Findeks Kredi Notu İncelemesi

Findeks Kredi Notu İncelemeleri

Kredi notu terimi bankalar kredi çekmek üzere başvurduğunuzda duymuşsunuzdur. Birçoğumuz kredi notunun ne olduğu, ne anlama geldiği ya da hangi durumlardan nasıl etkilendiği de bilmemekteyiz. Kredi notu; bankalarda kullanılan; konut ve ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı gibi tüm bireysel krediler ile birlikte banka hesaplarında gerçekleşen hareketlerin, ortak bir havuzda toplanarak analiz edilmesinin ardından ortaya çıkan puanlama sistemidir. Bu sistemde kişinin mali geçmişi, borç ödeme alışkanlığı, borçlanma miktarı gibi konularda kişinin tüm davranışlarının kayıt altına alınarak bir değerlendirme sonucunda kişilere not verilir. Ülkemizde kredi notları ile ilgili konularla ilgilenen kurum KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’dur. Bu kuruluşun hayata geçirdiği uygulama olan Findeks üzerinden bütün işlemler yapılmaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar müşterilerine kredi vermeden önce kredi notunu incelerler. Bu incelemenin temel nedeni, kredi başvurusu yapmış müşteri hakkında bilgilere sahip olmaktır. Örneğin hiç tanımadığınız birine para verirken 10 defa düşünürüz. Çünkü verdiğimiz paranın geri ödeneceğinden emin olmak isteriz. Bankaların da kredi verirken baktıkları kredi notu kişinin güvenilirliği hakkında bilgiler verir. Kredi notu müşterinin sahibi olduğu kredi kartı taksitlerini ve çektiği kredilerin taksitlerini düzenli ödeyip ödemediğine göre yükselir veya düşer. Bu durumda bankalar bilgiler ışığında müşterinin kredi talebini değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda ise kişiye kredi verilip verilmeyeceği belirlenir. Findeks tarafından her kişinin kayıt altına alınan kredi notu ile ilgili bilgileri ve Findeks kredi notu incelemesini sizler için paylaşalım.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kişilere verilen Findeks kredi notu belli bir puan aralığındadır. Bu aralığı 0 – 1900 arasında sınırlandırmışlar. Kişilerin bankalardaki tüm işlemlerinin değerlendirilmesi sonucu kredi notu Findeks tarafından artırılıp azaltılmaktadır. Sıfır ya da sıfıra yakın kredi notuna sahip kişiler bulunmaktadır. Bu nota bakarak bu kişilerin kredi notunun oldukça düşük olduğu anlaşılır. Demektir ki bu kişilerin mali geçmişleri ve bankalardaki taksit ödeme düzeni ise oldukça düşüktür. Diğer yandan kredi notu 1900 ve civarında olan kişilerde ise kredi notu oldukça yüksektir. Bu notun yüksekliği ise kişilerin kredi alma açından daha güvenilir olduğuna işaret eder. Bankaların bu kredi notlarına bakar fikir sahibi olduğu kesin olarak söylenebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken birçok faktör hesaba katılır. Kredi notu belirlenirken kart sahibinin, kişisel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı %30 oranında, kullanım aktifliği %15 oranında, yeni kredi başvuruları %20 oranında, var olan borç ve hesap durumu %25 oranında etkili olmaktadır. Tüm bu bilgiler edinilir ve belirlenmiş oranlarla değerlendirmeye alınır. Daha sonra kişinin kredi notu ortaya çıkar.

Findeks Kredi Notunu Belirten Renkler Ne Anlama Gelmektedir?

Findeks kredi notunu belirten aralıklar bulunurken ayrıca bu aralıklar renklerle belirlenmiştir. Bu aralıkları belirten 3 adet renk vardır. Bu renkler sarı, yeşil ve kırmızıdır. Findeks de kullanılan kırmızı renk; kredi notu az olan ve kredi verilmesi için güvenilir olmayan aralığa işaret eder. Sarı renk ise kredi notu ortalama düzeyde olan yani orta bir aralıkta bulunan ve kredi verilmesi konusunda değerlendirilmesi gereken gruptur. Son olarak kullanılan yeşil renk de kredi notu hayli fazla olup kredi başvurularında oldukça güvenilir olan grubu simgeler.

Findeks Kredi Notu Renkleri Hangi Puanları İfade Etmektedir?

Aşağıdaki resimde kredi notu aralıkları ve renkleri verilmiştir.

 

kredi 1

Findeks Kredi Notum Çok Düşük Değiştirebilir Miyim?

Bildiğiniz gibi kredi notu bankalardaki para veya ödeme hareketlerinize göre belirlenmektedir. Eğer kredi notunuz geçmişte çok düşük ise bu notu değiştirebilirsiniz. İlgili bankada yapacağınız ödemeleri düzenli bir hale getirerek ve bankaya nakit giriş çıkışı sağlayarak yapabilirsiniz. Bu hareketler Findeks tarafından incelenerek kredi notunuz yükselecektir. Bu konuda biraz sabırlı davranmanız gerekmektedir. Çünkü kredi notunun yükselmesi biraz zaman alacaktır.

Findeks Kredi Notuna Herkes Sahip Midir?

Findeks kredi notunun belirlenmesi için en az bir bankada kredi veya kredi kartı gibi bir hizmet almış olma ve düzenli taksit ödemesi yapmış olmak gereklidir. Aksi halde bankalarda mali geçmişi olmayan kişiler Findeks kredi notuna sahip olamaz.

Findeks Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde çoğu banka kredi notuna göre kredi vermektedir. Bu bankalardan bazısı aşağıdaki gibidir.

 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Odeabank
 • Akbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Deniz bank

Aynı zamanda ülkemizde bulunan bazı bankalar kredi notuna bakılmaksızın kredi verebilmektedir. Bu bankalardan bazıları şunlardır.

 • Fibabanka
 • ICBC
 • Şekerbank
 • Türkiye Finans

Kredi Alabilmek İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Normalde yukarıda da belirttiğimiz bankaların çoğu kredi notuna bakarak müşterilerine kredi sağlamaktadırlar. Buna göre bir müşterinin bankaya kredi başvurusu sırasında rahatlıkla kredi alabilmesi için kredi notunun 1500 puan ve üzerinden olması halinde çok rahat bir şekilde kredi alabilir. Bu puandan düşük olması ise tamamen kredi almasına engel değildir. Kişinin bankadaki nakit para durumu yada ipotek edebileceği varlıkların bulunması da kredi alabilmeyi destekler.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Eskinden banklara uğramadan önce kredi notumuzu öğrenemiyorduk. Artık geliştirilen yeni sistemler sayesinde internet kullanılarak çeşitli sorgulamalar yapabilir ve kredi notunu öğrenebiliriz. 7 gün 24 saat kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama yapabilmek için Findeks resmi sitesine giriş yapmalısınız. Bu işlemi yapmak için yazının sonunda sizlere bir bağlantı linki paylaştık. Bu linke tıklayarak siteye giriş yapın. Bu sitede öncelikle bir form doldurmanız gerekmektedir. Ardından karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

findeksnotogren 1

Buradan T. C. kimlik numarası ve cep telefonu numarası girilir ve ”Devam” butonuna basılır. Sonra ekrana kredi notu gelecektir.

Bu arada Findeks sitesine üye olmak tamamen ücretsizdir. Fakat bilinmesi gereken bir durum şudur; kredi notu sorgulama işlemleri ücretlidir. Bu işlem için 5 TL işlem ücreti alınır. Findeks bünyesinden bu konu ilgili bazı kampanyalı paketler bulunmaktadır. Findeks tarafından geliştirilen aylık, yıllık paketlerle de sürekli kredi notunuzu güncel olarak takip edebilirsiniz. Bu paketlerden birini alarak kredi notu sorgulama işlemlerini 4,72 TL olarak yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi ile size ait tüm finansal faaliyetleriniz rapor halinde sunulacaktır.

Findeks Kredi Notu İletişim Adresi Nedir?

Findeks kredi notu ile ilgili bilgi almak ve soru sormak için 444 4 522 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca iletisim@findeks.com adresine e mail atarak da sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top