Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu, bankalar ile ilişki içerisinde olan bireyler için önem ifade etmektedir. Bankalar kredi talebinde bulunan bireylerin kredi notlarına bakarak değerlendirme yapmaktadır. İstediğiniz krediyi alabilmek ve banka ile herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına kredi notunuzu yüksek tutmanız sizin yararınıza olacaktır. Kredi notunuzu etkileyen birçok unsur bulunmaktadır, ufacık şeyler bazı durumlarda notunuzu yükseltirken bazı şeyler notunuzu düşürmektedir. Böyle olunca bireyler doğal olarak findeks kredi notunu merak etmektedir. Bu yazımızda findeks kredi notu öğrenme işleminin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından bankalar ile olan ilişkilere göre belirlenen bir not sistemidir. Bireylerin bankalara kredi ve/veya kredi kartı ödeme durumları değerlendirilerek oluşturulan kredi notu için bireyin kredi kullanım yoğunluğu da etki etmektedir. Kredi notunun yüksek ya da düşük olması doğrudan kişinin bankalara düzenli olarak yaptığı ödeme süreci ile paralel şekillenmektedir. Ödeme durumunuz kredi notunuzu etkileyen önemli unsurlardandır, bu nedenle ödemelerini düzenli yapan bireylerin kredi kullanma durumları daha avantajlı olacağı açıktır. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi başvurularınız değerlendirme sürecinde olumsuz olarak değerlendirilecek ve kabul edilmesi zorlaşacaktır. Kredi notu, kredi kayıt bürosunun kuruluşu olan Findeks aracılığı ile hesaplanmaktadır.

Findeks Nedir?

Findeks, bireysel ve ticari müşterilerine, finans sektörüne hizmet vermek amacı ile Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından kurulan ve web üzerinden hizmet vermekte olan bir platformdur. Findeks, kredi notu paylaşımı dışında finansal hayatın düzenlenmesine de danışmanlık ve daha güvenli işlem yapılmasına yönelik ürünleri de bulunduğunu söylemekte fayda vardır.

Findeksin Sunduğu Hizmetler

Bireysel müşterilere sunulan hizmetler şu şekildedir:

 • Findeks kredi notu; geçmiş kredi ve kredi notu geçmişinize ait verilerden oluşturulmaktadır.
 • Risk raporu; son beş yıl içerisinde kapanmış ve şuan aktif olan kredi kredilere ait ödeme gemişini gösteren bir rapordur.
 • Not danışmanı; kredi notu değişimlerine müdahale edebilecek ve kontrol altında tutabilecek uzman danışmanlar tarafından verilen önerilerdir.
 • Takipçi; SMS ve e-posta yolu ile kimlik, iletişim ve finansal bilgilerin internet ortamında düzenli olarak taranması ve bulunması sonucu gönderilmesidir.
 • İzleme; finansal dünyadaki bilgilerin tek ekrandan ulaşılmasını sağlayan bir hizmettir.
 • Uyarı Hizmetleri; finansal değişimlerin bilgi dahilinde veya dışında gerçekleşme durumunda bilgi vermektedir. Bilgi dahilinde bile olsa dikkatlerden kaçabilecek önemli durumlar için bir nevi önlem olarak da nitelendirilebilir.

Ticari müşterilere sunulan hizmetler ise şu şekildedir:

 • Çek endeksi;
 • Çek raporu;
 • Teminat mektubu durumu sorgulama;
 • Karekodlu çek raporu;
 • Çek durumu sorgulama;

Findeks Kredi Notu Öğrenme İşlemi

Findeks kredi notu öğrenme işlemi internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İlk olarak findeks sistemine üyelik işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Findeks sistemine üye olmak için TIKLAYINIZ!

Üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra sayfa üzerinde yer alan boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve cep telefon numaranızı girerek devam tuşuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra sizden istenilen adımları gerçekleştirdikten sonra findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks ücretli bir bilgilendirme sistemidir. Bundan dolayı bireylerin findeksten alacağı her hizmet karşılığı ödeyeceği miktar vardır. Findeks kredi notunun ücreti ise KDV dahil 4.72 TL’dir.

Findeks Kredi Notunu Öğrenmenin Sağlayacağı Faydalar

Findeks kredi notunuzu öğrenmek bankalar ile olan ilişkilerinizde onların sizi nasıl değerlendireceğini önceden görmenizi sağlayarak finansal talepleriniz sorunsuz bir şekilde işler. Ödeme durumunuzu görmenizi sağlayarak hangi durumların performansınızı etkilediğini gösterecek böylece kendi kredi notunuzu kendiniz değerlendirme imkanınız olacaktır. Çünkü kredi notunuzu nelerin daha çok yükselttiğini öğrenirseniz bu konuda daha dikkatli olur adımlarınızı ona göre atarsınız. Kredi notunuzu öğrenmenin faydalarını sıralarsak eğer;

 • Finansal tüm geçmişinizi görerek kendinizi değerlendirmenizi sağlar.
 • Kredi notunuzu etkileyen noksan, aksak kısımları görmenizi sağlayarak eksikliklerinizi düzeltme yollarını değerlendirebilmenize imkan tanır.
 • Aylık ödeme bütçenizi net olarak görerek daha iyi analizler ile ileride doğabilecek kredi ihtiyaçlarınızı şimdiden öngörmenizi sağlar.

Ülkemizde Kredi Notunu Sadece Findeks Belirler

Kredi Kayıt Bürosu(KKB) Findeks’i kurması ile kredi notunun belirlenip sunulduğu tek yetkili kurum Findeks olmuştur. Bunun böyle olmasının sebebi kredi notunu doğru olarak değerlendirebilecek tek veri kaynağının Findeks sistemi içerisinde mevcut olmasıdır. Böylesine çok veriye sahip olmasının en önemli nedeni ise kredi kayıt bürosunu dokuz bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini paylaşması olmaktadır.

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Findeks kredi notu oluştururken bazı bileşenlere göre değerlendirme yapılarak belirlenmektedir. Bileşenler ise şu şekildedir;

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları – %30

Kredi ve/veya kredi ödemelerinizin zamanında ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi findeks kredi notunuzu yükselten bir durum olduğunu unutmamalısınız. Ödeme tarihini geçirmeden yaptığınız ödemeler ile tam not alarak, %30 olan ödeme bileşenini olumlu olarak kazanırsınız. Ancak ödemelerinizi aksatarak geç yaptığınız taktirde notunuzun düşeceğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu – %25

Tüm kapanmış ve/veya aktif olan kredileriniz, teminatlı veya teminatsız borç bakiyeleriniz ve limitleriniz dikkate alınmakta ve hesaba dahil edilmektedir.

Yeni Kredi Arayışı – %20

Yakın zamanda aldığınız kredilerin ödeme performansı henüz belirli olmadığından risklilik oranını arttıran bir unsurdur. Ancak diğer unsurlara göre kredi notu düşürme oranı daha düşüktür.

Kredi Kullanım Yoğunluğu – %15

Kredi kullanan ve olumlu bir ödeme geçmişine sahip olan bireyler, daha önce hiç kredi kullanmayan ya da çok az kullanan bir bireylere göre findeks kredi notu daha yüksek olacaktır.

Scroll to Top