durum hakkında yazılı olarak bir bilgilendirme yanıtı verilir.

  • Findeks Kredi Notunuzun yanıtı size “İyi”, “Orta” ve “Kötü” şeklinde bilgilendirme yapılarak iletilir.
  • Eğer kredi kullanmak istiyor iseniz findeks kredi not durumunuz en az “Orta” olmalıdır. Aksi bir durumda istediğiniz miktarda kredi kullanma isteğiniz red olunacaktır.
  • Maaş miktarınız da bu seviyelerin yanında önemli bir husustur. Çünkü kullanmak istediğiniz kredi miktarı maaşınız ile doğru orantılı olarak artış veya azalış gösterebilmektedir.

İşte tün bu bilgi ve açıklamalar eşliğinde, finansal görünümünüze gerekli önemi verdiğiniz takdirde ileride veya şimdi kullanabileceğiniz bir kredi başvurusunda sorunsuzca ‘onaylandı’ yanıtı alabilir ve düzenli ödemeler ve gecikmeyen kredi taksitleri ile mevcut findeks notunuzu daha da yükseltirken bir başka kredi kullanımınızda da zahmetsizce ve hızlıca bu talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz