Findeks Kredi Notum Faturalarımı Ödemediğim İçin Düşer Mi?

kredi notu nasil hesaplanir e1486980089423

Kredi notu, banka ile işi olan birçok birey için büyük önem arz etmektedir. Çünkü kredi notu, bireylerin bankalardan talep ettiği kredi alımları bu nota bakılarak verilmektedir. Kredi notu düşük olan bireyler bankalardan istediği krediyi alamamakta veya sorunlar ile karşılaşmaktadır. Kredi notunu yükselten ve düşüren birçok unsur bulunmaktadır. Bazen çok ufak şeyleri bile notunuzu etkileyerek ileride kredi çekerken karşınıza engel olarak çıkacaktır. Bu nedenlerden dolayı her birey kredi notunu merak ederek, bu notu nelerin düşürdüğünü bilmek istemektedir. Özellikle bireylerin merak ettiği “findeks kredi notum faturaları ödemediğim için düşer mi?” sorusunun cevabını sizlere bu yazımızda açıklayarak anlatacağız.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından sunulan, bankalar veya diğer finans kuruluşları olan ilişkilerin temelinin sağlandığı bir not sistemidir. Findeks kredi notu bireylere 0 ile 1900 arasında verilmektedir. Bankalar ile olan kredi işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşamamak için findeks kredi notunuzun düşük olmaması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz en az 1400 puan ve üzerinde olması gerekmektedir. Böylece kredi notu 1400 puanın üzerinde olan bireyler bankacılık ve kredi işlemlerinde sorun yaşamadan rahatlıkla halledebilecekleri gibi, bu puanın altında olan bireyler ise bankacılık işlemlerinde sorunlarla karşılaşarak kredi çekimlerinde sıkıntı yaşayacaklardır.

Kredi notu her geçen gün önemini arttırmaya devam etmekte ve bu notu hesaplarken birçok etken kullanılmaktadır. Bankalar veya finans kurumları birtakım hesaplamalar ile notunuzu belirlemektedir. Bu hesaplamalar kişinin tüm finansal hareketleri baz alınarak yapılmaktadır. Son 5 yıl içerisinde bankalardan kredi ve/veya kredi kartı kullanır iseniz findeks kredi notunuz oluşturulduğunu bilmelisiniz. Yapılan hesaplamalar da işte bu son beş yıl içerisindeki bankalar ile olan tüm işlemlerinizdeki durumlar incelenerek yapılır. Eğer bankalara olan borçlarınızı düzenli bir şekilde yaparsanız kredi notunuzun yükseleceğini unutmayın. Kredi kartlarınızı aktif bir şekilde kullanıp, ödemelerinizi düzenli bir şekilde ve zamanında yaptığınız taktirde findeks kredi notunuz yükselmeye devam edecektir. Elinizde kullanmadığınız kredi kartı var ise bu kartı kapatmamanız önerilmektedir. Çünkü kredi kartında size verilmiş olan limit kredi notu hesaplamalarında etki eden bir faktördür. Kredi kartı, kredi gibi ürünleri bankalardan kullanmıyor iseniz, kredi notunuzu arttırmak için banka kartlarından da alışverişlerinizi yaparak kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz. Günümüz ekonomik sisteminde mutlaka bankalar ile bir gün irtibatınız olacağı hiç kuşkusuzdur. Bu nedenle şu an bankalara ihtiyacınız olmasa bile ileride bankalardan kredi alma zorunluluğunuz ortaya çıkabilir. Önceden hazırlık yapmanız ileride karşılaşacağınız durumlardan sizi kurtaracağını unutmamalısınız.

Findeks Kredi Notunuz Faturalarınızı Ödemediğinizde Düşer Mi?

“Findeks kredi notunuz faturalarınızı ödemediğiniz taktirde düşer.” Kredi notunuzun düşmesine neden olan çok farklı etkenler bulunmaktadır. Adınıza kayıtlı olan her faturayı ödemediğinizde ya da gecikmeli ödediğinizde notunuz düşer. Elektrik, doğalgaz, internet, telefon vb. adınıza kayıtlı her fatura Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelenmektedir. İncelemeler sonucunda faturanızı ödemediğiniz veya gecikmeli ödediğiniz tespit edildiği taktirde kredi notunuzda da düşme olacağı unutulmamalıdır. Unutmamalısınız ki kredi notu hesaplamalarınızda fatura ödemeleriniz dikkate alınmaktadır. Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verdiğinizde ise kredi notunuzun yükseleceğini söylemekte fayda var. Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunuzu yükselteceği gibi hesap işletim ücretinden de sizleri kurtaracaktır.

Findeks Kredi Notunuzun Düşmesine Neden Olan Diğer Unsurlar

  • Bankalardan almış olduğunuz kredilerin ödemelerini zamanında ödemediğiniz zaman kredi notunuz düşer.
  • Kredi gibi kredi kartlarınızın borçlarının ödeme süreçleri de çok önemlidir. Eğer kredi kartı borcunuzu ödememiş ve icralık olmuş iseniz bankalardan kredi almanız da bir süre durdurulmaktadır. Bu durum tabi ki kredi notunuzu kötü etkilemektedir.
  • Kredi notunuzun düşmesine neden olan unsurlardan biri ise bankalara sürekli yaptığınız kredi başvurularıdır. Eğer kısa süreler ile bankalara kredi için başvuruda bulunmuş iseniz bir nevi kredi notunuzun düşmesine de başvurmuşsunuz demektir.

Findeks Kredi Notu Yükselten Unsurlar

  • Yukarıda sıraladığımız findeks kredi notunu düşüren unsurların tam tersi durumlar kredi notunuzu yükseltmektedir.
  • Bankalardan kullandığınız kredinizin ödemelerini düzenli olarak yaptıysanız kredi notunuz yükselmiş demektir. Ancak kredi ödemelerini düzenli yapmamış iseniz en kısa sürede borcunuzu kapatarak da notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Kredi kartı borçlarınızı da ödemek kredi notunuzu yükselten bir diğer unsurdur.
  • Adınıza kayıtlı tüm faturaların geçmiş ve güncel borçlarını ödemek kredi notunuzu yükseltecektir.
  • Krediye ihtiyaç duyduğunuzda yalnızca seçtiğiniz birkaç bankaya başvuru yapmalısınız. Eğer onlarca bankaya kredi için başvuru yaparsanız bu durum kredi notunuzu düşürmeye yetecektir.
Scroll to Top