Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi notu Başlama Noktası

Her ihtiyacımız için kredi çekebilir duruma geldik. Nakit ihtiyaçlarımızda, konut ihtiyacımızda, taşıt ihtiyacımız da veya her türlü kişisel ihtiyacımız için kredi çekebiliyoruz. Her kredi türünün farklı şartları ve gereklilikleri bulunuyor. Bunları yerine getirmeden kredi almanın imkanı bulunmuyor. Birbirinden farklı birçok banka piyasada yer almaktadır. Her birinin kredi hizmetleri için farklı sistemleri bulunur. Bu sebeple kredi çekeceğiniz zaman biraz da olsa başınız ağrıyabilir. Kredi almak için sizde aranan en önemli özelliklerden bir tanesi ise kredi notunuzdur. Hatta en önemli faktörün bu olduğu söylenebilir. Kredi notunuz kredi alıp almayacağınızı belirleyebilecek bir faktördür. Bu sebeple eğer kredi alacaksanız kredi notunuza oldukça dikkat etmelisiniz. Kredi Notu Kaçtan Başlar? Kredi Notu Puanlaması nasıl yapılır? Kredi notu sorgulama ve kredi notunu yükseltmek için yapabileceğiniz her şeyi detaylı bir şekilde yazımızın devamında açıklayacağız.

Kredi Notu Başlama Noktası

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmiş bir kredi notu puanlaması bulunmaktadır. Bu puanlama sistemine göre kredi notu 1’den başlayıp 1900’e kadar yükselmektedir. Kredi notu puanlaması yapılırken pek çok faktör göz önünde bulundurulur ve bu faktörlere göre hesaplama yapılır. Bu faktörlerden bahsetmeden önce Kredi Kayıt Bürosu, kredi notu puanlamasına göz atalım.

Kredi Notu Puanlaması

1-699 kredi notu bu aralıkta olan kişilere bankalar tarafından kredi verilme ihtimali çok düşüktür. Kredi notları puanlamasının en düşük not aralığı bu aralıktır. Kredi alma ihtimali bu sebeple oldukça düşük olacaktır.

700-1099 kredi notu bu aralıkta olan kişiler ise riskli aralıkta yer almaktadır. Bu kişilerin de kredi alma ihtimali oldukça düşüktür. Fakat istisna da olsa bazı bankalar bu puan aralığındaki kişilere kredi verebilmektedirler. Genel olarak bu aralıkta nadir kredi alımları görülmüştür.

1100-1499 bu aralıktaki kredi notu orta olarak değerlendirilir ve bankalar genel olarak size kredi verecektir. Bankanın diğer koşullarını da tamamlıyorsanız sizin için bir engel görünmemektedir.

1500-1699 kredi not aralığı iyi olarak adlandırılmaktadır ve kredi çekmek istediğiniz her banka size kredi verecektir. En yüksek kredi notu puanlarındandır.

1700-1900 kredi notu puan aralığı bankalar tarafından çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Bu aralıkta kredi notuna sahipseniz kredi almamanız neredeyse imkansızdır. Üstelik çoğu banka size kefilsiz olarak kredi imkanı dahi sunacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu öğrenmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden dilediğinizi seçerek kredi notu sorgulama tamamen sizin tercihinize bağlıdır. İlk olarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sunulan Findeks internet sayfası üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu siteden kredi notu sorgulamak için T. C. kimlik numarası ve telefon bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır. 4.5 TL ücretlendirme ile kredi notu sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi notu sorgulamanın bir diğer yolu ise operatörlerin sağlamış olduğu hizmettir. Kullanmış olduğunuz GSM operatörünün kredi notu sorgulama işlemlerini öğrenip, servis ücretini ödeyerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Son olarak tercih edebileceğiniz yöntem ise bankalardır. Bankalar da sizler için kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir. Kredi almak için başvuracağınız bankaya gidip kredi notu sorgulama talebinde bulunabilirsiniz. Bankalarda yapılan sorgulama ücretleri her bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Yöntemler arasında en kullanışlı ve kolay olarak görünen yöntem ise Findeks internet sayfası üzerinden yapılan sorgulamadır.

Kredi Notunu Yükseltecek 4 Öneri

Kredi notunu yükseltmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Fakat size bahsedeceğimiz öneriler ile kredi notunuzdaki yükselmeyi kısa sürede görebileceksiniz.

1.Size ait olan fatura borçlarını düzenli olarak ödemelisiniz. Faturalarınızı düzenli olarak ödediğiniz zaman bu sizin kredi notunuza etki edecek ve kredi notunuzda yükselme olması kaçınılmaz olacaktır.

2.Her zaman kredi ihtiyacınız bulunabilir. Ama sürekli olarak farklı bankalara gidip kredi başvurusu yapmayınız. Bu sizin için kredi notu düşürecek bir etken olacaktır. İhtiyaç için kredi çekerken dikkatli davranmaya özen göstermelisiniz.

3.Eğer kredi kartınız varsa ve borcunu tam zamanında ödemelisiniz. Mevcut borçlarınız haricinde geçmiş dönem borcunuz varsa onu da kapatmalısınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra kredi notunuzda yükselme olacaktır.

4.Kredi kartınızda olduğu gibi krediniz varsa kredinin de ödemelerini düzenli yapmanız gerekiyor. Bu konu kredi notu için oldukça önemlidir. Bu sebeple kesinlikle kredilerinizi düzenli ödemeye dikkat ediniz. Bütçenizi aşacak kredilerden uzak durunuz.

Scroll to Top