Banka Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankacılık sektörünün can damarıdır. Çünkü müşteriler ve vatandaşlar için doğru ve yerinde kararlar vermek bu notun elindedir. Kredi kullanmak isteyenler olsun, yeni bir kredi kartı çıkarmak isteyenler olsun, mevcut kredi kartının limitini yükseltmek isteyenler olsun bu ve bunun gibi tüm işlemler kredi notunun düşüklüğü veya yüksekliği ile alakalı durumlardır. Banka çalışanları ve sizin kedi sorgulamanız neticesinde karşınıza çıkan olumlu veya olumsuz yanıt işte bu banka kredi notunun varlığıdır. Özellikle son yıllarda daha da üstünde durulan bir konu olan banka kredi notu, herkesin üzerinde itina ile durması gereken önemli bir husus olarak birçok kişinin dikkatini yoğunlaştırdığı bir alandır.

Banka Kredi Notu

En kısa ve net tanımı ile sizin finansal geçmişinizin durum analizidir. Bir başka deyişle karne gibi bir puanlama ve rakam tablosudur. Bankalar ile aranızda gerçekleşen alışverişler, düzenli borç ödemeleri, gelir durumunuzun varlığı, kullandığınız ve satın aldığınız diğer bankacılık ürünlerinin ‘olumlu’ seyri sizin için bu notun varlığını yukarıya çeker iken, finansal geçmişinizin ‘olumsuz’ bir geçmişe sahip olması ise tam tersi bir rota çizerek notu aşağı çekebilmektedir.

Yani ne kadar yüksek rakam o kadar olumlu yanıt. Bir sonraki bankacılık işleminizde istediğiniz ürünü satın alıp kullanabilmek veya istediğiniz rakamda bir kredi kullanılabilirliği için bu notu yüksek tutmanızda fayda var.

Banka Kredi Notu Hesaplaması Neye Göre Yapılmaktadır?

Banka kredi notu hesaplaması birçok etmen göz önünde bulundurularak elde edilen bir veridir. Bu etmenlerden bazıları çok küçük bir yüzdeye sahip olsa da bazısı da önemli ölçüde bu pastanın büyük bir dilimini kapsamaktadır. Örneğin kredi kartı kullanımı. Kredi kartı kullanımı çünkü kendi başına bir finansal yetenek gerektirir. Zamanında yapılan ödemeler, gecikmeye düşülmeyen taksitler, harcama ve ödemelerin kredi kartı üzerinden temini gibi birçok işlem gerçek anlamda zor ve düzen gerektiren bir durumdur. Bilinçli ve aklı başında bir kredi kartı kullanıcısının banka kredi notu gayet de güzel yüksek rakamlarda seyir edebilmektedir.

Bir diğer önemli etmen de kredi kullanımıdır. Mevcut kredilerinizin ödeme seyri ve geçmiş kredi kullanımlarınızdaki ödeme dengeleri bir diğer ve önemli olan banka kredi notu hesaplama kıstasıdır. Ne kadar düzenli kredi ödemesi o kadar yüksek banka kredi notu, ne kadar ertelenmiş veya gecikmeye girmiş kredi taksiti o kadar düşük banka kredi notu.

Kredi ödemelerinin yanında çek ve senet ödemeleri ve kefillik durumu olduğu halde yine ödeme de sıkıntı yaşanılan çeşitli kredi ve borçların seyri banka kredi notunu etkileyen önemli etmenlerdendir.

Bunlar dışında kalan diğer etmenler ise küçük bir orana denk gelse de siz ve bankanız arasındaki olumlu ilişkiler adına yine önem arz eden ve dikkat edilip üzerinde itina ile durulması gereken finansal eylemlerdir.

Banka Kredi Notundaki Etkenlerin Oranları

Banka kredi notu hesaplamasında etki eden durumların çeşitli yüzdelik oranları ile ortalaması aşağıdaki gibidir;

  • Bireysel kredi kullanımı ve Kredi kartı kullanımının etkisi %30
  • Gelir ve Gider durumunuzun etkisi %25
  • Sürekli kredi arayışında bulunma durumunuzun etkisi %20
  • Kredi Kullanma Sıklığınızın etkisi %15
  • Diğer finansal durumların etkisi %10

Banka Kredi Notu Aralıkları Hangi Anlama Gelmektedir?

Öncelikle bilgi vermek gerekir ise Banka Kredi Notunuz “0” ile “1900” üzerinden hesaplanmaktadır. Şimdi sizlere hangi puan aralığı ne ifade ediyor bunlara değineceğiz;

  • 0 ve 700 arası banka kredi notu bulunan bir kişi hiçbir şekilde kredi kullanamaz. Bu rakam aralığındaki kişiler banka için oldukça risk taşıyan bir müşteri grubudur.
  • 701 ve 1000 arasındaki kişiler ise gri alan diye tabir edilen sınıfa girerler. Bu aralıktaki kişiler taksit/gelir dengesi baz alınarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca bu kişilerden teminat istenebilineceği gibi kefillik durumu da gözetilebilmektedir çoğu zaman.
  • 1001 ve 1500 arasında kişiler ise 15.000 TL civarında kredi kullanabilmektedirler. Sadece son çalıştığı yerde en az 6 aylık bir çalışma durumu aranmaktadır.
  • 1501 ve 1900 arasında kredi puanına sahip kişiler ise 50.000 TL’ye kadar kredi kullanabilir ve kullanımı herhangi bir gelir belgesi istenmeden sağlanabilmektedir. Kişi eğer daha fazla bir kredi talebi ile bankaya müracaat eder ise çeşitli evraklar ile bu talebi onay görebilmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz