Kredi Kayıt Bürosu KKB Nedir Ne İş Yapar?

kredi kayit burosu kkb nedir ve ne is yapar

Bankalar ve finans kurumlarının müşterilerinin risk durumlarını inceleyerek onları bir puan sistemine yerleştiren ve buna göre finans kurumlarının müşterilerin finans durumuna göre davranmasına olanak sağlayan kurum Kredi Kayıt Bürosu yani KKB olarak ifade edilir. KKB genelde kredi reddi alan yada kredi kartı başvurusu red edilen kişilere söylenen tabirdir. KKB olmuş denilir. Kredi Kayıt Bürosu hakkında ayrıntı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

KKB Ne İş Yapar?

Kredi Kayıt Bürosu, bankaların kredi kullanmak isteyen veya kredi kartı talebinde bulunan müşterilerine kredili ürün hizmetini sunmadan önce müşteriyi araştırdıkları ve müşterileri ile ilgili bilgi aldıkları yerdir. Kredi Kayıt Bürosu sizin geçmişte yaptığınız tüm bankacılık işlemlerini takibe alır ve inceler. Yapmış olduğunuz ödemelerinizin gecikip gecikmediğine bakar, icra veya alacaklı oldunuz mu ya da kredi kartı borcunuz ile ilgili bir sıkıntı mı yaşadınız gibi tüm detayları araştırır ve bir risk analiz raporu çıkarır. Bankalar Kredi Kayıt Bürosu üzerinden bu belgeleri talep ederek sizin puanınıza bakarlar ve buna göre taleplerinizi karşılar veya red ederler. Kredi Kayıt Bürosu hemen hemen bütün bankalar ve finans kurumları ile çalışmaktadır. Bu nedenle kredili ürün veya kredi kartı borcunuz, ya da herhangi bir banka alacaklı ise bunu öğrenebilir. Bütün bankalardan sizinle ilgili sürekli olarak bilgi toplar ve kredi puanınızı güncel tutmaya çalışır. Oluşan kredi puanınızın sizin banka nezdinde güvenilirliğinizi temsil edeceği için Kredi Kayıt Bürosu analiz raporları bankalar için çok önemlidir.

Kredi Kayıt Bürosu şuanda 113 banka ve finansal kuruluşun dahil olduğu bir kurumdur. Büro veritabanı içerisinde yaklaşık olarak 25 milyon kişinin finansal geçmişi bulunmaktadır. KKB kişilere kredi kullanım notu veren bir kuruluştur.

KKB Risk Raporu

Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilen risk raporuna bankalardan sonra bireyler de ulaşabilmektedir. Yani kendi kredi risk raporunuza ulaşabilirsiniz. Bunun için Findeks üzerinden kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Findeks raporu ile hem kredi notunuzu hem de risk raporunuzu e-mail yolu ile alabilirsiniz. Bu sayede bankalara olan borcunuzu görebilir ve kredi puanınızı düzeltebilir misiniz bunu tespit edebilirsiniz. Birçok farklı rapor sunan Findeks sistemi üzerinden ödemenizi de farklı şekillerde yapabilirsiniz. BKM Express ile ödeme gerçekleştirirseniz normalde 9 TL olan finans raporu öğrenme işlemi size BKM Express farkıyla 1 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken husus bu indirimin ilk defa işlem yapacak olanlara ve bir defaya mahsus olarak gerçekleştiğidir.

KKB Notu Öğrenme

KKB notunuzu öğrenmek için Findeks sistemi üzerinden üyelik oluşturmalı ve sorgulama işlemini böylece gerçekleştirmeniz gerekir. SMS ile de notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar KKB ile anlaşma sağlayarak kredi notunuzu öğrenmeniz için bankanın internet şubesi üzerinden bir menü ile finans puanınıza ulaşmanızı sağlamaktadır.

Findeks hesabınıza dilediğiniz an giriş yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca geçmiş dönemlerde yaptığınız sorgulamaları da görebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek için her seferinde ücret ödeyerek yeni rapor almanız gerekmektedir. Sürekli olarak ihtiyaç duyuyorsanız her ay otomatik olarak ödeme işlemini tercih ederek elektronik posta ile e-mail adresinize her ay indirimli ücret karşılığı kredi notunuzun raporu gönderilir.

Kredi Kayır Bürosu ve sunduğu diğer olanaklar ile ilgili ayrıca güncel duyuruları almak için KKB web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu İnternet Adresi için TIKLAYINIZ!

Findeks üzerinden finans puanınızı öğrenebilir ve kredi notunuz ile ilgili raporları görüntüleyebilirsiniz. Farklı ödeme koşulları kampanyalar ve diğer kredi raporları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Findeks web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Findeks İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top