Yazar Kasa Pos Cihazı Nasıl Alınır ve Nasıl Kullanılır?

yazar kasa pos kulla bc8b7b266944a2012e76

Alım ve satım işlemleri hayatımızda büyük bir yere sahip olmakla birlikte bir ihtiyaç halini almıştır. Alışverişlerde aldığımız ürüne karşılık gelen bir ücret alınmaktadır ve bu ücreti ödediğiniz zaman ürününüzü satın alabiliyorsunuz. Siz bu işlemi yaparken muhakkak yazar kasa ile karşılaşmaktasınız. Yazar kasanın tanımı, herhangi bir şirket, firma veya işletmelerin yapmış oldukları satış işlemlerini kayıt altına alan makinelere verilen isimdir. Bu makine sayesinde ürünü satın almış olan tüketici ve ürünün satışını gerçekleştiren satıcı alışveriş tutarını net bir şekilde görebilmektedir. Bununla birlikte tüm satışların toplamı da kağıda yazdırılmaktadır. Sadece kredi kartı ile değil aynı zamanda peşin olarak yapılan alışverişlerde de direkt olarak bu satışı yansıtan ilgi fişi de kağıda basılmaktadır. Böylelikle hem müşteriye hem de firmaya verilmesi sağlanmaktadır.Yani kredi kartı ile yapılan satış işlemlerinde de aynı şey geçerli olmakla  birlikte manuel olarak da yazar kasanızda fiş alabiliyorsunuz.Tüm bunların yanında denetim alışveriş kaydı hesap özetinin üzerine yazılarak kullanılan kaydetme teknolojisi ile birlikte bir denetim şeridi oluşturmaktadır. Özel olarak tasarlanan yazar kasalarda da kaç tane alıcının olduğunu ve farklı şekillerde yapılmış olan alışverişlerin de gösterilmesini sağlamaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte bir de yazar kasa pos diye adlandırılmış olan bir sistem ortaya çıkmıştır. En basit tanımı ile yazar kasa pos kullanılan yazar kasalar ile birlikte posların birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan ve kolaylık sağlayan bir cihazdır. Yazar kasa pos sayesinde artık hem poslardan hem de yazar kasalardan ayrı ayrı işlem yapma derdi ortadan kalkmış olup bu cihaz sayesinde ödeme alınacak yazar kasadan fiş kesilmeyen alışverişlerin önüne geçilmiş olmaktadır. Yazar kasa posları özellikle cafe, restaurant, otopark gibi ayağa hizmet götüren işletmeler başta olmak üzere diğer bütün işletmelerinde dahil olduğu bir kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Yasalar gereği artık ayrı ayrı yazar kasa ve post cihazı kullanılmamaktadır.

Yazar kasalarda toplanmış olan fişler makinenin hafızası içerisinde sürekli olarak toplanmaktadır. İşletme eğer isterse o zaman kadar olan tüm satış tutarını rapor olarak görebilmektedir. Gün sonlarında ise bir başka rapor alınabilir ve böylelikle o gün içerisinde yazar kasadan kaç liralık satış yapıldığı görülebilmektedir. İşletme  ve muhasebe kayıtlarında işletmenin kesmiş olduğu her yazar kasa fişi değilde bunların toplamını gösteren günlük rapor kayıt altına alınmaktadır.

Bizlerde bu yazımızda sizlere yazar kasa pos cihazı nasıl alınır ve bu cihazın nasıl kullanılacağı konusunda ayrıntılı bilgiler verdik. Bu bilgileri takip ederek yazar kasa hakkında bilmeniz gereken bütün bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Yazar Kasa Pos Cihazı Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır ?

Katma Değer Vergisi mükelleflerinin, yazar kasa yani bir diğer adı ile ödeme kaydedici cihaz kullanmaları mecburiyeti hakkında 3100 sayılı kanuna göre perakende satış yapmakta olan mükellefler bu cihazı kullanmakla yükümlüdürler. Mükellefler 2016 yılı için belirlenmiş olan 900 TL’ yi aşan satışları için yazar kasa fişi düzenleyemezler. Bu fiş kesme sınırı her sene Maliye Bakanlığı tarafından belirlenerek ilan edilmektedir. Yazar kasa kullanması zorunlu olan mükellefler satın almış oldukları cihazları aldıkları yazar kasanın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde kurumun bağlı olduğu vergi dairesine kaydını yaptırmaları gerekmektedir. Yazar kasa yani ödeme kaydedici cihazı kullanacak olan mükellefler, bunu kullanabilmek için  aşağıda yer alan adımları takip etmeleri gerekmektedir.

  1. İlk olarak işletme yazar kasa almak istediğini ön izin dilekçesi ile birlikte vergi dairesine başvurur ve izin yazısını alması gerekir.
  2. Bu izin yazısı ile birlikte yazar kasa  satışı yapılan bayiilere giderek yazar kasasını alır.
  3. Sonrasında satış yapan bayi, izin yazısına dayanarak alım yapıldığını belgeleyen bir fatura düzenler.
  4. Alınan bu yazar kasa ruhsatı alıcı ve satıcı tarafından kaşelenerek imzalanması gerekmektedir.
  5. Yaza kasayı almış olduğunuz yetkili servis cihazı kullanıma hazırlayarak örnek fiş alır.
  6. Servisin alıcıya vereceği Servis Formuyla ile birlikte aynı gün içerisinde vergi dairesine müracaat edilerek yazar kasa levhası alınır ve bu levha işletmede duvara asılmalıdır.
  7. Bu adımlar ile birlikte alınan yazar kasa işletmede kullanılmaya başlanmaktadır.

Bu adımları takip ederek yazar kasaya sahip olabiliyorsunuz ve yasal olarak hiçbir kusurunuz olmadan yazar kasa postunu kullanabiliyorsunuz.

Giderek artan kredi kartı kullanımı ile birlikte pos cihazlarının sistemlerinde de birçok gelişme yaşanmıştır ve yazarak kasa pos bunlardan birisidir. Yazar kasa pos cihazları; yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi kartı ve yazar kasa işlemini tek bir cihaz üzerinden yapılmasını sağlayan bir araçtır. Bunun yanında tüm bankaların pos yapısını içerisinde bandırıyor olmasından dolayı işletmelerin satış alternatiflerini arttırmasını sağlamaktadır. Açıklayacak olursak eğer bir işletmede 8 farklı post cihazı yerine sadece bir tane akıllı yazar kasa pos cihazı olacaktır, böylelikle 8 pos cihazının yaptığı işlemi yazar kasa pos cihazı tek başına yapacaktır. Tüm bunların yanında bankalar tarafından  uygulanmakta olan yazar kasa pos cihazı masraf kesintilerinin de ortadan kalkmasına olanak tanımıştır. Aynı zamanda yazar kasa pos cihazları devlete de avantaj sağlamaktadır çünkü böylelikle kayıt dışı gelirin de önüne geçilmektedir. Çünkü bu yazar kasa pos cihazı sayesinde artık Maliye Bakanlığı dijital ortamda  denetlemesini yapabilmektedir. Gelişen sistem ile birlikte yazar kasa pos cihazı kullanan herhangi bir işletme yapılan bir işlemi silemeyecek ve Gelir İdaresi Bakanlığı tarafından istenildiği zaman cihazın bilgilerine ulaşarak o işletme ile ilgili denetleme yapabilmektedir. bu denetleme daha hızlı ve kolay olduğundan mali yükü de oldukça hafifletmektedir.

Yazar kasa, T.C. Bakanlığı tarafından belirlenecek olan ithalatçı firmalardan veya yine bankalar vasıtası ile temin edilebilmektedir. Yazar kasa pos cihazının kullanımında ise dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Cihazda işlem yapmak istediğiniz zaman önce fişi kesmeniz gerekmektedir, daha sonra ise size ödeme türü sorulacaktır. Yani fişi kesmeden  kredi kartı ödemesi yapılmamaktadır, bu da kayıt dışında işlem yapılmasının önüne geçmektedir. Yazar kasa pos cihazlarının alt yapısı tüm bankalar tarafından desteklenmekle birlikte istediğiniz banka ile anlaşarak kredi kartı ödemesi yapılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Scroll to Top