Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA

Çoğu insan nakde ihtiyaç olduğu zamanlarda bu ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan nakdi bulabilmek için farklı yollar denemektedir. Bu yollardan en iyisi de bankaların kredi hizmetlerinden yararlanmaktır. Bankalar bizim her ihtiyacımıza özel kredi hizmetleri sunmaktadır. Bize düşen bu bankalardan ihtiyacımız doğrultusunda kredi başvurusunda bulunmaktır. Kredi çekmek için herhangi bir bankaya gittik. Banka bize kredi vermek için bazı şeyler isteyecektir. Bankalar da kendilerini güvene almak isterler. Her kişiye kredi vermezler. Bazı önemli bilgiler ve kredi notu başvurunuzun değerlendirilmesinde gereken şeylerdir. Bankalar kredi hizmeti vermeden önce aylık gelir ve çalışılan iş ile alakalı belgeler istemektedir. Bu belgeler bankaya verildiği takdirde başvuru değerlendirilmeye alınacaktır. Fakat başvuruların onaylanması ve kişinin bankadan kredi alabilmesi için kredi notunun belli bir seviyede olması gerekmektedir. Yazımızda Findeks kredi notu neden önemlidir Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Fakat ondan önce Findeks kredi notu nedir bunu açıklayalım.

Findeks kredi notu bankacılık sisteminde olan kredi ödeme alışkanlığına yönelik olarak hazırlanan bir risk raporunun özeti niteliğinde olan nottur. Raporun detaylı olarak bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapıp yapamayacağı konusunda fikir verir. Bir kişinin bankalardan kullandığı bireysel nitelikli bütün kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri üzerinden oluşturulur.  Kişinin Findeks kredi notu eğer yüksek ise daha kolay kredi alma imkanına da sahip olmaktadır. Bu aynı zamanda kişiye uygun faiz anlamına da gelmektedir. Findeks kredi notu incelenerek kişinin ileri vadede ödeme taahhütlerini yerine getirecek bir duruma sahip olup olmadığı konusunda önemli ölçüde tahmin yapılmaktadır. Bundan dolayı Findeks kredi notu yüksek olanlar için kredi muslukları sonuna kadar açık demektir.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks kredi notu bankaların kişilere kredi vermeden önce baktıkları en önemli referanslardan biridir. Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız Findeks kredi notu özellikle kredi kartı talep etmek isteyen kişiler ve kredi çekmek isteyen kişiler açısından hayati bir önem taşımaktadır. Peki Findeks kredi notu neden önemlidir?

Bilindiği üzere bankalar kredi notu hizmete girmeden öncesinde kredi hizmeti vereceği zaman kişiden kefil istemekteydi. Lakin kredi notunun hizmete girmesi ile birlikte kefile gerek duymadan kredi çekilebilmeye başlanmıştır. Bankaların kredi notuna önem vermesinin nedeni kişilerin geçmişini rahatça sorgulayabilir olmalarıdır. Bankalar kişilerin geçmişte aldığı bütün kredileri ve kredi kartı ödemelerinin zamanında ödenip ödenmemesinden tutun, şu an borcunun olup olmadığına kadar her şeyi kredi notu sayesinde hızlı bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu yüzden banka kredi notu sistemini kullanmakta ve çıkan sonuçlara göre de hizmet verip vermeme kararı almaktadır.

Bankadan hizmet almak istiyorsanız kredi notunuzun yüksek olması ya da en azından alacağınız kredi miktarı için yeterli bir seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir. Banka ancak böyle olduğu takdirde hizmet verebilir. Notunuz düşük olduğu durumda bankalardan hiçbir hizmet almanız mümkün olmayabilir.

Yüksek miktarlarda nakit ihtiyaçlarının tek yasal ve güvenilir yolu olan kredi başvuruları ve kredi kartı başvuruları için kredi notunun bilinmesi önemlidir. Kişinin ödemelerine göre her ay güncellenen bir sisteme sahip kredi notu geçmişteki ödeme bilgilerine göre güncellenmekte ve gelecek dönemlerdeki ödemeler için önemli bir referans oluşturmaktadır. Kredi notunun yüksek olmasının en büyük önemi de ödeme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geldiğinden dolayı bankalar için önemli bir durum olarak görülmektedir. Kişi eğer kendi kredi notunu bilir ve ona göre davranır ise ödemelerini zamanında, eksiksiz ve daha düzenli öder ise bu onun için avantajlı olacaktır. Bunların yanında kredi notunu yükseltmelidir. Yüksek kredi notu ihtiyaç durumunda kredi çekmek isteyen kişiye olumlu bir geri dönüş yapılmasına yarar sağlayacaktır.

Findeks platformu Kredi Kayıt Bürosu ile ortak çalışmak ile birlikte her banka müşterisi için 1 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemi oluşturmaktadır. Her bir puanlama aralığı farklı risk gruplarını ortaya koymaktadır. Bu risk durumlarına göre müşterilerine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermektedirler. Findeks kredi notu düşük olan bir müşteriye banka olumsuz bir cevap verir. Kredi notu istenilen değer ve ya üstünde bir aralığa sahip olan kredi ve ya kredi kartı gibi ürün taleplerinde bulunan müşterilere olumlu yanıt vermektedirler.

Findeks kredi notu kısaca müşterinin geçmiş bankacılık işlemlerini gösteren bir karnedir. Karne notunuz ne kadar iyi olur ise bankaların size kredi verme ihtimali o kadar artacaktır.

Scroll to Top