Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi almak için gerekli olan en önemli nokta kredi notudur. Kredi notu böyle önemli bir nokta olunca da kredi alacakların aklını kurcalayan birçok soru oluyor. Kredi notu bilinmeyen bir kavram olduğundan dolayı kredi çekecek olan bireylerin kafası karışabiliyor. Kredi notu en yüksek kaçtır veya kredi notunun ne olduğu konusunda bazı bilgi eksiklikleri bulunuyor. Bu soruların tüm cevaplarına ve detaylı açıklamalarına yazımızda yer veriyoruz.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bürosu kontrolünde olan sayısal bir değerlendirme sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu bireylerin bankalarla olan tüm ilişkilerini analiz edip ortaya bir kredi notu ortaya koyar. İşte ortaya çıkan bu kredi notu da kişilerin kredi çekmelerindeki en önemli kıstastır. Şimdi yazımızın temel konusu olan kredi notu en yüksek kaçtır? Sorusunu cevaplayalım.

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

En çok merak edilen sorular arasında “Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?” sorusu yer alıyor. Kredi notunun üst ve alt taban değerleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kesin çizgiler ile belirlenmiştir. Bu değerlerin dışında hiçbir değer yoktur. Kredi notu en düşük 1 en yüksek 1900 olarak değerlendirilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen genel değerlendirmeler ise şu şekildedir; 1-699, 700-1099, 1100-1499, 1500-1699, 1700-1900. Değerlendirmenin sayısal dizilişi bu şekildedir. Anlamları da sırasıyla; en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyidir. Eğer istediğiniz bankadan kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun en yüksek kredi notuna eşdeğer olmasına dikkat etmelisiniz.

Kredi Notu Sorgulamak Artık Çok Kolay!

Kredi notu sorgulama işlemi bireysel olarak yapılamıyordu. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notu sorgulama yetkisini sadece bankalara vermişti. Değişen sistem ile artık kredi notu sorgulama bireysel olarak yapılabilir hale geldi. Üstelik sistem o kadar kolay ki isteyen herkes anında kredi notunu öğrenebiliyor. Kredi notu sorgulama isteyenler için şimdi kredi notunu nasıl sorgulayacakları ve bunun adımlarından bahsedeceğiz. Artık herkes kolaylıkla kredi notu en yüksek kaçtır öğrenebilecek.

Tarayıcınızdan Findeks internet sayfasına giriş yapınız. Sayfaya giriş yaptıktan sonra hemen sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Üye Ol” butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkacak sayfada size ait bazı özel bilgileri (T. C. kimlik numarası, doğum tarihi vb.) göreceksiniz. Bu bilgilere ait boşlukları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Findeks’e üyeliğinizi tamamlamış bulunuyorsunuz. Findeks üyeliği almanızın sebebi de kredi notu sorgulama işlemine ulaşmaktır. 4 aşamalı üyelik adımlarını halledip üye olduktan sonra kredi notu sorgulama işleminden hemen faydalanabilirsiniz. Findeks internet sayfası ana sayfasında  “FİNDEKS KREDİ NOTU’NU ŞİMDİ ÖĞREN” başlığını göreceksiniz. Hemen başlığın altında bulunan T. C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgilerini girdikten sonra devam tuşuna basarak kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu son adımdan sonra kredi notunuzu ve kredi notu en yüksek kaçtır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. Aynı adres üzerinden bir başkasının kredi notunu da sorgulayabilirsiniz. Bilgilerin girişini yaptıktan sonra sorgulamasını yapacağınız kişiye de doğrulama mesajı gider doğrulama yapıldıktan sonra o kişinin de kredi notu raporuna ulaşabilirsiniz.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum!

Kredi notunuz yüksek olmasına rağmen kredi alamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumla daha önce karşılaşan birçok kişi bulunmaktadır. Bireyler sorgulamaları sonucu kredi notlarının yüksek olduğu sonucuna varmışlardır fakat bankalara yaptıkları kredi başvuruları geri çevrilmiştir. Kesin olmamakla birlikte bunun en yüksek ihtimalli sebebi genel olarak bireyin hakkında yasal takip başlatılmasıyla alakalıdır. Kredi notunuz isterse en yüksek seviyede olsun eğer ki daha önce kredi kartı veya krediniz ile ilgili şahsınıza bir yasal takip başlatıldıysa kredi alma oranınız çok düşüktür. Çünkü hakkınızda yasal takip başlatıldığı anda isminiz kara listeye alınmıştır. Kara liste sadece daha önce işlem yaptığınız bankaya ait değildir. Bir bankadan hakkınızda yasal takip başlamış ve kara listeye alınmışsanız bu sizin genel kaydınıza işler. Tüm bankalar kara listede olduğunuzu görüntüleyebilir. Bu listeden çıkma süreci genel olarak 5 yıl olarak bilinmektedir. Fakat bu sayı değişkenlik de gösterebilir. Bu sebeple az miktarlarda da olsa borcunuzu aksatmayınız. Gerektiği zamanda ödemenizi yapınız ve yasal takibe düşmekten kaçınınız. Kredi notu en yüksek kaçtır konusu gibi yasal takip konusu da bir o kadar önemlidir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz