ING Bank Swift Kodu Sorgulama

ING Bank

ING Bank, Hollanda merkezli olan bir bankadır. 2007 Yılında Oyakbank ile birleşerek ülkemizdeki bankacılık sektörüne yeni bir soluk getirmiştir. ING Bank yalnızca ülkemizde değil, Dünya’nın birçok ülkesinde de bankacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri konumundadır. Hem Dünya’da hem de ülkemizdeki bankacılık sektörü ile ilgili gelişmeleri ve alt yapıyı yakından takip etmektedir. Kısa bir süre içinde çok sayıda bankacılık işlemine imza atan banka nezdinde uluslar arası para transferleri de gayet hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. ING Bank çok uluslu şirketlerin en büyükleri arasında sayılan bir bankadır. Türkiye piyasasına dahil olduğu sürenin çok da uzun olmadığı, henüz çok genç bir yerel banka olma özelliği düşünüldüğünde bankanın kısa bir sürede ne kadar büyüdüğü görülebilir. Türkiye finansal piyasasının en önemli bankaları arasında yer alan ING Bank bu doğrultuda çok sayıda işlem gerçekleştirmektedir. Bu işlemlerden biri de ING Bank Swift Kodu Sorgulama işlemidir.

Swift Kodu ve Oluşumu

Uluslararası para transferleri ve aktarımları sırasında, bankalar karşılıklı olarak birbirlerini tanıyabilmek ve beraber iş yapabilmek için, bazı özel kimliklere ihtiyaç duymaktadırlar. Örneğin, ING Bank’tan gerçekleşecek bir para transferinde, bankanın ismi ile değil, Swift kodu ile işlem yapılması, bu sistemin bir gereğidir. Buna bağlı olarak ortaya çıkartılan Swift kodları ise, banka kısaltmaları, ülke kısaltmaları ve banka şube kısaltmalarını içeren kodlardan oluşmaktadır. ING Bank Swift Kodu Sorgulama işlemlerinde bu kodlar işe yaramaktadır.

Swift kodları bir kodlama sistemine sahip bankaların uluslararası düzeyde döviz transferi gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Swift kodları bankaların uluslararası bankacılık sektöründeki kimlik numarasıdır.

Dünya genelinde finans sektörü, güvenlik ve hız odaklı çalışmalarını sürdürmek istemektedir. Çünkü müşteriler, söz konusu ham maddenin kendi paraları olmasından dolayı, işlemlerinin doğru olmasını, eksiksiz, baş ağrıtmayan ve tam bir güven içinde gerçekleşmesini istemektedir. Bu işlemlerin gerçekleştiği sırada, zaman kaybının da olmaması için, çeşitli ekstra kontrol basamakları yok edilmek istenmektedir.

Bu isteğin başarıya kavuşması ise, tam anlamı ile profesyonel ve sağlam bir sistemin devreye girmesi sonucu mümkün olmaktadır. Günümüzde kullanılan bu sistem ise, finans ve banka kuruluşlarını rahatlatan ve uygulanmasının zorunlu olduğu Swift kodu ve bağlı bulunan genel Swift sistemidir. Bu sistem ile hem kullanıcılar, hem de bankacılar rahat bir nefes almaktadırlar.

Çok uluslu finans şirketlerinin en büyüklerinden olan ING Bank Türkiye şubesini de uluslar arası para transferleri alabilecek bir biçimde konumlandırmış, yerel Swift kodu sahibi kılmıştır. Bu şekilde Türkiye şubesinden müşterilerine kısa bir sürede ulaşabilen bankanın çok sayıda yurt dışı transferini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği görülmektedir. Sadece bu sebeple çok sayıda yerel müşteri edinen bankanın çeşitli kampanyaları da vardır.

ING Bank Swift Kodu

Swift kodu ile kolaylıkla uluslararası fon transferi işlemleriniz sağlanabilir. ING bank elektronik ödeme sistemi ile hızlı ve güvenli bir ING Bank Swift Kodu Sorgulama işlemi sağlamaktadır. Bu işlem için ihtiyacınız olan ING Bank swift kodu, alıcı-gönderici hesap numarası ve ad soyad bilgileri gerekmektedir. ING bank swift kodu sorgulama için ING Bank resmi internet sitesini ziyaret edebilir ya da internet şubesi aracılığı ile sırasıyla transfer/ödeme seçeneğinde bulunan para transferi sekmesine gelerek döviz transferi/swift seçeneği aracılığı ile ING Bank swift kodu sorgulama işlemi yapılabilir.

İnternet şubesi aracılığı ile gerçekleştirilen transfer işlemleri yani swift işlemleri acil gönderim opsiyonu ile aynı gün işleme alınmaktadır. Çapraz kur niteliği ile swift işlemi yapacak kişiler herhangi bir YP vadesiz hesap açmaksızın TL hesaplarından döviz transfer edebilirler. Kurumsal müşteriler ise farklı döviz cinslerine transfer yapabilirler. ING Bank swift kodu sorgulama ile öğreneceğiniz INGBTRIS swift kodu vasıtasıyla uluslararası para transferinizi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Swift kodu tüm dünyadaki bankaları tanıyan ve fon transferi işlemlerinde belli bir standart oluşturan bir sistemdir. Bu sistemde bankalar kendilerini tanımlayacak 8 – 11 haneli bir kod ile tanımlıdır. Kişilerin yurt dışından fon transferi yapmak istediklerinde ING Bank demeleri bir işe yaramayacaktır. Bu uluslararası transfer işlemini yapmak için bankanın tanımlı swift koduna ihtiyaçları vardır. Bu işlem için INGBTRIS kodu gerekmektedir. ING Bank Swift Kodu Sorgulama işte bu kodu öğrenmek için işe yaramaktadır.

Swift işlemi yapmak için hesap numarası, işlem ücretinin tahsil edileceği hesap numarası, transfer yapılacak bankanın bulunduğu ülke ve ülkenin ilk harfi, bankanın / şubenin bulunduğu şehrin ilk 3 harfi bilgileri yeterlidir. Eğer swift kodu 11 haneli değilse, kodun sonuna x koyarak kodu 11 haneye tamamlamak gerekir.

ING Bank Swift Kodu Kullanımı

Swift yani döviz transferi işlemleri ING Bank internet şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem için sırasıyla yapılması gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • ING Bankası ile ilgili yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra açılan sayfada kullanıcı kodu, Tc kimlik no ve kart numarası ile giriş seçeneklerinden birini seçip internet bankacılığına girebilirsiniz.
  • Kullanıcı kodu ve TC kimlik numarası ile şifre bilgisi girilerek sisteme giriş yapılabileceği gibi, kart numarası, kart şifresi ve cep telefonu numarası girilerek sisteme giriş yapılabilir.
  • Transfer / Ödemeler menüsüne geçiş yapılır.
  • Para transferleri sekmesinden Döviz Transferi – SWIFT seçeneğine tıklanarak işlem gerçekleştirilir.

Döviz transferleri, mesai saatleri içinde yapılabilmektedir. Yapılan transferler 2 iş günü içinde karşı tarafa ulaşır. Mesai saatleri dışında yapılan işlemler bir sonraki iş günü işleme konulur ve karşı tarafa ulaşma süresi 3 iş günüdür.

Swift İşleminin Özellikleri

ING Bank internet şubesi aracılığıyla yapılan swift işlemleri TL hesaplardan euro, amerikan doları ve ingiliz sterlini olarak yapılabilmektedir. Bu para birimlerinden bireysel ING bank müşterileri transfer işlemini gerçekleştirebilmektedir. Euro, Amerikan Doları ve İngiliz sterlini dışındaki farklı döviz türlerinde swift işleminin yapılabilmesi için ING Bank kurumsal müşterisi olmak gerekmektedir.

İnternet şubesi aracılığıyla düzenli swift talimatı verebilir ve bu sayede de kredi taksiti, okul taksiti, kira vb. masraflar günü gününe ödenebilmektedir. ING Bank swift kodu sorgulama işlemlerinde kullanılacak Swift Kodu: INGBTRIS ‘dir.

Swift Ücretleri

Swift işlemleri ING Bank’a yapılan, ING Bank’tan yapılan işlemler için farklı ücretlendirilmektedir. Aynı şekilde şubeden yapılan swift işlemleri internet şubesinden yapılan swift işlemine göre daha pahalıdır.

  • ING Bank’tan yapılan swift işlemi: Minimum 78.75 TL, maksimum 157.5 TL olarak ücretlendirilir.
  • ING Bank’a gelen swift işlemi: Minimum 31.5 TL, maksimum 94.5 TL ile ücretlendirilir.
  • İnternet şubesinden ileri gün valörlü (faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarih) döviz transferi işlemi: 36.75 TL ile ücretlendirilir.
  • İnternet şubesinden aynı gün valörlü döviz transferi işlemi: 57.55 TL ile ücretlendirilir.
Scroll to Top