Citibank Hgs Nasıl Alınır?

citibank 1

Citibank, hem bireyler hem de kurumlar için, gerek toplumlara gerek ülklere her geçen gün daha fazla hizmet veriyor. Dünya genelinde çeşitli zamanlarda ortaya çıkan ekonomik kriz gibi sıkıntıların üzerinden başarılı bir şekilde gelmiş olan ve en iyi fırsatları eline geçiren Citibank, yaklaşık 200 yıllık bir deneyime sahip. Sorumluluk sahiibi ve yalın bankacılık anlayışı ile her daim yaratıcı çözümler üreterek müşteriler için elinden gelenin en iyisini yapan Citibank, 1.000’i aşkın şehirde milyonlarca müşteriye sahip, birbirine bağlı ve oldukça büyük bir kurum olarak bankacılık hayatını sürdürüyor. Citibank, misyon olarak yol gösterici bir ilerleyişi tercih etmiş bulunuyor. Birçok konuda hizmet vermekte olan Citibank ne yazık ki Hızlı Geçiş Sistemi konusunda sizlere yardımcı olamıyor. HGS ile henüz bir iş birliği yapmamış olan Citibank üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün değil. Bu sebeple bugünkü başlığımız olan Citibank Hgs Nasıl Alınır sorusunun cevabını sizlere farklı bir şekilde vereceğiz. Bu noktada sizlere Hızlı Geçiş Sisteminden ve bu sistemin detaylarından bahsedeceğiz.

HGS Nedir?

31 Ocak 2013 tarihinden itibaren Kartlı Geçiş Sistemi olarak da bilinen KGS’nin yürürlükten kalkması ile birlikte ülkemizde yaşamakta olan bireyler rahat bir nefes almıştır. Bunun sebebi bu sistemin özel otoyol ve köprülerde yer alan gişelerde ortaya çıkardığı ve onlarca, yüzlerce arabanın birbiri ardında dizilmesine sebep olan trafiklere sebep olması. Kartlı Geçiş Sistemi kullanılırken bireyler gişelere yaklaşırken önce yavaşlıyor sonra ise duruyordu. Daha sonra kartını gişede yer alan görevliye gösteren bireyler yollarına devam ediyordu. İşte bu da geride kalan araçlar ile birlikte trafiğe sebep oluyordu. Fakat 1 Şubat 2013 tarihi ile birlikte Kartlı Geçiş Sistemi yerini Hızlı Geçiş Sistemi olarak da bilinen HGS’ye bıraktı. Bu sistem çok hızlı bir şekilde kabul görerek kısa bir zaman dilimi içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmayı başardı. Bu sayede bireyler artık en azından gişelerde eskisi kadar vakit kaybetmiyorlar. Bununla birlikte trafik de büyük oranda iyileşmiş durumda. Elbette özellikle İstanbul için trafik sorunu bitecek gizi gözükmese de bu tür iyileştirmelerin yapılması gerekiyor. Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi Citibank üzerinden Hızlı Geçiş Sistemine kayıt olmanız mümkün değil. Bu sebeple de aşağıda yer alan bankalardan birini kullanmanız gerekiyor:

Vakıfbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Ekonomi bankası, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası, PTT Bank, Garanti Bankası, Albaraka Türk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank ve Yapı Kredi Bankasından birini kullanarak Hızlı Geçiş Sistemine dahil olmanız mümkün.

Hızlı Geçiş Sistemi Nasıl Alınır?

Hızlı Geçiş Sistemine dahil olmak isteyen kişilerin Citibank üzerinden bu sisteme dahil olması mümkün olmasa da biraz önce bahsi geçen bankalardan birini tercih ederek sisteme dahil olması mümkün. Bu noktada bahsi geçen bankalardan birini tercih etmeli ve tercih ettiğiniz banka üzerinden kredi kartına ya da banka hesabına sahip olmalısınız. İki finansal destekten en az birine sahip olmanız durumunda, bu destekler de kullanıma açık ise bu durumda Hızlı Geçiş Sistemi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu noktada gerek bahsi geçen bankaların şubelerine gidebilir gerek ise İnternet Şubelerini tercih edebilirsiniz. PTT’yi tercih etmeniz halinde herhangi bir banka üzerinden ve herhangi bir bankayı tercih etmeniz halinde PTT üzerinden bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacak.

Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Nasıl Yüklenir?

Hızlı Geçiş Sistemine kayıt olmak isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak İnternet Şubesine giriş yapması halinde bu sisteme kayıt olması mümkün. Bununla birlikte siteye ve İnternet Şubesine giriş yapan kişilerin Ödemeler bölümüne gelmesi ve burada yer alan Hızlı Geçiş Sistemi sekmesine geçiş yapması gerekiyor. Daha sonra banka kartı ya da kredi kartını kullanarak HGS bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bir yana hemen hemen İnternet Bankacılığı ile aynı işlemleri yapabileceğiniz Mobil Bankacılık yöntemini akıllı telefon ya da tabletlerde yer alan uygulama marketleri üzerinden bankaya ait mobil uygulamayı indirerek ulaşabilir ve HGS bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada kimi bankalar ATM üzerinden bakiye yüklemenize de izin verecek olup dilerseniz doğrudan banka şubesine de gidebilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer şey gişelerden geçiş yaparken bakiyeniz bulunmaması halinde ceza yiyecek olmanız. Bu sebeple HGS bakiye yükleme işlemleri için otomatik ödeme talimatı vererek bu tür şeyleri dert etmekten kurtulabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi İptal İşlemleri

Hızlı Geçiş Sistemine dahil oldğuunuz banka üzeirnden etiket ve kart iptal işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğini çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki elbette ki doğrudan doğruya kullanmakta olduğunuz bankanın şubesine gitmek olur. Bununla birlikte yine bu bankanın Müşteri Hizmetlerini arayarak da Hızlı Geçiş Sistemi iptal işlemlerini gerçekleşitrmeniz mümkün. Son olarak dilerseniz ilgili bankanın İnternet Şubesine giriş yapabilir ve Hızlı Geçiş Sistemi iptal işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi Etiket Ücreti

Hızlı Geçiş Sistemine dahil olmanız halinde ödemeniz gereken etiket ücreti bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte PTT tarafından belirlenmiş olan ücret, tercih ettiğiniz etikete tipine göre de değişiklik gösterir. Yapışkan tipi etiket alan kişilerin 7.5 TL ödemesi gerekir iken, kart tipi etiket almanız halinde 20 TL ödemeniz gerekir. Bu noktada bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin en doğru bilgiler için banka şubelerini ziyaret etmesi ya da Müşteri Hizmetlerini arayarak sesli yanıt sistemi ya da banka personelleri ile konuşarak bilgi alması gerekiyor. Bununla birlikte hemen hemen her bankanın resmi internet sitesinde yer alan İletişim ve Destek bölümünde yer alan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız halinde kısa bir süre içinde bir banka personeli tarafından aranır ve merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olablirsiniz.

Scroll to Top