Kredi Notunu Kimler Kullanır?

kredi notu yükseltme yolları nasıl

Kredi notu, tüm bankaların bilgisine ve hizmetine sunulmuş, müşteri veya vatandaş hakkında finansal bir öz geçmiş niteliği taşıyan, kredi risk raporunun en önemli notudur. Kredi notunu oluşturulmasında ve bu denli ihtiyaç duyulmasında ki tek neden bu notun az veya çok olmasından hareketle kişi ve kişileri bankacılık hizmetlerinden yararlandırmak veya yararlandırmamaktır. Daha önce herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı almış kullanmış iseniz finansal bir geçmişe de sahip olduğunuz anlamına gelir. İşte kredi notu bu geçmişinizdeki ödemeler ve taksit borç hareketlerinden çıkardığı analizler ile size kredi kullandırımı yapmaktadır. Kredi notunuz yüksekse kredi kullanımı konusunda herhangi bir zorluk ve engel ile karşılaşmazsınız.

Kredi Notunu Kimler Kullanır?

Kredi notunu bankacılık sektörü ile ilgili herhangi bir alışverişi veya etkileşimi olan veya olabilecek herkes sorgulayabilir (Reşit olma gibi birtakım şartları vardır). Bankacılık sektöründe yer alan kurumların bu notu kullandığını söyleyebiliriz. Çünkü bugün ülkemiz dahil tüm dünya ülkelerinde faaliyet gösteren özel girişimcilik veya devlet bankaları, müşterilerine uygun ürünler konusunda hizmet sağlamadan önce veya yeni müşteriler kazanmadan önce bu notun durumuna göre hareket etmektedir. Yüksek bir nota sahip bireyin varlığı tüm bankaların aradığı müşteri özelliğidir. Düşük not ise gerekli adımların atılıp çeşitli kurallara uyulduğu takdirde yüksek nota çevrilebilmektedir. Tabi bunun için zaman gerekmektedir.

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankalar haricinde belli başlı şirketlerde yine bu kredi notunu kullanarak faaliyet alanı bulan kuruluşlardır. Senet hizmeti veren firmaları bunlara örnek olarak verebiliriz. Eğer düşük bir nota sahip iseniz yine bankalarda olduğu gibi bu senet hizmeti sunan firmalardan da yararlanamayabilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşük Seviyede Bunu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltmenin en önemli yolu eskiden çekmiş olduğunuz ve kullandığınız kredilere ait olan tüm gecikmiş borçları ve taksitleri ödemekten geçmektedir. Ayrıca mevcut kredi borçlarınızın düzenli ödemesi de cabası. Kredi borçlarının haricinde, sahip olduğunuz kredi kartı gibi diğer bankacılık ürünlerinin borçlarını da düzenli ve eksiksiz olarak ödemeniz gerekmektedir. Yoksa kredi notunuz herhangi bir yukarı yönde hareketlilik göstermez. Yine bu iki önemli husus olan kredi ve kredi kartı ödemeleri dışında üzerinize kayıtlı olan tüm faturaların da düzenli olarak ödenmesi sizin için olumlu yönde bir hareket sağlayacaktır.

Bildiğiniz üzere kredi notu hesaplamaları “0” ile “1900” puan aralığı üzerinden değerlendirilmektedir. Kredi kullanımı için bu puanın en az 4 basamaklı sayıyı görmesi gerekmektedir. En az 1200 puanlık bir kredi notu sizin için kredi kullandırımı açısından ‘onaylanabilir’ bir rakam demektir. Zaten 1000 puanın hatta 700 veya 500 civarı bir kredi puanının altında bir kredi notuna sahip iseniz sürekli kredi başvurusu yaparak bu puanı daha da aşağı çekmemenizi önerir, mali gücünüzü ve borç ödemelerinizi düzene oturttuktan sonra kredi başvuru işlemleri ile ilgilenmenizi öneririz.

Ama sizin çok acil krediye ihtiyacınız var ve kredi notunuz da çok düşük, hiçbir banka ne kredi veriyor ne de herhangi bir kolaylık sağlıyor, peki durumda ne yapılabilir? Bankalar bu gibi durumlarda insanları mağdur etmeme adına farklı yöntemlere gidebilmektedir. İpotek akla gelen ilk alternatif kredi kullandırım yöntemidir. Eğer kredi notunuz düşük ise ipotek karşılığı kredi kullanabilirsiniz.

Scroll to Top