Çek Kırdırma Nedir?

Çekler, ülkemizde ticari ve özel hayatın önemli bir bölümünü oluşturan ve insanlarımız tarafından ödeme yapılırken sıkça kullanılan kıymetli bir belgedir, TTK’da belirlenen kurallara göre düzenlenmelidir ve ödeme emrine sahiptir. Çekler, genelde bir bankaya hitaben yazılır. Ticari hayatta girişimciler tarafından nakit akışı ve tahsilatları düzenlemek için sıklıkla kullanılır.

Çek gibi, çek kırdırma işlemi de ticari hayatta esnafların, iş yeri sahiplerinin veya günlük hayat içerisinde vatandaşların sıklıkla kullandığı bir yoldur, çek kırdırma işlemi acil para ihtiyacı durumunda söz konusu çekin kesim tarihlerini ekarte ederek istenilen tarihte çekin bozulması anlamına gelmektedir. Ticari kurumlar ve şirketler, ürettikleri, sattıkları veya karşı tarafa sağladıkları bir hizmet karşılığı alıcı taraftan çek alabilmekte, ancak bazı durumlarda bu çekleri vadesinden önce bozma ihtiyacı hissetmektedirler. Çek kırdırma işlemi, yasal olarak faktöring firmaları veya bankaların faktöring işlemleri ile ilgilenen birimleri aracılığı ile, belirli bir komısyon karşılığında yapılmaktadır. Bu komisyon genellikle %4 ile %5 arasında değişmektedir.

Çek Kırdırma

Çek kırdırma işlemi, elde bulunan ve bir hizmet veya satılan mal karşılığı alınan çekin, vadesini veya çek kesim tarihini beklemeden bozma işlemidir, vade veya kesim tarihi önceki bir zamana alınarak acil nakit ihtiyacı giderilmeye çalışılır. Çek kırdırma işlemini, size borçlanan kişi veya kurum, borcuna karşılık çek ile taahhüt verdiği durumda yaparsınız.

Her çekte bozdurulma için belirtilen bir tarih bulunur. Acil nakit ihtiyacı durumunda çek kırdırma işlemi yapmak istiyorsanız, faktöring yapan firma veya bankaya gerekli komisyonu ödedikten sonra, çek kırdırma işlemini yapabilirsiniz. Ancak, bazı kişiler yasal olmayan yollardan çek kırdırma işlemi yapma yoluna gidebilirler. Bu durumda, yüksek ihtimalle elinizdeki çeki kaybedebilirsiniz. Günümüzde ülkemizde faaliyet gösteren ve faktöring hizmeti veren birçok banka bulunmaktadır ve faktöring birimleri gelişmiş durumdadır. Bütün işlemler yasal olarak yapılacağı için, herhangi bir aksilik olması durumunda yasal yollardan hakkınızı arama şansınız da bulunmaktadır. Faktöring hizmeti veren banka ve firmalar, çek kırdırma işlemini güvenli, yasal ve hızlı yollarla halletmenizi sağlar.

%4 ile % 7 arasında değişen komisyonla çalışan faktöring firmaları ile çek kırdırma işlemi yapılabilir. Çeklerde vade olayı bulunmayabilir, ancak çekin kesilmiş olduğu gün vade olarak algılanabilir, bu durumda beklenmek istenmeyen tarih bu tarihtir. Çekin karşılığı bulunması ve yasal bir faktöring firması ile anlaşılması halinde, çekin değeri olan miktar alınabilir.

Yasal Faktöring İle Çek Kırdırma İşlemi Neden Önemli

Yazımızın bir kısmında, yasal olmayan yollarla çek kırdırma işlemini yapmanın kötü ve zararlı sonuçlar doğurabileceğinden bahsetmiştik. Yasal yollardan vazgeçerek illegal bir yola girdiğiniz durumda, dolandırılmanız halinde yasal herhangi bir işlem yapamayacağınız gibi zararınızı hiçbir şekilde karşılayamazsınız. Oysa ki ülkemizde, faktöring şirketleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulumu’nun denetimi ve gözlemi altındadır, BDDK herhangi bir şekilde usulsüzlük veya illegalite oluşması durumunda bir kurul toplayıp söz konusu faktöring şirketlerinin tüm faaliyetlerini gözden geçirmektedir. Çek kırdırma işlemini faktöring şirketleri ve bankaları ile yapmanın en büyük avantajlarından biri de budur. BDDK’nın bu şirket ve bankalar üzerindeki denetleme gücü, kanun ve yönetmeliklerle düzenlenmiş durumdadır ve BDDK sürekli olarak denetimlerini yapmaktadır.

Çek Kırdırma işlemi için BDDK’nın düzenlemeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayınız.

Çek Kırdırma (Faktöring) İşlemi Yapan Bankalar

Çek kırdırma işleminin özel sektör ve ticaretle uğraşan kurumlar için öneminden bahsetmiştik. birçok firma, şirket veya esnaf sık sık nakit ihtiyacı duyduğu için, faktöring işlemleri birçok banka için daha fazla müşteri anlamına geliyor. Bu nedenle, bankalar çek kırdırma, çek ve senet işlemleri ve faktöring hizmetleri veriyor. Şu an hali hazırda ülkemizde bankacılık sektöründe faal durumda bulunan bankaların çoğunluğunun faktöring hizmeti bulunmakta. Kısaca bu bankaların verdiği hizmetleri ve genel özelliklerini öğrenelim.

Denizbank Faktöring İşlemleri ve Özellikleri

Denizbank, denizbank faktöring aracılığı ile müşterilerine sunduğu hizmetler ile, açık hesap, çek ve senet işlemlerinizi yapabiliyor. Ayrıca bunları yaparken vade farkını da tahsil ederek ödeme performansınızı analiz ediyor. Denizbank’ın sağladığı faktöring işlemleri, çek senet ve bütün faktöring işlemleriniz için gerekli olan operasyonel maliyeti düşürerek size zaman ve personel tasarrufu sağlıyor. Ayrıca kullanılan teknolojik alt yapı sayesinde düzenli raporlar ile müşterilerine tahsilat performansları ile ilgili bilgi vererek kısa vadeli alacaklarınızı en iyi şekilde yönetmenizi sağlıyor. Denizbank faktöring, müşteri talebi doğrultusunda tahsil olmamış faturaları vadesinde veya vadesinden daha önce bir tarihte size ödeyerek nakit akışınızı düzeltmenize yardımcı oluyor.

Denizbank, faktöring işlemlerinde yurt içi ve yurt dışı olarak hizmet sunabiliyor. Yurt içi faktöring hizmetleri için imza yetkisi bulunan şahısların kimlik fotokopileri ve ikametgah belgeleri, ticaret sicil gazetesi, oda sicil kayıt belgesi, vergi levhası fotokopisi, gelir belgeleri, son üç yıla ait bilanço ve gelir tablo fotokopileri, imza sirküleri gibi belgeler gerekebiliyor.

Yapı Kredi Çek Senet ve Faktöring İşlemleri

Yapı Kredi faktöring’in verdiği hizmetler sayesinde, hizmet verilen firmanın nakit akışı daha verimli hale getiriliyor ve hızlanması sağlanıyor, dış kaynağa firmayı bağlı hale getirmeden firmanın öz kaynakları sayesinde nakit akışı sağlanarak esnek bir finansman ağı oluşturuluyor. Garanti odaklı bir hizmet verildiği için yeni pazarlara daha risksiz bir şekilde girilebiliyor.

Yapı Kredi faktöring hizmeti ile çek ve senet takipleri ve tahsilatları faktöring şirketi tarafından yürütüldüğü için firmalara zamandan ve kaynaktan tasarruf sağlanıyor.

Alacak ve borçlar daha iyi yönetildiği için ve borçlar azalabileceği için daha geniş bir finansal bilançoya sahip olunması sağlanıyor.

Finansbank Faktöring İşlemleri ve Özellikleri

Finansbank da, ülkemizde faktöring hizmeti veren, çek kırdırma hizmeti vererek vadeli alacakların temlik edilmesini sağlayarak nakit girişi sağlayan bankalardan biridir. Satıcının bilançosu daha likit hale getirilerek daha fazla işletme sermayesi yaratılmasına ön ayak olunur. Alıcılara bankanın çek kırdırma işlemleri sonrasında tanıdığı vade sayesinde rekabet daha artar, satışlar daha güvenli ve kolay hale gelir.

Finansbank’ın müşterilerine tanıdığı istihbarat hizmeti sayesinde alıcı kredibilitesi artırılır.

Türkiye İş Bankası Faktöring Hizmetleri ve Özellikleri

İş Bankası faktöring sayesinde, alacaklar ile ilgili kayıtlar oluşturularak faktöring şirketi tarafından bu alacaklar takip ve tahsil edilmektedir, sunulan hizmetin türüne bağlı olarak değişmekle birlikte alacağın ödenmeme riski faktöring şirketi tarafından üstlenmektedir. İş Bankası faktöring ile birlikte garanti veya tahsilat hizmetlerini de müşterilerine sunmakta, ayrıca çek kırdırma işlemleri için de güvenilir bir seçenek görüntüsü sunmaktadır.

Scroll to Top