Visa Kart İle Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

master visa card resmi

Artık günümüzde dünyadaki ülkeler hem kendi içlerindeki ticari ağ işlemlerinde hem birbirleri ile olan ilişkilerde, çoğunlukla bankaları kullanmaktadır. Bu da, neredeyse bütün dünya tarafından tanınan bankacılık ve kredi sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde de 90’lı yıllardan beri artarak günümüzde zirveye çıkan banka kartı ve kredi kartı kullanımı, artık hayatımızın hemen hemen her noktasında bir ihtiyaç haline gelmiştir. Araba veya ev alırken, bir işletmeyi yönetirken veya alışveriş, yakıt alımı ve gıda ihtiyaçları gibi günlük ihtiyaçlarımızı giderirken banka ve kredi kartlarına sıklıkla başvururuz. Çoğumuz, kartların üzerindeki Visa kart veya Master kart logolarının ne anlama geldiklerini merak etmişizdir. Visa kart ve Master kart dünya çapında işlem gören ve kredi kartı ve banka kartı kullanıcılarının ödeme işlem sistemlerini düzenleyen iki büyük şirkettir. Toplamda, dünya çapında Visa kart ve Master kartın 1 veya 2 milyar arası kartı veya müşterisi olduğu tahmin edilmektedir. Biz de bu yazımızda Visa kart ile Master kart arasındaki fark nedir sorusunu yanıtlayacağız ve bu kartları daha yakından tanıyacağız.

Visa Kart Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Visa Kart, 2004 yılında kurulmuştur ve kurulumda kullanılan adı Visa Europe’dur. Bunun sebebi, 4000’den fazla Avrupa’da hizmet veren bankaya ödeme sistemi sağlayıcılığı yapmasıdır. Genel merkezi İngiltere’de bulunan Visa Kart, temelde ön ödemeli kartları piyasaya sürer ve bu kartlara ödeme sistemi oluşturur. Visa, banka kartı, kredi kartı ve ödemeli kartlar üretmektedir ve Visa Electron gibi çok geniş çaplı kullanılabilen kartlar ile Visa PayWave gibi diğer ödeme alternatiflerini milyonlarca müşterisine sunmaktadır. Visa’nın en çok bilinen kartları Visa Klasik ve Visa Premium kartlarıdır. Visa Klasik, standart visa kartı olarak tanıtılırken dünyada en çok kullanılan kart olduğu belirtilir. Visa Gold, Visa Platinum ve Visa Infinite gibi kartlar ise Visa’nın diğer kartlarına kıyasla müşterilerine daha fazla avantaj ve ayrıcalık sunmaktadır. Bu üç kart Visa Premium Kart grubundandır ve Visa Klasik karttan daha fazla özelliğe sahiptirler.

 

Master Kart Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Master Kart, maestro kart isimli kart ile global bir ödeme ağı kurmuştur ve bu sayede dünya çapında 13 milyonu aşkın ödeme ağına ulaşmış, yaklaşık olarak 2 milyon ATM’de kullanılabilen bir ödeme ağına sahip bir şirkettir. 1966 yılında ABD’de kurulan Master Kart, Visa kart gibi daha sonradan ön ödemeli kartlara da önem vermeye başlamış, banka kartı, kredi kartı, ön ödemeli kart, ticari kartlar ve PayPass adlı temassız kartlar üretmiştir. Çip teknolojilerine yaptığı yatırım ile rakiplerinden bir adım öne çıkan Master Kart’ın en yaygın kartlarından biri Maestro Kart’tır. Şirketin, şu sırada Türkiye İstanbul’daki müşterileri için geliştirdiği Paha Biçilemez İstanbul adlı bir kampanyası vardır ve bu kampanya şehrin önde gelen restoranlarını kapsamaktadır.

 

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşin aslına bakarsanız, Visa kart ve Master kart kullanıcıları arasında bu kartlar ile ilgili göze çarpan çok önemli bir fark bulunmamaktadır. Günlük olarak kredi kartı kullanan bir bireyin fark edebileceği fark, Visa kart ve Master kartın ülkemizde anlaşmalı olduğu bankalar ve bankaların kampanyaları dikkatle incelediğinde, kampanyalar olacaktır.

Visa kart ve Master kart, banka kartı veya kredi kartını kullanarak ödeme yapmamızı sağlarlar. Diners Club, American Express ve Discover da ödeme alt yapısı ve teknolojisi sağlayan finansal ödeme kuruluşlarıdır, ancak hem ülkemizde hem de yurt dışında Visa ve Master kart daha yaygın olduğu için, bu iki şirketle daha çok banka anlaşma yapar ve kartlarda daha çok bu iki şirketin sembolüne rastlarız.

Visa ve Master kart arasında büyük bir rekabet vardır. Visa ve Master Kart, bölgesel değil uluslararası bir müşteri ağına sahip olduğu için sürekli büyük bir rekabet halindedir ve bu müşteri çekmek amacıyla kampanyalara yansır. Master Kart ulaşım veya gündelik hayatta kullanılabilecek ve fark yaratabilecek kampanyalarda bulunduğu sırada, Visa kart da ünlü alışveriş internet sitelerine sponsor olabilir veya anlaşma yaparak bu sitelerden yapılan alışverişlere Visa Kart kullanılması koşulu ile indirim uygulanmasını sağlayabilir. Yani, gözümüze çarpabilecek ve fark yaratan en büyük fark kampanyalardandır. Visa ve Master kart arasındaki fark, ilk olarak kampanyalarda gözükür ve iki şirket de resmi internet sitelerinden sürekli olarak kampanyaları hakkında bilgi vererek duyurular yapar. Kredi kartı veya banka kartı kullanmaya başlayacak ve detaylı araştırma yapan bir kullanıcı, hangi şirketin daha çok hangi kampanyalara yöneldiğini gözlemleyerek ihtiyacına göre seçtiği bir karta yönelebilir.

Kampanyalar, şirketlerin genelde eğilimi bulunduğu sektörler, dünya çapında müşteri sayısı gibi farklılıklar dışında, Visa Kart ve Master kart arasında arasında gündelik harcamalar için kredi veya banka kartı kullanan bir insanın kavrayamayacağı, ödeme sistemleri ve teknolojik alt yapılarla ilgili farklar bulunmaktadır. Ödeme sistemleri, ve ödeme sistemlerini yakından ilgilendiren teknolojik gelişmeler açısından konu ele alındığında, özellikle ülkemiz içerisinde Master Kart’ın teknolojik özellikleri ile bir adım önde olduğu söylenebilir. Bunun nedeni, Master Kart’ın ödeme sırasında kullanılan çip teknolojisi sayesinde ülkemiz içinde ve yurt dışında bazı bankalar tarafından daha tercih edilebilir görülmesi. Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası veya Yapı Kredi gibi ülkemizde hizmet veren ve kredi kartı kullanıcı sayısı çok olan bankalar, teknolojik üstünlüğü göz önünde bulundurarak seçim yapabilirler.

Visa Kart ve Master Kart şirketleri, temelde bankalar için ödeme sistemleri tasarlarlar ve bunları bankalara satmaya, kullandırtmaya çalışırlar. 150’den fazla ülkede yüz milyonlarca müşterisi bulunan ve binlerce bankayla çalışan Visa Kart ve Master Kart arasındaki temel fark, bankalara sunduğu ödeme sistemi ve bu ödeme sisteminin ince özelliklerinde saklıdır.

Visa Kart ve Master Kart arasındaki farklardan bir diğeri, Visa Kart’ın daha çok ön ödeme sağlayabilen kartları dağıtması ile Master Kart’ın kredi kartlarına ağırlıklı vermesidir. Visa Kart’ın bu özelliği sayesinde, içerisinde nakit paranızı yatırdığınız banka kartı aynı kartta kredi kartı olarak da kullanabilirsiniz. Master Kart’ta ise daha çok, önceden verilen ve belirlenen bir limit kullanılır.

Master Kart ve Visa Kart’ı diğer ödeme sistemi geliştiren finansal kurumlardan ayıran bir başka özelliği, uluslararası internet ödeme kanalı olarak kullanılan, ünlü Paypal gibi sitelerde bu iki kartın kullanılıyor olması. Tüketiciler arasında Visa Kart ve Master Kart arasında bulunmayan fark, bu şirketlerin firmalarla yaptığı anlaşmalarla ortaya çıkmaktadır.

Scroll to Top