Avea İle Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notunu Avea ile Öğrenme

Bankaların sunmakta olduğu kredi hizmetlerinden herkes faydalanabiliyor. İhtiyaca göre birçok kredi türü bulunmaktadır. Konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi kredi türlerinden bazılarıdır. Kredi türünü kendi ihtiyacınıza göre belirleyip ona göre herhangi bir bankadan kredi çekmeniz mümkündür. Fakat kredi çekmek için birçok şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeden kredi çekmenizin imkanı maalesef yoktur. Kredinin türüne göre kredi notu, gelir, kefil gibi şartlar banka tarafından istenmektedir. Şartların istenmesinin sebebi ise banka size belirli bir miktar kredi sağlarken parasını geri alma garantisini ister. Durum böyle olunca sizin de şartları yerine getirme gibi bir zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu şartlar arasındaki en önemlisi de kredi notudur. Bankalar kredi notuna çok önem verir. Kredi notu sizin bankalarla olan ilişkinizin ortalaması gibi belirtilebilir. Eğer kredi notunuzda sıkıntı varsa tüm şartları yerine getirseniz dahi kredi almanız zora girebilir.

Kredi notunu öğrenmek için operatörlerin sunmuş olduğu büyük bir kolaylık bulunmaktadır. Hiçbir evrak işi yapmadan sadece SMS ile kredi notunuzu öğrenebilir ona göre kredi alma ihtimalinizi belirleyebilirsiniz. Türkiye’de bulunan birçok GSM operatörü bu hizmeti vermektedir. Bunlardan bir tanesi de Avea’dır.  Kredi çekmek için en önemli şartlar arasında yer alan kredi notunun detaylı açıklaması, kredi notunun nasıl öğrenileceği ve bunun tüm adımlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kapsamlı bir kavramdır. Bazı kredi kullanıcıları tarafından önemsenmese de kredi almak için en önemli etken kredi notudur. Kredi notunun belirlenirken tüm kredi hareketleriniz, bankalarda bulunan kredi kartlarınız ve kullandığınız tüm kredi türleri incelenir. Saydığımız bu maddeler ortak bir noktada toplanır ve puanlama sistemi oluşturulur. Türkiye’de bu puanlama sistemi Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından yapılmaktadır. Tüm verileriniz Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanır ve bu verilerin analizi de burada yapılır. Kredi notu verileriniz tamamen otomatik olarak alınmaktadır. Kişilerin bu sisteme dahil olma gibi bir şansı bulunmamaktadır. Kredi notu 1 – 1900 arasında puanla belirlenmektedir. Kredi notu taban eşiğine yakın olan kişilerin kredi alma şansları oldukça düşük olmaktadır. Yüksek olan kişiler diğer şartları da yerine getiriyorsa yüksek ihtimal ile kredi çekebilir.

Kredi notunun belirli bir risk puanlaması bulunmaktadır. Risk puanlaması şu şekildedir;

  • 1-699 puan aralığı en riskli bölüm,
  • 700-1099 puan aralığı orta riskli bölüm,
  • 1100-1499 puan aralığı az riskli bölüm,
  • 1500-1699 puan aralığı iyi bölüm,
  • 1700-1900 puan aralığı çok iyi bölümdür.

Bu risk puanlamasına göre eğer kredi notunuz iyi ve üzeriyse rahat bir şekilde kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Sıralamanın diğer kısımlarında kalan bir not ortalamaya sahipseniz o zaman bankanın diğer faktörleri değerlendirmesiyle kredi almanız mümkün olabilir. Bu işlem tamamen bankaya bağlıdır.

Avea İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilere Avea tarafından büyük bir hizmet verilmektedir. Ne bankaya ne de gerekli kamu kurumlarına gitmeye gerek kalmadan kolaylıkla kredi notu öğrenilebiliyor. Kredi notunun belirlendiği kurum olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile Avea’nın anlaşması ile kredi notu öğrenme hizmeti verilmeye başlanmıştır. Kredi notu öğrenmek bankacılık işlemleri olan, kredi ihtiyacı olan birçok kişi için önemli bir işlem.

Avea ile kredi notu öğrenmek isteyen Avea aboneleri T. C. kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini 1122’ye mesaj ile göndermeleri yeterli olacaktır. Operatörün size göndereceği dönüş mesajı ile kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Kredi notu öğrenme hizmeti Avea tarafından ücretlendirilmiştir. Kredi notu öğrenme 9 TL olarak belirlenmiştir. Kredi notunuzu öğrenme hizmetinden faydalandığınız zaman 9 TL olan bu ücret otomatik olarak faturanıza yansıtılacaktır.

Kredi Notu İçin Bilinmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Kredi notunuzu olumlu olarak etkileyecek bu ufak bilgiler ile büyük sonuçlar alabilmeniz mümkün. Bahsettiğimiz yöntemler oldukça kolay, yapılmasında hiçbir zorluk bulunmamaktadır. Bu önemli 5 noktaya dikkat ederseniz siz de kredi notu risk ortalamasında yüksek puanlara erişebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek tabii ki de sadece bu maddelere bağlı değildir. Farklı başka faktörler de söz konusudur. Bu maddeler sadece sizin notunuzu olumlu yönde etkiler. Ekstrem özel bir durumunuz var ise kredi notunuz için etkili olmayabilir.

1.Kredi kartlarınız ve kredileri önemli!

Kredi notunuzun düşmemesi hatta yükselmesi için mevcut kredi kartlarınız ve kredilerinizin durumu önemlidir. Kredi kartı borçlarınızı ve kredilerinizin dönem taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeleri düzenli yapmazsanız otomatik olarak sisteme giren veriler ile notunuzda düşüş olacaktır. Aksi olarak düzenli olarak yaparsanız kredi notunuz yükselecektir.

2.Borçlarınızı birleştirin!

Farklı bankalara borcunuz varsa ve hepsine ayrı ayrı ödemeler yapıyorsanız bu durumdan vazgeçmelisiniz. Öncelikle tüm borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz. Bu sayede sistemde fazla borcunu görünmez. Tek bir yere belirli bir miktar borcunuz görünür ve bu da kredi notunuzu etkiler. Ayrıca sizin için ödeme şekli de kolaylaşabilir. Küçük bir önemli gibi görünse de borçlarınızı birleştirmeniz faydalı olacaktır.

3.Ödemeleri geciktirmeyin!

Eğer kredi notunuzu önemsiyorsanız bankalara olan hiçbir ödemenizi geciktirmemelisiniz. Eğer ki bu hataya düşerseniz devamı gelecektir. Ödemelerinizi geciktirmeniz direk kredi notunuzu etkiler. Ödemelerinizi doğru bir şekilde planlamalısınız.

4.Gereksiz hesaplardan kurtulun!

Kullanmasanız dahi bankalara olan hesaplarınız kredi notuna yansımaktadır. Bu sebeple kullanmıyorsanız ve bir bankada hesabınız varsa hemen kapatın. Fazladan gereksiz hesaplar kredi notunu düşüren bir etkendir.

5.Bankaların hizmetlerini kullanın!

Günlük ve aylık ödemeleriniz için kredi kartlarını kullanın. Elektrik, su ve doğalgaz faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankaları düzenli olarak kullandığınız ve para giriş çıkışınız aktif olduğu için yapacağınız bu değişiklik kredi notunuzu önemli derecede etkileyecektir.

Scroll to Top