Bankacılık İşlemleriniz İçin Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Bankacılık işlemleri hayatlarımızın büyük bir parçası olmuş durumdayken, özellikle internet ve mobil bankacılık işlemleri ve alışverişlerinde bankanın ve müşterinin güvenliği üst düzey olmak zorundadır. Herhangi bir bilgi paylaşımı olması, kötüye kullanım durumu ortaya çıkması, uzun vadede hem bankaya hem de müşteriye ciddi boyutlarda zarar olarak geri dönebilmektedir. Bu nedenle, özellikle mobil ve internet bankacılığı işlemlerinde bankalar ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), güvenlik ihlali yaratabilecek her türlü olayın önüne geçmek için birçok uygulama sunmakta ve denetim yapmaktadır. BDDK, internet bankacılığı ve mobil bankacılık düzenlemelerinde ve güvenlik süreçlerinin düzenlenmesinde bulunmuştur.

Geçtiğimiz sene içerisinde, cep telefonlarımıza ve mobil internet hızımıza büyük etki yapan bir 4.5 g yüksek hızda internet özelliği geldi. Bu özellik, milyonlarca insanın sim kart değişikliği yapmasını gerektiriyordu. Bunun nedeni, eski sim kartların tamamının 4.5 G teknolojisi ve özelliklerine ayak uyduramaması ve kullanılamamasıydı.

Bu tür nedenlerden dolayı sim kartını değiştiren milyonlarca insan için, bütün bankalar uyarı SMS’leri göndererek sim kartların bloke olacağını ve buna göre banka ile yapılması gereken işlemler hakkında görüşülmesi, gerekli işlemlerin yapılması gerektiği belirtildi. Birçok insan uyarılara göre işlemlerini yaparak internet ve mobil bankacılık işlemlerini engelleyen sim kart blokesinden kurtulmuş oldular. Ancak 4.5 G uygulamasına geçilmeden önce bu işlemi yapmayanlar da oldu. BDDK’da internet ve mobil bankacılık uygulamaları çerçevesinde düzenlemeler yaptığı ve bu düzenlemelere uymak zorunda olduğu için, sim kart değişimi durumunda bloke durumunun uygulanacağı ve bu blokenin uzun saatleri, 2-3 güne varan süreleri bulabileceğini belirtmişti. Bu uygulamanın sebebiyse, bazı dolandırıcıların sahte kimlik belgeleri ile birçok müşterinin yerine geçerek onların adına yeni sim kart alması ve internet üzerinden bu kişilerin hesaplarından birçok işlem yapması, hesapları tamamen boşaltması olarak gösterilmişti.

Biz de bu yazımızda, sim kart blokesi işlemleri için akıllara gelen “Bankacılık İşlemleriniz İçin Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?” sorusunun cevabını sizlere aktaracağız.

Bankacılık İşlemlerinde Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

İnternetten yapılan alışverişlerde, bankaların neredeyse tamamı 3D Secure adını verilen özel bir güvenlik sistemi ile beraber tek kullanımlık şifreler ile alım satım yapılmasını sağlar. Bu önlemler kişinin bankacılık bilgilerinin paylaşılmasını ve kullanılmasını önler. Ancak sim kart değişimi sonrası olabilecek mağduriyetler ve dolandırıcılıklar göz önüne alındığından, internet alışverişlerinde ve 3D güvenlik uygulamalarında sim kart blokeli banka müşteriler işlem yapamaz. Ayrıca, sim kartlarını değiştirmiş ve sim kart blokesi uygulanmış banka müşterileri, bankalarının internet şubeleri ve mobil şubelerine giriş yapma işlemlerinde de tek kulllanımlık şifre ve SMS yolları kullanıldığı için, giriş yapma işlemlerini yapamazlar.

Yapılamayan bir başka işlem de kart şifresi belirlemek. Dolandırıcıların belki de almak istediği ilk bilgi olabilen kart şifreleri, sim kart blokesi sonrası SMS ile belirlenemez hale getirilerek kişinin kredi kartı veya banka hesabı koruma altına alınmış oluyor. Ayrıca, bankaların anlaşmalı olduğu kurumlar ile yapılan işlemler ve kredi başvuruları da, sim kart blokesi sonrası yapılamaz duruma getiriliyor.

İnternet üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yapılan online alışverişlerde kullanılan tek kullanımlık şifreler de, sim kart blokesi sonrası iptal oluyor.

Sim kart blokesini kaldırmanın birçok yolu olsa da sim kartını değiştiren ve bloke uygulanan bir kişinin sim kart blokesi kaldırma için en hızlı yolu telefon bankacılığıdır. Böylelikle en yakın şubeye gitme sürenizden daha kısa bir süre içerisinde banka ile temasa geçersiniz. Bütün bankaların telefon bankacılığı aracılığı ile verdiği müşteri hizmetleri servisleri vardır ve sesli yönlendirme yolu ile de işlem yapabilirler. Sim kart blokesi kaldırma işlemini yapmak için, bu bölümü bularak sim kart blokesi kaldırma işlemini tamamlayabilir, internet ve mobil bankacılık ile ilgili bütün işlemlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Bankaların tamamına yakınının mevcut telefon bankacılığı hizmetleri, ATM’leri ve şubeleri aracılığı ile sim kart blokesi kaldırma işlemi tamamlanabilir.

Bankalar Özelinde Sim Kart Blokesi Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Sim Kart Blokesi Kaldırma

Yapı Kredi resmi internet sitesinde, internet ve mobil bankacılık işlemlerini yapamamanıza yol açan sim kart blokesi işlemleri için, kısaca özetlemek gerekirse, Yapı Kredi telefon bankacılığı, Yapı Kredi ATM’leri ve Yapı Kredi İnternet Şubesi giriş işlemlerinizde karşınıza çıkacak olan yönlendirmeleri kullanarak sim kart blokesi kaldırabilirsiniz.

Detaylı bilgi vermek gerekirse, Yapı kredi internet şubesine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, sim kartınıza, eğer bloke olmuş durumdaysanız bir SMS gelir ve giriş ekranından bloke kaldırma ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekranda doldurmanız gereken bilgileri doldurup işlemleri yapmanız durumunda, sim kart blokesi kaldırma işlemi tamamlanır ve Akıllı SMS şifresi telefonunuza gönderilir.

Yapı Kredi ATM’lerinden sim kart blokesi kaldırma işlemleri için ise, kullanıcı işlemleri, internet ve mobil şube değişiklik onaylama seçeneklerini sıra ile seçerek sim kart blokenizi kaldırabilirsiniz. Yapı Kredi telefon bankacılığı aracılığı ile kaldırmak için ise 444 0 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma

Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma işlemleri için, Ziraat Bankası resmi internet sitesinde özellikle Ziraat Bankası müşteri iletişim merkezi ve Ziraat Bankası ATM’leri sim kart bloke kaldırma işlemlerinin yapılacağı alanlar olarak belirlenmiştir.

Ziraat bankası, özellikle ATM’den yapılan kartsız işlemler, internet ve mobil bankacılık işlemlerinde sim kart blokesi sonucu işlem yapılamadığını bildirmiştir. İlk başvurulması gereken merci olan müşteri iletişim merkezi telefon numarası ise 0850 220 00 00’dır.

Garanti Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma

Garanti Bankası resmi internet sitesinde, numara taşıma, 4.5 G geçişi yapabilmek amacıyla veya başka bir nedenden ötürü sim kart değişimlerinde sim kart blokesi olacağı bildirilmekle beraber, Garanti Bankası sim kart blokesi kaldırma işlemleri için herhangi bir Garanti Bankası şubesine uğramanız gerektiği, veya 444 0 333 numaralı Alo Garanti hattını aramanız gerektiği belirtilmiştir.

HSBC Sim Kart Blokesi Kaldırma

HSBC, sim kart değişimi sonrası sim kart blokesi durumunda, kişiyi internet hizmetlerinden yararlanmaktan bir hafta süre ile uzak tutabilmektedir. Bu bekleme süresini beklemek istemeyen HSBC müşterilerinin, HSBC telefon bankacılığı, HSBC şubeleri ve banka veya kredi kartı olan müşteriler için HSBC ATM’lerine başvurması, sim kart bloke kaldırma işlemleri için yeterlidir. Bloke kaldırma talebi geldikten sonra bloke kalkması uzun sürmemektedir.

QNB Finansbank Sim Kart Blokesi Kaldırma

QNB Finansbank resmi internet sitesinde, internet bankacılığına giriş yapma sayfası içerisinde, sim kart blokesi kaldırma seçeneğine tıklarsanız, banka size banka kartı veya kredi kartı gibi iki seçenek sunar. Bunlardan birini seçmeniz halinde ise kredi kartı numarası son kullanma tarihi, telefon numarası, banka kartları için banka güvenlik numarası, kart güvenlik numarası, son kullanma tarihi ve telefon bilgilerinizi girdikten sonra ileri seçeneğine tıklayarak sim kart bloke kaldırma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sim kart bloke kaldırma işlemleri için QNB Finansbank ATM’leri, telefon bankacılığı veya herhangi bir QNB Finansbank şubesine başvurarak sim kart blokenizi kaldırabilirsiniz.

Scroll to Top