Az Riskli Kredi Notu Nedir Ne Anlama Gelir?

kredi karti basvurusu

Borçlarımız var ise, araba ya da ev gibi bir mülk almaya niyetlenmiş isek ve ya bir yatırım yapmak istiyorsak kısacası paraya ihtiyaç duyduğumuz her zaman ve her anda kredi almayı düşünebiliriz. Kredi almaya niyetlendikten sonra ihtiyacımıza göre uygun miktarda kredi alabileceğimiz bankaları araştırmaya başlarız. Uygun bir banka bulduğumuzda kredi başvurusu yapar ve krediyi çekerek kullanırız. Bu işlemler bu kadar basitmiş gibi gözükse de aslında bu kadar basit ve kolay olmayabilir. Banka kişiye kredi vermeden önce kişinin bütün kredi kartı borçlarını, mali durumunu araştırır. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüketicilere verilen kredi notları da vardır. Bankaya kredi müracaatı esnasında bu kredi notu gözükmektedir. Az riskli kredi notu nedir ne anlama gelir sorusuna cevap vermeden önce bu kredi notu nedir önce bundan bahsetmeye çalışalım.

Kredi notu tüketicilerin bankadan alıp kullandıkları kredili mevduat hesabı, taksitli krediler ve kredi kartı ile ilgili olarak ödeme ve kullanım alışkanlıklarının durumuna istinaden Kredi Kayıt Bürosu kısaca KKB tarafından hesaplanıp tüketiciye verilen puana verilen isimdir. Bu puanlara göre tüketici; çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve çok riskli olarak adlandırılır. İşte biz bu yazımızda az riskli kredi notu nedir ne anlama gelir anlatmaya çalışacağız.

Bir tüketiciye KKB tarafından 800-1100 arasında kredi notu puanı verilmiş ise bu tüketici az riskli grubuna girer. Bu tüketicilerin findeks kredi notu rengi de sarı renkte olur. Bu grupta yer alan kişilerin bankalardan kredi alması muhtemeldir. Fakat yine de işlerini garantiye almalı ve bir üst grup olan iyi grubuna geçmeye çalışmalıdırlar. Sarı renk de trafik levhalarında nasıl uyarı anlamına geliyor ise burada da dikkatli olmak gerektiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden kredi kartı borçları düzenli olarak ödenmelidir ki bu bizim için bir uyarı anlamına gelmesin. Bunun yanında kişinin adına kayıtlı faturaların da ödemelerinin düzenli olarak yapılması kişi adına avantajlı bir durumdur.Bankaya karşı güven sağlamış olur.

Kredi notu az riskli olduğu halde kişinin kredi başvurusu onaylanmaz ise bu kişinin diğer bankalara borçlu olduğunun kanıtının bir göstergesidir. Böyle bir durumda da banka kredi vermeyebilir.Diğer bankalara olan borçlarını kapaması kişi için daha iyi olacaktır. Kredi çekmek isteyen kişilerin kredi alması için yapması gereken şeyler öncelikle bankalarda bulunan kredi kartı sayısını azaltmaktır. Çünkü bankalar kredi başvurusu esnasında kredi çekmek isteyen kişilerin kredi geçmişine KKB aracılığı ile bakmaktadır. Kredi kartı sayısı esas alınarak kredi onayı verilir. Yani kredi kartı borçlarımızın olmamasına dikkat etmemiz gerekir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Bankaların bir çoğu kredi başvurularını değerlendirmeye alırken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Başvuru sonucu da bu not ortalamasına göre olmaktadır. Lakin belgelenebilir aylık gelirinin tutarı yüksek olan kişiler ve düşük tutarlı kredi almak isteyen kişilerin az riskli kredi notu olmasına karşın kredi onayı almaları mümkün olabilir.

Az riskli kredi notuna kredi veren bankalardan biri de Aktif Bank’tır. Sıralamaya tabii tutarsak Aktif Bank bu bankalar arasında ilk sırada olabilir. Aktif Bank N Kolay Kredi kampanyası ile düşük kredi notlarına karşı kredi kampanyaları düzenlemektedir. Aylık gelir ortalaması ile orantılı olan kredi başvuruları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.Kişilere bu avantajı sağlayan diğer başlıca bankalar da; Ziraat bankası, Halkbank, Vakıf bank, Akbank, Türkiye Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankasıdır.

Scroll to Top